Sari la conținut
Forum Roportal
ADELAYDA

cineva are nevoie de un psiholog

Postări Recomandate

cum sa-mi fac catelusul in varsta de 2 luni sa nu mai muste?adik..e nebun...sare la toata lumea si nu e vb de frica la el....ca sa zici ca de asta face asa...si mai rau...maraie si la mine si cand vezi ca are 2 kg ud si inaltimea de 30 cm :wub:) ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cum sa-mi fac catelusul in varsta de 2 luni sa nu mai muste?adik..e nebun...sare la toata lumea si nu e vb de frica la el....ca sa zici ca de asta face asa...si mai rau...maraie si la mine si cand vezi ca are 2 kg ud si inaltimea de 30 cm :cheer:) :cheer:

 

:wub:

pai nu de psiholog are nevoie, doar de stapan :D

acum e mic si prost (asa a fost si al meu), dar creste si vei vedea schimbari remarcabile. Ca si mijloc de cumintire iti recomand cu caldura ziarul, care nu trebuie neaparat folosit.

Important: trebuie sa stie cine e seful, altfel va deveni el!!! P-asta o stiu de la un domn care se pricepe foarte bine la catei. Din bezmeticul meu de catel care care ma capsa ca idiotul cum i se punea lui pata si care, pe deasupra, mai era si tare in clanta, adica eu ziceam una... el zece, incat credeam ca nu se mai vindeca, acum e cel mai cuminte catel ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asa am patit si eu....pana am mai crescut

chestia cu ziarul e bine sa fie evitata, asa va stirbi din personalitatea celui mic. idea e ca trebuie sa simta ca are un sef, asa va dori sa se faca util. e inca prea mic, peste 4-5 luni va fi apt sa invete

cum il cheama pe micut? si ce rasa e?

Editat de puiu.t

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cum sa-mi fac catelusul in varsta de 2 luni sa nu mai muste?adik..e nebun...sare la toata lumea si nu e vb de frica la el....ca sa zici ca de asta face asa...si mai rau...maraie si la mine si cand vezi ca are 2 kg ud si inaltimea de 30 cm :wub:) ;)

 

 

pare un catelus activ..ar fi bine sa-i cumperi niste jucarii,care sa-i capteze imaginatia si sa-i dezvolte simturile..si tu ar trebui sa-i dai mai multa atentie..ar fi bine sa-l duci si la dresaj dar deocamdata e prea mic sa-l dresez..dar poate merge..nu stiu daca la 2 luni un catelus intelege ceva,mai ales ca el ia totul in joaca..dar cel mai bun dialog cu un catelus este urmatorul..te asezi in genunchi intinzi mana sa-l chemi si ii vorbesti ca la un bebelus..si atunci cand vezi ca e cuminte si te lasa sa-l manaci tu sa-l rasplatesti cu o vorba buna si sa spui:"bravo mama!"..atunci cand incepe sa maraie ii spui clar nu-i voie..hmm..daca era cainele mai mare..ii puteai pune lesa si cu lesa il controlai..cand latra,trageai un pic de lesa si cu o voce ferma spuneai NU..

 

Acum,mai exista o alta versiune..cainele tau a fost vaccinat?daca da,cand l-ai dus la vaccin cine la tinut pentru ca doctorul sa-i faca o injectie?daca ai fost tu,atunci rau ai facut..pentru ca acum catelusul tau te vede ca pe un dusman..doctorul trebuia sa-l tina pe catelus si tot el sa faca si injectia sau o asistenta..sau daca il tineai tu sa-l fi tinut din fata..adica sa-i vorbesti sa-l distragi si sa-l mangai pe cap..dar daca l-ai tinut de spate..nu a fost bine!!

 

ce rasa e catelusul tau..este foarte important!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cum sa-mi fac catelusul in varsta de 2 luni sa nu mai muste?adica..e nebun...sare la toata lumea si nu e vb de frica la el....ca sa zici ca de asta face asa...si mai rau...maraie si la mine si cand vezi ca are 2 cag ud si inaltimea de 30 cm :D) :wub:

Cafteste-la pana se potoleste sa te mai maraie.cu ziarul.sa nu-la doara ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe micuta o cheama lisa si e un spaniel japonez... un caine de talie mica...eu am incercat sa-l dresez...adik cel putin sa stie ce are voie si ce nu si spre surprinderea mea invata repede dar problema e ca asculta numai cand are ea chef sau cand tipi...si sincer nu vreau sa ma apuc de tipat pe strazi ;) de jucat ma joc cu ea...de asta am mana plina de zgarieturi si urme de colti:)) si nu inteleg de ce ea e asa...alti pui de caine cand te duci la ei se bucura te ling pe mana se lasa mangaiati...a mea e socata :wub:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dresajul incepe de la 4-5-6 luni. Exista carti speciale de dresaj unde scrie cum sa-ti dresezi cainele. Pentru inceput, trebuie sa-i cumperi o jucarie(e foarte important) asa cum a spus si yvonne_ni2006. Apoi, cand face vreo prostie, trebuie sa zici hotarata "NU!". de batut sa nu o bati!!! trebuie sa stie cine ii seful. Bineinteles, aceasta rasa nu este asa de greu sa o stapanesti. Mai greu este cu cainii de paza si aparare, aia au si forta in ei..cand vei incepe dresajul, sa ne anunti, poate te voi ajuta cu ceva si iti voi spune niste trucuri de dresaj.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dresajul incepe de la 4-5-6 luni. Exista carti speciale de dresaj unde scrie cum sa-ti dresezi cainele. Pentru inceput, trebuie sa-i cumperi o jucarie(e foarte important) asa cum a spus si yvonne_ni2006. Apoi, cand face vreo prostie, trebuie sa zici hotarata "NU!". de batut sa nu o bati!!! trebuie sa stie cine ii seful. Bineinteles, aceasta rasa nu este asa de greu sa o stapanesti. Mai greu este cu cainii de paza si aparare, aia au si forta in ei..cand vei incepe dresajul, sa ne anunti, poate te voi ajuta cu ceva si iti voi spune niste trucuri de dresaj.

 

 

 

uite un site care sa-te ajute macar putin aici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spuneai k invata repede, oferai o mica recompensa de fiecare data cand te asculta, un biscuite sau ce-i palce lui mai mult. Desigur este cam mic pentru dresaj, dar sa nu te mai muste si sa nu te mai zgarie poate invata inca de pe acum. Comenzile tale trebuiesc sa fie foarte hotarate si nu sa te rogi de el asa cum spunea si yvonne.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×