Sari la conținut
Forum Roportal
ADELAYDA

Parul de caine

Postări Recomandate

peste tot se spune asta... dar de cate cazuri concrete ai auzit?? eu de mica am si pisici si caine si uite ca n'am murit si nici nu am patit ceva! :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E periculos parul de caine dar in special cel de pisica pentru ca iti intra in gat si se lipeste de peretii esofagului, faringelui sau laringelui., depinde acum! Partea proasta ca n-ai cum sa-l scoti decat prin interventie chirurgicala si asta e cam greu ca trebuie sa-ti faca operatie si ca sa-ti mai si gaseasca firul de par e cale lunga!! Eu am pisica si efectiv am simtit cand am inhalat perii ei.....riscul e ca pot sa se adune mai multe fire si fac...un ghemotoc de par..care poate sa-ti blocheze aparatul respirator sau se poate duce in plaman si multe alte complicatii...

 

Eu personal n-am ajuns pana acolo dar mi-a povestit tata ca la spitalul din Iasi erau multi copii cu problema asta! saracii de ei :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E periculos parul de caine dar in special cel de pisica pentru ca iti intra in gat si se lipeste de peretii esofagului, faringelui sau laringelui., depinde acum! Partea proasta ca n-ai cum sa-l scoti decat prin interventie chirurgicala si asta e cam greu ca trebuie sa-ti faca operatie si ca sa-ti mai si gaseasca firul de par e cale lunga!! Eu am pisica si efectiv am simtit cand am inhalat perii ei.....riscul e ca pot sa se adune mai multe fire si fac...un ghemotoc de par..care poate sa-ti blocheze aparatul respirator sau se poate duce in plaman si multe alte complicatii...

 

Eu personal n-am ajuns pana acolo dar mi-a povestit tata ca la spitalul din Iasi erau multi copii cu problema asta! saracii de ei :D

 

 

Toate tipurile de par sunt periculoase.Mai ales daca ai Collie.Trebuie dat zilnik cu aspiratorul. :crazy: :) :D

 

 

mai oameni buni, dar exista diferite tipuri de perii, manusi, piepteni pt diferite tipuri de par... am 2 pisici si un caine... la cea persana am un piaptan cu 2 randuri de dinti, unii luni si altii scurti si desi, la pisica birmaneza am o manusa care aduna parul, iar la caine, am o perie cu dinti metalici si putin indoiti.... ii perii o data la 2 zile pe toti si eu nu am par in casa sau pe haine!! :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. periaj

 

2. am avut collie aproape 15 ani si nu am nici pe dracu' la plamani. de doi ani dorm in pat cu o ditai labradorita si tot nici pe dracu nu am :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru copii paru de caine este mai periculos decat pentru adulti

Un prieten al unui prieten de-al meu a orbit cand a avut 8 ani de la par de caine, rasa ciobanesc german(Tatal lui avea crescatorie de caini)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru copii paru de caine este mai periculos decat pentru adulti

Un prieten al unui prieten de-al meu a orbit cand a avut 8 ani de la par de caine, rasa ciobanesc german(Tatal lui avea crescatorie de caini)

:) :offtopic: A orbit??? saracutul

 

 

SI eu am tot auzit de parul animalelor ca fiind daunator.....dar daca ai un animal ( catel , pisica... ) deja ti-ai asumat raspunderea pentru tot ce se intampla.....asa ca ..inainte sa iti fi luat un catel ( exemplu ) si acum nu iti mai convine trebuia sa te gandesti si la partea periculoasa..... :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×