Sari la conținut
Forum Roportal
virtualinfo

Scoala nu ne invata dar viata ne-o cere

Postări Recomandate

Am mai zis-o . Privind in urma imi pare rau ca nu am invatat la geografie mai mult .Ca nu stiu fizica , ca nu am invatat sa scriu corect .Am avut impresia ca am facut schimb , ca am citit in timpul in care nu am invatat .Dar nu am citit destul .Nu am imaginatia ce as fi vrut sa o am .

Editat de Lily Anne

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Lily Anne, iti multumesc pentru ca ai spart gheata :D.

 

E intr-adevar o problema a multora dintre noi. Vrem sa aflam cat mai multe, sa stim cat mai multe. Din pacate totul are o limita. Nu le vom putea sti pe toate.

 

Eu cred insa ca nu numai citind acumulam informatii; exeprienta de zi cu zi ne invata lucruri noi, comunicand cu alti oameni aflam lucruri noi.

 

Sunt atatea surse de a afla mai multe, de a descoperi lumea de langa noi. Trebuie sa profitam de cat mai multe dintre ele. Nu doar sa invatam, ci si sa ne traim viata in timp ce invatam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles ca trebuie sa ne traim viata in timp ce invatam, dar intrebarea e alta...putem? Ni se permite acest lucru? Si ma refer la parinti bineinteles!! Poate e de vina comunismul, poate educatia pe care au primit-o la randul lor, poate chiar violenta din ziua de azi ii fac sa aiba niste conceptii gen : "Copilul trebuie sa stea langa mine ca daca i se intampla ceva rau? Nu te duci la discoteca ca sunt numai vagabonzi!! Nu veni dupa ce se intuneca ca vin nebuni care te fura" :D

Pai daca e sa iei in considerare toate "pasarelele" lor cum ajungi sa-ti traiesti viata fiind doar pe propriile picioare? si exemple sunt multe....

 

....si uite asa ajungi un timorat sau un frustrat fara nici o initiativa in viata!! :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
scoala e buna dar sa nu o iei in serios, iar mai important de toate, nu trebuie sa lasi niciodata scoala sa-ti influenteze sau afecteze educatia.....in scoala se formeaza de obicei majoritatea robotilor........la ce fel de dezvoltare te referi? psihica,materiala?

 

 

ce tare e asta ... :D

Editat de Lily Anne

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scoala!!! Grea intrebare!!! Sigur are un aport important in educatia noastra. Cel putin 12 clase sunt obligatorii.

Acum conteaza mult si ce inveti in cele 12 clase. Eu una, am facut facultatea pt diploma, nu pot sa zic ca nu am invatat nimic, ba din contra mi-a deschis noi orizonturi, doar ca nu m-am strofocat f mult. Eu sunt de parere ca practica ne omoara, e ideal sa le putem combina.

 

Timpul trece repede, asa zicem cu totii, de multe ori si eu ma plang ca nu-mi ajunge ziua de 24 ore, macar 30 sa aiba :ro: . E vina noastra, alergam ca chiorii dupa bani si nu mai avem timp sa ne bucuram de ei, de-aici si lipsa prietenilor, invidia :focus:

 

Iar o iau pe aratura, in concluzie, scoala este importanta, ne largeste universul cunoasterii :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vrem nu vrem, trăim
Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intresesant topicul ...dar acum factori sunt multi si complexi ...eu unul am descoperit sau redescoperit ca sunt cateva categori mari care ne formeaza exact in ordinea care urmeaza :

geneticul , familia , religia , scoala , anturajul , constinta sau constienta de sine .

 

in ce priveste scoala ca acest subiect a fost abordat mai mult as incepe si aici o clasificare :

materiile sunt multe , greoaie si sufocante datorita programului si multi nu fac fata ...aici ma refer pana la cls 12 ...mai apoi vezi ca ai facut 12 cls + facult si nu ai certitudinea unui post , dar cei care rezista programului si programei scoalare si chiar invata au avantajele lor si dezavantaje spre ex am vazut pers care au avut 10 pe linie si erau niste introvertiti , am vazut pers cu 10 care erau extrovertiti .....dar in genere daca inveti la scoala nu mai ai timp pt scoala vietii sau nu ai pentru ca nu stii sa ti-l coordonezi , putin sunt care constientizeaza inca dinainte de liceu sau in timpul liceului ca se poate invata din orice chiar era un proverb chinezesc de genul ca din orice intamplare se poate invata ceva .trecem la facultate , aici ideea e de dezvoltare personala datorita activitati ca si la liceu extra scolare ...pe mine unul asta m-a ajutat mult activitatea extrascolara si setea de cunoastere ....vrei sa afli de ce se intampla aia , ce efecte are cealalta mergi si studiezi sau intrebi ........mai grav e ca la faculatii noastre se face un fel de istorie a ceea ce este in prezent cel putin la economie ...foarte putin in anul 3 si 4 se face ceva specializari si afli ceva noutati dar deloc utile sau nesemnificativ ...in plus experienta isi spune cuvantul ...dar daca ajungi pe un post si ai multe atuuri dezvoltate de-a lungul facult , liceul , locurilor pe unde ai mers , pers cu care ai venit in contact iti este mult mai usor sa inveti .trecand la dezolvatarea personala pentru ca vreau sa scriu o carte in domeniu deoarece am ceva teorii vazut in viata de zi cu zi cel putin in RO pentru ca multe carti vin din SUA si Europa si nu prea se aplica s-au nu in totalitate ceea ce se scrie acolo ,dar una peste alta cartile de dezvoltare pers m-au ajutat sa imi formez propria strategie si gandire de dezvoltare ....una dintre ele ar fii sa fiu mereu optimist si nu ca inainte nu eram dar merg pe ideea ca nu exista esec ci doar feedback si ca succesul e o stare de spirit ...deasemenea cand vreau sa fac ceva imi zic simplu daca cineva a fost inainte mea acolo inseamna ca este omeneste posibil ...deci nu e vb de nici un efort supraomenesc ...si lista poate continua ....cam asta ar fii din pct meu de vedere ....un eseu la opinia mea ...continuam pe parcurs :ro:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×