Sari la conținut
Forum Roportal
hans

Sectele crestine din zilele noastre.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ete na, incepi tu cu frustratii si dezaxatii. Nu dragule, is oamni perfect normali. . Acuma, cu pastorii si capii lor, e alta poveste...

 

 

Ete na, incepi tu cu frustratii si dezaxatii. Nu dragule, is oamni perfect normali. . Acuma, cu pastorii si capii lor, e alta poveste...

An un prieten care iti poate explica cat de normala a devenit sotia lui care a trecut la secta Scientologica... i-a golit casa, economiile din banca, si mai si lucra pe gratis ca o proasta 12 ore pe zi ...probabil de normala ce era? ...sau poate totusi ca a fost indobitocita cu religia? ce credeti voi astia neoprotestantii care va indobitocitii copii de mici ...e bine ce a facut sotia prietenului meu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
An un prieten care iti poate explica cat de normala a devenit sotia lui care a trecut la secta Scientologica... i-a golit casa, economiile din banca, si mai si lucra pe gratis ca o proasta 12 ore pe zi ...probabil de normala ce era? ...sau poate totusi ca a fost indobitocita cu religia? ce credeti voi astia neoprotestantii care va indobitocitii copii de mici ...e bine ce a facut sotia prietenului meu?

Nu generaliza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

www.lumeam.ro/nr7_2000/dosar.html

 

un articol interesant despre secte, inclusiv despre dilema denumirii de "secta".

 

ce credeti voi astia neoprotestantii care va indobitocitii copii de mici ...e bine ce a facut sotia prietenului meu?

1. las-o mai moale cu concluziile soc.

2. ce-are neoprotestantismul cu scientologia?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eh Tily, o dai si tu in generalizari. Daca ai urmat linkul provided de videpida, ai vazut ca scientologii sunt cam intr-o ureche, si propovaduiesc niste teorii sarite de pe sine. Nu-i cam grabit sa faci paralela cu crestinii? Sunt si crestini "infocati", dar nici chiar asa!

 

Oricum, liberalizarea si democratia nu pot duce decat la efectul asta. Religii care nu sunt coerente decat in zonele unde au fost concepute, sunt transplantate si exploatate de sarlatani in varii colturi ale lumii. Desi nu e religie, Feng Shui e cel mai elocvent exemplu: uitam intreaga mentalitate din spatele lui, si aplicam doar chestiile 'practice'; totally wrong.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fiindca esti initiatorul topicului, te rog nu baga si tu in aceeasi oala cultele non-crestine cu cele crestine.

;) Pai, lamureste-ma tu Amarena: care ar fi acele culte "non-crestine" pe care le-am bagat in aceeasi oala cu cele crestine...???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dovada ca sunt pe calea cea stramta (nu stiu daca asta ai intentionat, nu a mai incaput in titlu) nu o poti avea decat comparand normele de conduita "impuse" cu ceea ce aplica fiecare biserica/confesiune in parte. Viata bisericii, activitatile de zi cu zi, modul de inchinare, ierarhizarea.. multe chestii. Cred ca numai asa poti dovedi. Concret cu trimitere la Biblie.. nu stiu, S-ar incepe aceleasi polemici, ca nu-i adevarat, ca aia fac asa, ca ailalti fac altfel..

Daca vrei sa dovedesti fidelitatea catre Dumnezeu a oricarei miscari crestine(fie ea secta sau biserica traditionala), va trebui sa raportezi invatatura acelei miscari doar la Cuvantul lui Dumnezeu,Biblia, si nu la alte "acte aditionale"...cred eu ;)

 

Da de exemplu Martorii lui Iehova nu il recunosc pe isus ca fiind Dumnezeu ..ei il numesc rege ...acum cineva minte aia care spun ca e Dumnezeu sau aia care spun ca nu e Dumnezeu ..amandoi se refera la acelasi Cristos si au aceeasi biblie ..cine minte si cine spune adevarul?

