Sari la conținut
Forum Roportal
:x

Hepatita cronica tip B si sportul!

Postări Recomandate

Sunt persoane care au practicat, ani la rand, anumite categorii de sporturi si care au aflat ulterior ca sunt "bolnave" de hepatita cronica tip B... (nu vorbesc aici doar de sporturile de performanta ci si despre cel de intretinere, practicat de fiecare la "el acasa"!)

Este recomandat sportul in cazul "bolnavilor" de hepatita B cronica? Daca raspunsul este afirmativ, ce fel de sport este recomandat si care ar fi limitele ce nu trebuiesc depasite?

Trebuie lasat la o parte acest "obicei"? Sau ... in combinatie cu medicamentele, odihna si alimentatia sanatoasa ajuta sistemul imunitar in "lupta" cu VHB-ul?

Este benefic sportul in aceste cazuri?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am intrebat doctorul. Mi-a spus ca e bine sa fac sport. Evident, cu sau fara boala, nu trebuie sa exagerezi si trebuie sa te opresti cand simti ca nu mai poti. Dar asta e o chestiune de bun simt, zic eu.

Unii obosesc imediat (mai e si lenea cateodata), altora le face bine. Cred ca depinde de fiecare. Eu merg la aerobic. Cateodata e mai bine, alteori ma simt obosita. Dar nu renunt. Are efecte mult mai bune si ma simt mult mai bine cand plec de acolo. Asta e cel mai important, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am intrebat doctorul. Mi-a spus ca e bine sa fac sport. Evident, cu sau fara boala, nu trebuie sa exagerezi si trebuie sa te opresti cand simti ca nu mai poti. Dar asta e o chestiune de bun simt, zic eu.

Unii obosesc imediat (mai e si lenea cateodata), altora le face bine. Cred ca depinde de fiecare. Eu merg la aerobic. Cateodata e mai bine, alteori ma simt obosita. Dar nu renunt. Are efecte mult mai bune si ma simt mult mai bine cand plec de acolo. Asta e cel mai important, nu?

 

ma bucur ca mai sunt si persoane interesate de sport! :ro:

am asteptat cam mult sa raspunda cineva la acest topic! :focus:

si eu sunt de aceasi parere! :)

sa vedem ce mai zic si altii! :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hi,

mersi de raspuns!

iti trebuie mai multa vointa!

eu am facut sport timp de 8 ani (zi de zi), apoi am facut o pauza cam tot de vreo 8 ani (am facut sport doar sporadic) iar acum m-am apucat iar!!!

pot spune ca ma simt, din nou, ca la 20 de ani! :ro:

asa ca ... ITI TREBUIE MAI MULTA VOINTA! Ai sa vezi ca nu o sa mai poti fara miscare! :focus:

Numai bine si tie!

 

Da ai dreptate trebuie sa ies din amorţeala asta şi daca reuşesc voi deveni dependenta. Eu am facut sport aproape toata viaţa şi cunosc sentimentul euforic dupa zece km de alergat

Ciao Juliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

In comparatie cu celelalte raspunsuri, al meu este mai diferit.

Pana acum 3 luni n-am facut sport sau munca fizica, indiferent de distanta mergeam cu masina.

In ultimele trei luni mi-am impus ca in fiecare seara sa alerg, am reusit. L-am intrebat pe medic daca pot si raspunsul a fost afirmativ, cu conditia ca sa ma opresc atunci cand obosesc si sa nu ma i-au la intrecere cu ceilalti.

In concluzie, cand am fost sanatoasa n-am alergat , acum da si ma simt bine.

 

Sanatate , vointa si incredere tuturor cititorilor.

s-auzim de bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna seara,

In comparatie cu celelalte raspunsuri, al meu este mai diferit.

Pana acum 3 luni n-am facut sport sau munca fizica, indiferent de distanta mergeam cu masina.

In ultimele trei luni mi-am impus ca in fiecare seara sa alerg, am reusit. L-am intrebat pe medic daca pot si raspunsul a fost afirmativ, cu conditia ca sa ma opresc atunci cand obosesc si sa nu ma i-au la intrecere cu ceilalti.

In concluzie, cand am fost sanatoasa n-am alergat , acum da si ma simt bine.

 

Sanatate , vointa si incredere tuturor cititorilor.

s-auzim de bine

 

;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ma bucur ca mai sunt si persoane interesate de sport! :flowers:

am asteptat cam mult sa raspunda cineva la acest topic! :flowers:

si eu sunt de aceasi parere! :flowers:

sa vedem ce mai zic si altii! :good:

 

 

traieste viata asa cum simti tu ca ti-e bine,bucura-te de tot ce e frumos,zimbeste si atunci cind e greu si nu uita ca cineva acolo sus te iubeste!

:flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
traieste viata asa cum simti tu ca ti-e bine,bucura-te de tot ce e frumos,zimbeste si atunci cind e greu si nu uita ca cineva acolo sus te iubeste!

:crazy:

 

multumesc de incurajare! te pup (dulce)! :bataita:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×