Sari la conținut
Forum Roportal
vlad013_013

ce placa de sunet imi recomandati pt un sistem 2.1 logitech x-230?

Postări Recomandate

Am niste boxe Boxe Logitech X-230...vedeti si descrierea lor:

 

Caracteristicile produsului:

 

Tip raspuns: 2.1

Putere RMS (W): 32

Banda de frecventa: 40Hz - 20kHz

Putere PMPO (W): 64

Sateliti: 2

Distorsiuni (dB): >96

Subwoofer: 1

Altele:

- compatibilitate cu CD/MP3/DVD

- compatibilitate cu PC/Mac

- compatibilitate cu PlayStation

- compatibilitate cu Xbox

Dimensiune sateliti (WxDxH mm): 62.5 x 75 x 200 mm

Dimensiune subwoofer (WxDxH mm): 150 x 231 x 225 mm

 

 

Placa de sunet ma intereseaza sa o folosesc pt: muzica, filme, jocuri (in aceasta ordine).

Nu am prea multa experienta cu placile de sunet, dar din cate am citit pe net acestea ajuta f mult la calitatea sunetului...acu nu stiu dc e necesar sa pun una si pt sitemul meu 2.1...in fine m-am orientat dp 4 placi care sa fie max 2 milioane (cei cu care am discutat au zis ca pt ce am yo nu are rost sa dau mai mult pe o placa de sunet):

 

1. Placa de sunet Creative Sound Blaster Audigy 2 Bulk (220 ron)

Specificatii tehnice:

General

Numar canale 6.1 canale

Raport semnal-zgomot 106 dB

Rezolutie biti 24bit

Viteza esantionare maxima 96 KHz

Interfata PCI

Conectori Iesiri: linie (fata, spate, centru, subwoofer, centru spate)

Intrari: CD Audio (analog / digital)

Linie

Microfon

MIDI/joystick 15 pini

Port IEEE-1394

TAD

Polifonie 64 voci hardware cu interpolare in 8 puncte

Altele 6.1 channel surround

Certificare THX

Suport ASIO

Suport Dolby Digital EX

Suport DVD-Audio

Suport EAX Advanced HD

 

 

2. Placa de sunet Creative AUDIGY 4 bulk (190 ron)

Specificatii tehnice:

General

Numar canale 7.1

Procesor Audigy 4 Processor

Raport semnal-zgomot 106dB

Rezolutie biti 24-bit

Viteza esantionare maxima 96 kHz

Interfata PCI

Conectori Line level out (Front / Side / Rear / Center)

Line In

Microphone In

Digital I/O (for stereo SPDIF output to Digital I/O Module)

Aux Audio In

Altele EAX ADVANCED HD 4.0

CMSS 3D Audio Technology

 

 

3. Creative Sound Blaster Live 7.1 , 24Bit PCI bulk (120 ron)

Caracteristici tehnice:

Interfata: PCI

Numar canale: 4.1;5.1;6.1;7.1;stereo

Conectori IN: Line In / Microphone In

Conectori OUT: Line level out (Front / Side / Rear / Centre / Subwoofer);or Headphone out

Sample rate: 40 KHz

Raport semnal / zgomot: 100 dB

 

 

Astept eventual si altte sugestii de placi audio pt sistemul meu.

post-39807-1154681578_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

dp cate thread-uri am citit yo pana acu am ajuns la concluzia ca este necesara o placa de sunet...pe mine ma intereseaza cel mai mult muzica si din cate am vazut cele mai bune placi de sunet pt muzica sunt cele M-Audio (dc e sa iau de asta, imi iau M-Audio Revolution 5.1 http://www.dol.ro/produse/ELE442BBF105091E...ion%205%201.htm

un model mai scump nu imi pot permite) si Hercules Fortissimo 4. E ceva de capul lor? Repet am nevoie cel mai mult pt muzica asa ca nu insistati cu modele de creative dc nu sunt bune la muzica (poate gresesc dar din ce am citit placile creative sunt mai mult pt jocuri)...Vreau in special sfaturi despre Hercules Fortissimo 4.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Man, cine ti-a zis ca placa de sunet e asa de importanta? Intelegeam daca aveai ceva boxe Altec Lansing, care is pretentioase si scumpe, sau ceva 5.1 mai special... daca muzica te intereseaza, vezi raportul semnal/zgomot sa fie cat mai mare, si polifonia sa aiba cat mai multe voci. Parerea unui neofit. Cam toate placile de sunet mainstream au ce vrei tu, la un pret acceptabil. Daca insisti, roaga-te de un vanzator sa-ti probeze placile de sunet, pe muzica ta; depinde de magazin 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spre informarea ta, Altec Lansing au fost primii care au creat boxe de cinema. Desigur, daca iei produse din aceeasi categorie de pret, Logitech ii bate pe AL, pentru ca un produs mainstream AL costa cat ceva high-end de la altii. Calitatea se plateste. Crede-ma, am stat in magazin cu un coleg si am ascultat sisteme AL, 2.1 si 5.1, incepand de la 40W si terminand la 300. E o diferenta mare si la bas, si la inalte, unde multe sisteme se pierd, distorsioneaza, nu filtreaza bine..

Editat de daemon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e ca nu are importanta asa de mare placa de sunet, la sistemul pe care il ai tu e bun si un montaj electronic paianjen cu 3 tranzistori :spiteful: Mai bine luai mai intai placa de sunet si dupa aceia sistemul audio. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pt. jafurile alea de boxe nu ai nevoie de placa de sunet buna...Daca erau niste GigaWorks S750 THX 7.1 sau niste logitecuri Z-5500 atunci era nevoie de o placa de suntet buna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Logitech te poti baza pe placa onboard, daca este nVidia MCP(T). In caz contrar poti sa iti iei un Creative Live (5.1 / 7.1) sau Creative Audigy 2 ZS dar mai sus nu (!) pentru ca placile Creative de model mai avansat sunt "imperecheate" cu boxele Creative. A doua solutie ar fi Hercules 5.1 sau Fortissimo. M-Audio ar fi ideal dar cea mai ieftina placa de sunet de-a lor e mai scumpa ca boxele tale :o: .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×