Sari la conținut
Forum Roportal
ADELAYDA

Parul de caine

Postări Recomandate

fiti mah seriosi.am si pisica si catel si nu am murit pana acum.astea se numesc parvenire din partea unor oameni veniti de la tara care au dormit o viata cu porcii si vacile si cand au ajuns la oras nu au putut sa mai spuporte pisicile pentru ca lasau par.haideti sa fim seriosi si sa ne comportam ca atare.imi pare rau ca trebui sa zic ce am zis dar asta e adevarul.pana in '89 nu aveam probleme cu parul etc,dar dupa am avut ca ne-am democratizat.nu am murit atunci din cauza parului si nu o sa murim nici acum.cu stima

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am o catelusa, corcitura, cu parul putin mai lung si lasa ceva par prin casa, pe covoare in special, dar.. nu prea ne deranja cu nimic, doar ca trebuia sa aspiram mai des.. iar vara asta am tuns-o pentru ca ma gandeam ca ii e cald si nu mai lasa par aproape deloc.. asa ca daca va deranjeaza parul lor, puteti sa ii tundeti :) bine.. depinde si de rasa.. un chow-chow sau un collie etc nu merg tunsi.. insa unui cocker, caniche etc le-ar sta chiar bine :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu-i adevarat ca arul de caine este daunator candd eram mica parintii mei au crescut in apartament 2 dog german di un caine lup acum 2-3 ani am avut un foxterryer care dormea cu mine in pat cu capul pe perna acum am un alt foxterrier il am de aproape 2 ani si numai cu mine in pat doarme si nupai pe perna deasupra capului meu si nam murit. Si cu parul de pisica e la fel matusa mea sta tot la apartament are 2 pisicute si nare nici o problema. :huh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cat de daunator poate fi pentru om parul de caine sau de pisica....am auzit ca e periculos daca il inhalezi..ce stiti despre asta?

 

Cea mai grava afectiune care poate sa apara este chistul hidactic

Chistul hidatic este o boala parazitara data de un parazit microscopic care se transmite de la caine la om prin fecale. In general chisturile apar in plamani si in ficat dar pot sa apara si in alte organe. Din pacate boala se trateaza foarte greu, chisturile se scot chirurgical dar de multe ori exista chisturi microscopice inhibate de chisturile mari care odata scoase chisturile mari si efectul lor inhibitor dispare, incep sa creasca. Adica poti scoate chisturile care se vad acum si la scurt timp apar altele fara ca persoana bolnava sa se reinfesteze. Tratamentul medicamentos nu este foarte eficient pentru ca medicamentul nu trece de capsula chistului ca sa ajunga la parazit. Daca sunt doar cateva chisturi si nu provoaca probleme prin compresia organelor nu e foarte grav, singura problema cu ele este ca in cazul in care chistul se sparge (un accident, traumatism) provoaca o reactie anafilactica. Chistul hidatic este doar unul din 'avantajele' cainilor comunitari si din pacate copiii sunt cei mai expusi.

Cel pulmonar este des intalnit, printre cele mai periculoase forme, duce la hemoptizii - uneori acestea pot fi primele manifestari

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu pe toti ii afecteaza, au am avut si caini si pisici, mai ales caini si nu am nici alergii si nici alte afectiuni.

 

chiar daca e cainele tau trebuie sa te speli pe maini dupa joaca si sa fie deparazitat frecvent, periat, curat.

Editat de ana _

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cea mai grava afectiune care poate sa apara este chistul hidactic

Chistul hidatic este o boala parazitara data de un parazit microscopic care se transmite de la caine la om prin fecale. In general chisturile apar in plamani si in ficat dar pot sa apara si in alte organe. Din pacate boala se trateaza foarte greu, chisturile se scot chirurgical dar de multe ori exista chisturi microscopice inhibate de chisturile mari care odata scoase chisturile mari si efectul lor inhibitor dispare, incep sa creasca. Adica poti scoate chisturile care se vad acum si la scurt timp apar altele fara ca persoana bolnava sa se reinfesteze. Tratamentul medicamentos nu este foarte eficient pentru ca medicamentul nu trece de capsula chistului ca sa ajunga la parazit. Daca sunt doar cateva chisturi si nu provoaca probleme prin compresia organelor nu e foarte grav, singura problema cu ele este ca in cazul in care chistul se sparge (un accident, traumatism) provoaca o reactie anafilactica. Chistul hidatic este doar unul din 'avantajele' cainilor comunitari si din pacate copiii sunt cei mai expusi.

Cel pulmonar este des intalnit, printre cele mai periculoase forme, duce la hemoptizii - uneori acestea pot fi primele manifestari

felicitari

ai distrus armonia om-caine

acum pe bune, credeti in povesti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
felicitari

ai distrus armonia om-caine

acum pe bune, credeti in povesti?

 

Vai de mine.....si tu mi-ai distrus bucatica de inima pe care o aveam :huh:

Omule, uita-te ce intreaba fata in topic si lasa excesul de zel

 

Ana, sigur ca nu se intampla des, dar suntem la subiect, sau nu? De crezi ca a intrebat cel care a initiat topicul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De cand ma stiu, am adus toti maidanezii in casa, caini, pisici, nu conta. Ai mei au avut pisica inca dinainte de a ma naste eu. Ani de zile am dormit cu un cu un caine sau o pisica in pat. Copil fiind, intelegeam sa-mi exprim dragostea fata de ei pupandu-i in bot :D. Am inghitit par de toate felurile si de la toate rasele... ori am eu un sistem imunitar demn de cartea recordurilor, ori povestile astea sunt niste exagerari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×