Sari la conținut
Forum Roportal
adriana10

Radioscopie pulmonara

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Multumesc pentru raspuns.Deci sa inteleg ca nu apare nici o modificare pe radioscopie,nu se vede nimic in neregula? :good: AM o prietena care e suspecta de asha ceva,dar se pare ca doctorii de pe aici isi dau interesul de nu mai pot.

 

La radioscopie nu i-a iesit nimic,a fost ascultata totul e ok,si-a facut testele alergice(nu a iesit alergica la nimic),nu tuseste,nu respira suierat.Doctorul i-a spus ca nu prezinta nici un simptom clinic,dar i-a prescris un inhaler(ventolin).Pai daca nu prezinta nimic,de ce?

Din cate stiu eu in cele mai multe cazuri astmul apare pe un fond alergic.

 

Am uitat sa mentionez ca a ajuns la doctor din cauza unei dureri in zona plamanilor(care s-a dovedit a fi un junghi intercostal) si a unei respiratii mai dificile(dar care poate avea mai multe cauze).

 

Ce ziceti?poate fi suspecta de asa ceva? :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa specific ca fumeaza.Ma gandeam ca la fumatori capacitatea respiratorie oricum este mai redusa sau cel putin asa stiam eu :yahoo:

 

Exista astm bronsic fara tuse si acel suierat specific?Nu tuseste,nu expectoreaza nimic. Si dificultatea nu apare la expirat(am citit ca asta e specifica in astm) ci la isnpirat,simte ca nu poate trage aer complet in plamani.Nu se manifesta sub forme de crize.

ma gandeam mai degreaba daca nu poate fi ceva de la inima sau pe fond nervos decat pulmonar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draguta, cred ca economiseai foarte mult timp cu un simplu search pe Google!!!! :yahoo:

 

Ex:

astm bronsic - simptone = 15.000 de rezultate. Ti-as recomanda sa citesti aici: http://www.romedic.ro/boli/pulmonar/astmul_bronsic3.htm

 

astm bronsic - metode investigare http://www.romedic.ro/analize_medicale/expl_respitator.htm

 

Dupa ce te informezi, daca mai ai nelamuriri, poti veni cu intrebari, desi parerea mea e ca siteurile specializate sunt cele mai utile in aflarea raspunsurilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Emma nu era nevoie sa ma iei peste picior.Am caut destul pe google.daca ai fi citit mai atent ti-ai fi dat seama.

Eram nelamurita pentru ca persoana respectiva nu prezinta nici un simptom de astm dar cu toate astea i s-a dat un spray.SI nu am incredere in medicii de aici,de asta am cerut niste pareri pe forum.Iar daca cineva de pe aici sufera de asa ceva cred ca ma poate maluri mai bine ca site-urile.Plus ca acolo sunt niste proceduri de care orasul sau doctorii de aici nici nu au auzit,probabil nu au aparatura necesara.

 

Oricum va multumesc.Emma cand o sa fii pusa doamne fereste intr-o situatie delicata sa te vad atunci ce repede te descurci cu "google" si daca o sa gasesti raspunsul la toate intrebarile care te framanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Emma nu era nevoie sa ma iei peste picior.Am caut destul pe google.daca ai fi citit mai atent ti-ai fi dat seama.

Eram nelamurita pentru ca persoana respectiva nu prezinta nici un simptom de astm dar cu toate astea i s-a dat un spray.SI nu am incredere in medicii de aici,de asta am cerut niste pareri pe forum.Iar daca cineva de pe aici sufera de asa ceva cred ca ma poate maluri mai bine ca site-urile.Plus ca acolo sunt niste proceduri de care orasul sau doctorii de aici nici nu au auzit,probabil nu au aparatura necesara.

 

:yes: ...mda, cum ziceam eu odata.... facerea de bine..... :hi:

 

Daca un simplu sfat este luat drept afront personal, nu trebuie decat sa-mi cer scuze ca am cautat eu pe Google, sau ca am sfatuit un user sa-l foloseasca :yahoo:

 

Emma cand o sa fii pusa doamne fereste intr-o situatie delicata sa te vad atunci ce repede te descurci cu "google" si daca o sa gasesti raspunsul la toate intrebarile care te framanta.

 

Asta parca suna a.... blestem. Nu uita ca are doua taisuri!!! :good:

Daca, Doamne fereste, voi avea o problema apelez la medic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu era nici un blestem dar vad ca oricum interpretezi cum vrei asa ca nu are rost sa iti explic din nou ce am vrut sa spun initial.

 

Si aceasta persoana a fost la doctor dar acel doctor se pare ca stia mai putin decat pacientul si mai tare l-a bagat in ceata.S-a ales un spray pentru astmatici dar i-a zis "Clinic nu prezinti nici un simptom,totusi iti dau un spray inhalator". E clar ca se va duce si in alte parti dar pana atunci m-am gandit sa cer niste pareri pe un forum.Nu era vorba de generalizari simptome etc exact acel site l-am citit si eu si la simptome nu apare nimic din ce ar putea suspecta un astm bronsic.In fine,nu caut cearta am cerut un sfat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×