Sari la conținut
Forum Roportal
virtualinfo

Scoala nu ne invata dar viata ne-o cere

Postări Recomandate

"We don't need no education

We don't need no thought control

No dark sarcasm in the classroom

Teachers leave them kids alone

Hey teacher leave them kids alone

All in all it's just another brick in the wall

All in all you're just another brick in the wall"

 

Pink Floyd - Another brick in the wall

Editat de Wahaha

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca scoala nu te invata nici macar pe sfert din ceea ce urmeaza sa infrunti. Numai avand anumite experiente, interactionand cu ceilalti si adaugand experienta la dosar poti sa ajungi sa te descurci in lupta cu viata. Iar asta trebuie facuta de la o varsta timpurie. :ro:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost un autodidact, invatam ceea ce imi placea si nu ceea ce se cerea, inclusiv la facultate. Culmea este ca acum sunt profesor si incerc sa ii fac pe altii sa invete!!

Dar adevarul este ca, cel putin la liceul la care predau elevii nu citesc nimic, macar in urma cu cativa ani fiecare fata avea in ghiozdan un roman de Sandra Brown, acum nici macar atat nu citesc. Incerc si eu sa ii luminez pe cat posibil.

Scoala ofera un fel de baza de intelegere a lumii, de unde fiecare este liber sa paseasca in directia in care doreste. Fireste ca majoritatea persoanelor au nevoie de un cadru organizat in care sa invete. In plus scoala incearca sa formeze si personalitatea. Am avut cativa profesori care m-au impresionat nu prin materia predata ci prin modul in care intorceau o problema pe toate fetele si prin modul in care interactionau cu elevii. In plus erau colegii, modul in care ne ajutam, totul isi pune amprenta pe formarea personalitatii. De aceea nu cred ca in viitor robotii sau calculatorul poate inlocui scoala traditionala.

Didacticile alternative (Waldorf, Step by Step, etc.) sunt orientate mai mult pe formarea personala si pe descoperire, dar in mare masura absolventii acestor scoli se adapteaza greu la societate iar ritmul lor de gandire si actiune este mai lent.

Ar fi bine daca scoala i-ar pune mai des pe elevi in fata luarii unor decizii, sau in fata unor situatii de viata. Ganditi-va insa ca, de exemplu la Geografie am la dispozitie 35 de ore pe an in care am de predat un volum imens de cunostinte, necesare pentru Bacalaureat sau pentru viata de zi cu zi, sa mai dau si un numar de note dupa o evaluare cat mai complexa. Sunt extrem de aglomerat si solicitat, incat am extrem de putin timp pentru divagatii. La fel este, probabil si la alte materii. Am peste 500 de elevi, fiecare cu un profil psihologic diferit, iar eu trebuie sa-i cunosc si sa-i inteleg.

Cred ca esential pentru formarea personala este alegerea unui grup de prieteni cu interese comune in cadrul caruia sa intervina schimbul de idei si de experiente personale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai, autodidacticule, profesorule de geografie, tu esti scutit sa scrii corect? Si mai lasa vrajeala ca incerci sa iti intelegi si sa iti cunosti toti elevii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca esential pentru formarea personala este alegerea unui grup de prieteni cu interese comune in cadrul caruia sa intervina schimbul de idei si de experiente personale.

Aici ai dreptate, si de ce cu faceti ceva sa creati aceste grupuri de interese comune in institutiile de invatamant?! Vorbim acum de interese care sunt actuale nu de chestii care nu se mai folosesc sau care nu au un suport formativ real pt viitorul elevului. Provocarile sa sti ca de obicei dau rezultate,acum depinde de profesori cum reusesc sa provoace o minte imbacsita de mii de abureli de pe net sau tv.

Editat de Acamandur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai, autodidacticule, profesorule de geografie, tu esti scutit sa scrii corect? Si mai lasa vrajeala ca incerci sa iti intelegi si sa iti cunosti toti elevii.

