Sari la conținut
Forum Roportal
adriana10

Radioscopie pulmonara

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pana la urma s-a elucidat problema,nu era nici un astm bronsic.A fost in alt oras si a facut tot ce trebuia.Si da,la radioscopie se poate vedea un astm,apar niste nereguli care trebuie investigate dar nu se poate pune direct diagnosticul.

Oricum va multumesc la toti pentru raspuns. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In ceea ce priveste increderea in medici...iti dau dreptate adriana 10....eu din cauza ca medicul de familie nu mi-a dat tratament cum trebe pt unele infectii s-ar putea sa sfuar toata viata si ...sa am probleme cu inima...si sincera sa fiu chiar nu imi convine....dar totusi sunt studenta la medicina...probabil pt ca asa imi pot da seama daca chiar isi fac bine treaba cei la care merg cand sunt bolnava...scuze ca nu e la subiect

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

un astm bronsic se poate diagnostica pe radiografie doar daca pacientul este in criza

atunci, plamanii vor aparea foarte mariti, si daca prezinta si mucus, alveolele pulmonare nu se vor mai vedea negre ( fiindca nu mai e doar aer, ci si mucus)

 

astmul nu este doar alergic, poate fi si infectios

de asemenea, poate aparea daca aparatul respirator a fost solicitat f mult, cum ar fi dupa infectii repetate, fumat, lucru in mediu toxic etc.

 

uneori un inhalator e mai sigur decat posibilitatea de a te sufoca

si sfatul meu e sa se lase de fumat, ca si-asa sunt destule mirosuri urate de la masini, etc. ( + oameni care nu se spala) inafara de asta, astmul e o boala cronica, care se amelioreaza sau se complica

astmul nu se vindeca

 

si in leg cu expiratul e normal sa nu poata trage aer destul daca nu s-a expirat tot dioxidul de carbon, si atunci cumva organismul vrea sa egaleze concentratiile

 

toate astea ti le spun pe proprie experienta, fiindca am astm si sunt studenta la medicina, si alergologia si pneumologia sunt domeniile pe care le citesc cel mai mult

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Adriana.

Cautam pe net ceva despre radioscopie si asa am ajuns sa citesc ce ai postat pe acest forum.

Sunt foarte interesata de simptomele pe care le-ai spus ca le prezenta cunostinta ta, deoarece si eu am acelasi lucru. Doctorii , la cati am fost, au dat cate un diagnostic, fiecare diferit de altul. Te rog mult, m-ar ajuta daca mi-ai spune ce diagnostic i s-a pus prietenei tale. Daca poti raspunde-mi pe mail sau cum poti mai repede. ( uniquesmilem@yahoo.com)

Multumesc anticipat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×