Sari la conținut
Forum Roportal
qusay

Globalizare. Teme combinate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am senzatia, poate gresita (nu am deloc o gandire politica), ca federalizarea Europei pare sa fie un pas spre federalizarea lumii. Spre globalizare (fara sa stiu exact ce e , dar dupa cum imi rezoneaza....). Si ma gandeam ce ar putea fi animalul asta si daca ar putea functiona asa ceva, de ce are nevoie pentru a functiona bine, daca este posibil sau daca putem sa urmarim in continuare filme despre minti criminale care guverneaza lumea.

 

De ce ne-am putea teme? De concentrarea puterii intr-o mana de oameni?. De un totalitarism mondial (economic, presupun)?. De structuri politice mondiale prea rigide, greu de urnit sau de umanizat?

 

Da, putem discuta pana maine dimineata si n-are sens.

 

Qusay

Exista tendinte. Si pe fata. Marile concerne au venituri mai mari decit state intregi si functioneaza in multe state. Reprezentantii acestor firme practic circula oriunde, fara restrictii folosind pasaportul de serviciu. Culmea, federalizarea Europei din punctul meu de vedere este mai mult de fason, deoarece marile corporatii si-au vazut de interesele lor si mai inainte ca si acum. Orice contract de munca cu titlu oneros presupune o forma de sclavie. Se numeste angajare. De totalitarism mondial nu are nimeni nevoie, un regim opresiv atrage sabotajul si miscarile de rezistenta ca un magnet, iar sistemele de securitate sint inca controlate de operatori umani. Dar nu disperati, pentru omul simplu totul este jumate bine, jumate rau. Multi se bucura spunind ce bine ca "intram in Europa" in 2007". Sint curios ce vor zice cind vor incepe sa primeasca amenzi pentru orice minuscula abatere ( fumat, baut o bere intr-un loc nepotrivit, stat prea mult intr-un loc pe trotuar in fata unui edificiu, etc.) La obiceiurile si veniturile noastre aceste masuri vor veni ca o manusa. Spunem ca acolo este civilizatie. Va fi si la noi, si vom vedea si cu ce se maninca. Ne vom lua adio de la gratarul facut pe lunca si masina spalata in riu, statul "la iarba verde", ascultatul manelelor si fumul de mititei, taiatul porcilor in ajun de craciun, si multe alte caracteristici particulare noua le vom pierde, pentru a deveni omul anonim, tacut si obedient care sustine civilizatia (sterila, ecologica...) europeana...Dar asta se va infaptui la noi cu nervi, frustrari , procese verbale...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ne vom lua adio de la gratarul facut pe lunca si masina spalata in riu, statul "la iarba verde", ascultatul manelelor si fumul de mititei, taiatul porcilor in ajun de craciun, si multe alte caracteristici particulare noua le vom pierde, pentru a deveni omul anonim, tacut si obedient care sustine civilizatia (sterila, ecologica...) europeana...Dar asta se va infaptui la noi cu nervi, frustrari , procese verbale...

Cred că un grătar făcut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred că un grătar făcut

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate sunt fatalist, poate merg prea departe, poate s-a mai zis ideea asta pe forum, dar eu consider ca globalizarea, cat si federalizarea Europei, reprezinta o punte de legatura, o etapa de tranzitie, un pas mai aproape de Apocalipsa! :lol2: Incet dar sigur se pregateste terenul pentru crearea unui organism politico-economic mondial la carma caruia se va instala... stie Dzeu cine. :taunt: :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate sunt fatalist, poate merg prea departe, poate s-a mai zis ideea asta pe forum, dar eu consider ca globalizarea, cat si federalizarea Europei, reprezinta o punte de legatura, o etapa de tranzitie, un pas mai aproape de Apocalipsa! :good: Incet dar sigur se pregateste terenul pentru crearea unui organism politico-economic mondial la carma caruia se va instala... stie Dzeu cine. :lol2: :rot:

nu cred... e doar un pas mai aproape spre o nou tip de societate, care insa va trece prin convulsii majore ... chiar anarhie ;insa pana atunci vor ,mai trece niste zeci de ani buni ...

daca stau sa ma gandesc... tipul de societate in care traim... se dovedeste a fi cel mai putin revolutionar :taunt: ... de ce oare ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu cred... e doar un pas mai aproape spre o nou tip de societate, care insa va trece prin convulsii majore ... chiar anarhie ;insa pana atunci vor ,mai trece niste zeci de ani buni ...

daca stau sa ma gandesc... tipul de societate in care traim... se dovedeste a fi cel mai putin revolutionar :shout: ... de ce oare ?