Daca am gresit undeva, iarta-ma :ro:

Si bineinteles ca incerc sa ii cunosc pe toti si sa ii inteleg, altfel chiar ca nu pot discuta cu ei si nu-i pot aprecia. Ca nu reusesc decat in mica masura, nu mai depinde de mine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parerea mea este ca scoala nu te invata nici macar pe sfert din ceea ce urmeaza sa infrunti. Numai avand anumite experiente, interactionand cu ceilalti si adaugand experienta la dosar poti sa ajungi sa te descurci in lupta cu viata. Iar asta trebuie facuta de la o varsta timpurie. :yes:

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai, autodidacticule, profesorule de geografie, tu esti scutit sa scrii corect? Si mai lasa vrajeala ca incerci sa iti intelegi si sa iti cunosti toti elevii.

voi si ad hominemurile voastre tampite si fara nici un motiv intemeiat, iti dai seama cata vrajeala baga si ce greseli gramaticale inacceptabile a comis? probabil ca tu ai ramas inca la nivelul de cresa

scoala ar trebui sa fie ceva la care te duci din placere, sa inveti lucruri noi si interesante..prea multe ore si cursuri se fac intre 4 pereti iar ca material didactic predomina creta si tabla....majoritatea profesorilor din liceu intrau in clasa si incepeau sa spuna lectia inca de la usa, atat stiau atata faceau...robotii predau la roboti ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am fost un autodidact, invatam ceea ce imi placea si nu ceea ce se cerea, inclusiv la facultate. Culmea este ca acum sunt profesor si incerc sa ii fac pe altii sa invete!!

Dar adevarul este ca, cel putin la liceul la care predau elevii nu citesc nimic, macar in urma cu cativa ani fiecare fata avea in ghiozdan un roman de Sandra Brown, acum nici macar atat nu citesc. Incerc si eu sa ii luminez pe cat posibil.

Scoala ofera un fel de baza de intelegere a lumii, de unde fiecare este liber sa paseasca in directia in care doreste. Fireste ca majoritatea persoanelor au nevoie de un cadru organizat in care sa invete.

 

Ai fi vrut sa zici ca invatai ceea ce se cerea, dar pe langa invatai si ceea ce iti placea, din moment ce ai absolvit.

De unde stii dumneata ce citesc elevii sau daca citesc? Le aplici periodic chestionare sau pur si simplu reiese din lucrarile si raspunsurile de la geografie?

*Majoritatea are

 

voi si ad hominemurile voastre tampite si fara nici un motiv intemeiat, iti dai seama cata vrajeala baga si ce greseli gramaticale inacceptabile a comis? probabil ca tu ai ramas inca la nivelul de cresa

scoala ar trebui sa fie ceva la care te duci din placere, sa inveti lucruri noi si interesante..prea multe ore si cursuri se fac intre 4 pereti iar ca material didactic predomina creta si tabla....majoritatea profesorilor din liceu intrau in clasa si incepeau sa spuna lectia inca de la usa, atat stiau atata faceau...robotii predau la roboti ;)

Cred ca sunteti neamuri.

*Majoritatea intra si incepea

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai fi vrut sa zici ca invatai ceea ce se cerea, dar pe langa invatai si ceea ce iti placea, din moment ce ai absolvit.

De unde stii dumneata ce citesc elevii sau daca citesc? Le aplici periodic chestionare sau pur si simplu reiese din lucrarile si raspunsurile de la geografie?

*Majoritatea are

 

*Majoritatea intra si incepea

 

Dupa ce ca esti prost, mai si semnalizezi.

 

N-am mai scris pe acest forum de peste 6 luni, desi am intrat periodic pentru a citi, de data aceasta nu m-am putut abtine sa-ti spun ca ai probleme majore in ceea ce priveste respectul pe care ar trebui sa-l acorzi altor persoane.

 

De asemenea tin sa-ti precizez (pentru cultura ta generala) ca din cauza complementului care este subiectul logic al propozitiei si care este mai aproape de predicat decat este subiectul gramatical, dupa noua ediţie a Gramaticii Academiei care a permis acordul prin

Editat de Heto

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×