Sari la conținut
Forum Roportal
qusay

Globalizare. Teme combinate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca sunteti de acord, va propun sa discutam despre globalizare. Ce credeti voi ca reprezinta, cre credeti ca vor guvernantii sa fie, si credeti ca ar putea fi.

 

Cand am intrebat in stanga-drepata in general s-ao ocolit subiectul, mi s-a spus sa nu ma bag, ca e un concept periculos, ma rog. Hai sa vedem. E? Sau nu e dar n-ai cu cine sau e si tocmai d-aia unii vor.

Qusay

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Recunosc, eu unul habar n-am ce inseamna aia, si n-am de gand sa inghit teorii conspirationiste. Ar face bine sa fie ceva demn de atentie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca sunteti de acord, va propun sa discutam despre globalizare. Ce credeti voi ca reprezinta, cre credeti ca vor guvernantii sa fie, si credeti ca ar putea fi.

Reprezintă explicaţia comodă pentru toate relele de pe Păm

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, putem discuta pana maine dimineata si n-are sens.

Qusay

 

 

Decat daca vrem sa demontam frica ce pare sa inconjoare termenul globalizare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am senzatia, poate gresita (nu am deloc o gandire politica), ca federalizarea Europei pare sa fie un pas spre federalizarea lumii. Spre globalizare (fara sa stiu exact ce e , dar dupa cum imi rezoneaza....). Si ma gandeam ce ar putea fi animalul asta si daca ar putea functiona asa ceva, de ce are nevoie pentru a functiona bine, daca este posibil sau daca putem sa urmarim in continuare filme despre minti criminale care guverneaza lumea.

 

De ce ne-am putea teme? De concentrarea puterii intr-o mana de oameni?. De un totalitarism mondial (economic, presupun)?. De structuri politice mondiale prea rigide, greu de urnit sau de umanizat? [...]

Federalizarea lumii e greu de imaginat, pentru că oamenii vor neapărat să se poată

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca sunteti de acord, va propun sa discutam despre globalizare. Ce credeti voi ca reprezinta, cre credeti ca vor guvernantii sa fie, si credeti ca ar putea fi.

 

Cand am intrebat in stanga-drepata in general s-ao ocolit subiectul, mi s-a spus sa nu ma bag, ca e un concept periculos, ma rog. Hai sa vedem. E? Sau nu e dar n-ai cu cine sau e si tocmai d-aia unii vor.

Qusay

 

in mod paradoxal, singurul lucru care se dovedeste intangibil si nerevolutionar de ceva timp, este chiar societatea in care traim.

dincolo de perspectiva istorica, a stiintei, religiei, etc... , societatea in asnsamblul ei ramane neschimbata, doar definitiile sunt schimate, in functie aparent- de necesitatile individului.

spun aparent, pentru ca rezultatul acestei modificari de forma, adoarme intru-catva simturile.

 

globalizarea - este o "hidra" cu mai multe capate... unele vizibile, altele ascunse ...

 

eu cel putin , privesc omul in societatea moderna, precum un sclav... chioar daca forma de sclavie, nu este directa, iti poate lasa impresia unei oarecare libertati... chiar si aceasta - de exprimare... .

este o sclavie subtila, nedeductibila... practic, suntem formati in tipare, incercarea de a iesi din ele, poate avea cu certitudine, rezultate impredictibile pentru individ...sau chiar imposibila, cati ar prefera sa fie liber d.p.d.v. social, dar sa traiasca in mizerie, in singuratate, etc...

cel care guverneaza lumea reala este Sf. Ban... in jurul lui se invart toate... e un alt tip de mecanism , caruia putini ii dau insemnatate, mergand pana in profunzimea lui.

capetele acelei hidre sunt multe si includ: organisme internationale, state, presedinti, guverne, organizatii guvernamentale sau neguvernamentale,etc...

cel putin la momentul de fata al "dezvoltarii" societatii umane, acest lucru pare putin probabil ... chiar imposibil in intregime... .

pentru ca tot vorbea Qusay de fedralizare... acesta ar fi un al doilea pas... primul fiind infaptuit de SUA; ideea federalizarii europnene, nu este una noua, ea are reminiscente in epoca medie europeana... , dar si aici lucrurile sunt complicate.

se pare ca nu se prea tine cont, de factorul uman, de traditii, spiritualitate, rani istorice, etc... , cu toate ca, exista in mod evident un plan concertat de anulare a unor anumite valori care pot defini un om- o natie..., prin medie in primul rand...

U.E ... e doar o himera la momentul de fata, ea insa functionand foarte bine, intr-un singur punct- cel economic, acolo unde Sf.Ban guverneaza .

 

doar o parere ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×