Jump to content
Forum Roportal
Sign in to follow this  
odin

Ajutor interpretare analiza.

Recommended Posts

Buletinul de rezultate spune asa:

ARN viral hepatita C (cantitativ)....Rezultat: NEDETECTABIL...valori de referintaNedetectabil (limita de detectie e metodei de lucru este de 600UI/ml.

TGO=29 (max 46)

TGP=38 (max 49)

Asta in conditiile in care am inceoput cu o viremie de 4.450.000 UI/ml.

Intrebarea mea este urmatoarea,sunt O.K. sau mai tre sa continuui tratamentul?

Multumesc.

Sa inteleg ca tu esti in timpul tratamentului, iar acesta este rezultatul la 3 luni de tratament ? In cazul acesta FELICITARI, esti OK, dar trebuie sa continui tratamentul pina la un an. Daca nu-ti iesea Nedetectabil, atunci iti opreau tratamentul ptr. ca se considera ca nu da rezultate. Succes in continuare si multa sanatate !

Pai eu eram nedumerit de faptul ca la Cj mi s-a spus asa:

"La inceput aveai 4.450.000 U.I./ml,daca acum la 3 luni viremia scade la nedetectabil nu mai faci tratament pt ca esti bine,daca scade sub limita de 4.450.000 fara 2 zerouri adica 44.500,atunci mai continui tratamentul,iar daca e peste limita valorii cu 2 zerouri taiate nu mai faci nik pt ca nu merge tratamentul.

Oricum sunt inca comfuz...

Mersi Michaela.

Mai astept si alte pareri.

:stars:

Nu te lasa pacalit.Daca citesti pe decizia pe care ai primit-o de la casa de sanatate,ai sa vezi ca dupa primele 3 luni,(daca viremia a iesit nedetectabila -ca in cazul tau- ,sau a scazut de 100 de ori fata de cea initiala)pentru continuarea tratamentului trebuie sa intocmesti un nou dosar pe care sa-l depui din nou la casa la care l-ai depus si pe primul.Medicul care ti-a intocmit dosarul initial trebuie sa-l intocmesca si pe urmatorul.

Obligatoriu ,in cazul tau trebuie sa continui tratamentul,altfel efortul de pana acum s-ar putea sa fie nul.

Succes pe mai departe! :yahoo:

Nu te lasa pacalit.Daca citesti pe decizia pe care ai primit-o de la casa de sanatate,ai sa vezi ca dupa primele 3 luni,(daca viremia a iesit nedetectabila -ca in cazul tau- ,sau a scazut de 100 de ori fata de cea initiala)pentru continuarea tratamentului trebuie sa intocmesti un nou dosar pe care sa-l depui din nou la casa la care l-ai depus si pe primul.Medicul care ti-a intocmit dosarul initial trebuie sa-l intocmesca si pe urmatorul.

Obligatoriu ,in cazul tau trebuie sa continui tratamentul,altfel efortul de pana acum s-ar putea sa fie nul.

Succes pe mai departe! :spiteful:

Thx MargaD.

Am inteles.

P.S>Te-ai logat de Halloween. :spiteful:

Edited by odin

Buletinul de rezultate spune asa:

ARN viral hepatita C (cantitativ)....Rezultat: NEDETECTABIL...valori de referintaNedetectabil (limita de detectie e metodei de lucru este de 600UI/ml.

TGO=29 (max 46)

TGP=38 (max 49)

Asta in conditiile in care am inceoput cu o viremie de 4.450.000 UI/ml.

Intrebarea mea este urmatoarea,sunt O.K. sau mai tre sa continuui tratamentul?

Multumesc.

Tratamentul trebuie dus pana la capat si anume 1 an, caci altfel virusii care sunt detectati pana la limita de sub 600UI, se por multiplica si s-o iei de la capat , asa ca ar fi bine sa-ti vezi in continuare de tratament ,asa cum spun medicii si sa ramai nedetectabil pe toata viata.

Curaj si inainte!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Sign in to follow this