Stai si ai rabdare ca inca nu ti-a sunat ceasul.

Poate va fi cea mai revolutionara dintre toate si in urma marelui razboi religios care se anunta va urma cu adevarat marea revolutie ... impunerea singurei religii UNIVERSAL valabile ... religia cunoasterii .... cunoasterii legilor lui Dumnezeu adica Legile Naturii si a Dialecticii.... si asta va fi cu adevarat o revolutie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

qusay, sa traiesti pentru tema asta :stars: , ce ma oftic ca abia acuma am gasit-o :yahoo: eu una vad globalizarea ca pe un fenomen natural, cu parti bune si parti proaste, nicidecum ca un preambul la Apocalipsa si mai stiu eu ce chestii obscure :yahoo: Traim in alt tip de societate de mult, dar din Romania se vede mai putin cu ochiul liber. Oricum e un subiect dificil, intr-adevar, dar merita toata atentia. revin cu multe detalii, dar acum e putin cam noapte ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca un potential efectiv o vor avea companiile din ramurile economice unde Romania va fi competitiva dupa integrarea in UE.

Un exemplu ar fi industria confectiilor unde Romania e deja pe locul 3 in UE. De fapt e pe primul loc ca producator al UE de confectii textile.

Iata, o stire din Romania Libera in sensul asta:

 

http://www.newz.ro/stiri/comentarii-stire.php?id=20491

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca un potential efectiv o vor avea companiile din ramurile economice unde Romania va fi competitiva dupa integrarea in UE.

Un exemplu ar fi industria confectiilor unde Romania e deja pe locul 3 in UE. De fapt e pe primul loc ca producator al UE de confectii textile.

Or fi confecţiile un exemplu, dar nu e un exemplu care să merite să ni-l dorim. Presupune c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In New Delhi s-a interzis vanzarea mancarii pe strada, ocupatie din care traiau zeci de mii de oameni. Mancarea vanduta era foarte ieftina - orez, curry si alte asemenea, nu numai ca vanzatorii raman fara slujba dar oamenii care mancau de la

ei sunt fortati sa manance la restaurant - unde nu isi permit

De ce ? Poate noilor indieni mai bogati nu le place cum arata - dar nu toata lumea poate avea o slujba buna orice ar face. Cea ce banuiesc ca s-a intamplat - comapanii detinatoare de restaurante si supermarketuri influenteaza pe cei ce dau legile pe acolo. Toate sunt bune si frumoase dar nu mai ai voie sa vinzi ce produci, trebuie sa fii corporatie pentru "dreptul" asta.

 

http://in.today.reuters.com/news/newsArtic...ia-298880-1.xml

"I will be thrown out of my profession which has enabled me to feed my wife and children for almost 20 years," said Chowdhury, 38, who sells plates filled with fried rice and chickpea curry with fried chapatis to hungry customers.

 

"We came into this profession because there were no jobs then and we had to support our families and now if you tell us to search for a new job, where will we get it from?"

 

http://news.monstersandcritics.com/india/n..._rights_traders

'Sealing is in violation of Articles 14 (equality in the eye of law), 19 (protection of certain rights regarding freedom of speech), 21 (protection of life and liberty), 39A (equal justice and free legal aid) and 41 (right to work) of the Indian Constitution and traders are made to bear the brunt of the abject failure of government agencies,' said traders' leaders in a statement.

 

 

They said the government has posed a major threat to the livelihood issue of tens of thousands of traders and they would fight it from 'road to parliament'. 'It's bringing social and economic injustices to people.

'

 

With the row over Delhi's ban on street food vendors still simmering, I see that the livelihoods of thousands of street and market traders are under threat, as middle-class India moves to supermarkets like Spencer's, Wal-Mart & Tesco. This is consistent with Delhi Corporation's recent sealing drive, a move which will take many small traders out of business.

 

This resonates with a recent Dispatches programme, which showed how poor farmers were being driven from their land by developers to build new apartments and offices for India's nouveau riche. Meanwhile, there are mass suicides by debt-ridden farmers, there is a disturbing rise of Hindu nationalism, discrimination against Muslims and a caste system which is still as divisive and poisonous as ever.

 

Like Thatcher's divisive reforms of 1980's UK, India's economic miracle is built by excluding the poor from the orgy of capitalism that has gripped India in recent years. With no redundancy pay or welfare state, the future for those unable to scramble aboard India's middle-class gravy train looks grim indeed.

Editat de jet li

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×