Da, stim parerea ta: ambii sunt mincinosi. Altceva? :wub:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca vrei sa dovedesti fidelitatea catre Dumnezeu a oricarei miscari crestine(fie ea secta sau biserica traditionala), va trebui sa raportezi invatatura acelei miscari doar la Cuvantul lui Dumnezeu,Biblia, si nu la alte "acte aditionale"...cred eu :D

 

hans, nu-mi sa-mi cred...ochilor ! :wub: .Tone de literatura ( era sa zic maculatura ;) ) teologica, mii de studii si de eseuri pe teme religioase, panseurile preasfintilor Parinti ( cu nume ciudate, a caror pronuntare e uneori imposibila ), nenumarate tratate cu titluri grecesco-slavone, datatoare de dureri de cap oricarui om de bun-simt, le numesti "acte aditionale" ?! :cheer:

Cu ideile astea, acum cateva sute de ani deveneai...friptura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
orice secta indiferent ca sunt baptisti, adventisti,martorii pamantului etc sunt constituite in cea mai mare parte din ratati ,complexati si frustrati,, iar dovada cea mai buna este ca au o activitate ascunsa si se urmareste atragerea in randurile organizatiei a cator mai multi sclavi mimetici....o creatie adevarata sau un scop nobil se face la lumina zilei ,nu ascunsi prin beciuri si intalniri prin pesteri unde sa isi provoace aberatiile ...ce vizeaza liderii lor? banii si puterea, este un sablon care se repeta cu regularitate inca de la inceput

Dragule aducator de bezna, te contrazici singur:pe de o parte spui ca baptistii s-ar aduna prin beciuri si pesteri, iar pe de alta parte spui ca urmaresc sa-si ingroase randurile membrilor. Asa crezi tu ca se ingroasa randurile, prin pesteri? :wub: Si inca ceva:cati baptisti ai vazut tu adunandu-se prin beciuri sau pesteri? Evident, imi vei spune ca ai vazut multi, nenumarati, fara de numar...insa nu esti prea sigur daca erau oameni sau sobolani....ca era asa de mare bezna...si inca mai e... ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hans, nu-mi sa-mi cred...ochilor ! :wub: .Tone de literatura ( era sa zic maculatura ;) ) teologica, mii de studii si de eseuri pe teme religioase, panseurile preasfintilor Parinti ( cu nume ciudate, a caror pronuntare e uneori imposibila ), nenumarate tratate cu titluri grecesco-slavone, datatoare de dureri de cap oricarui om de bun-simt, le numesti "acte aditionale" ?! :D

Cu ideile astea, acum cateva sute de ani deveneai...friptura.

Nu Desert Rose, n-ai nevoie de ochelari! Te asigur ca vezi bine! Dovada apartenentei la adevaratul crestinism se face doar pe baza Cuvantului lui Dumnezeu, Biblia. Restul, sunt doar interpretari mai fidele sau mai putin fidele a Cuvantului lui Dumnezeu. Deci, acte aditionale. :cheer:

Despre friptanele amintite de tine... acum 2000 de ani, din cauza blamarii actelor aditionale, Fiul lui Dumnezeu Isus Hristos n-a mai putut fi suportat de cei care reprezentau religia oficiala a lui Israel. Si ca urmare L-au ucis.Continuand firul, acum cateva sute de ani cei care reprezentau religia oficiala ii transformau in friptane pe toti adevaratii crestini, urmasi ai lui Isus Hristos.

"Caci daca lemnului verde ii fac aceste lucruri, ce vor face cu lemnul uscat?" intreba Cel care a fost cu adevarat Marele Proroc Isus Hristos.

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, stim parerea ta: ambii sunt mincinosi. Altceva? ;)

 

DA!!!!

Sa nu-i mai faci raspanditori de bezna pe cei care aduc lumina cunoasterii, Dumnezeu nu din prostie a creat universul.... sectarii care refuza sa ia contactul cu CUNOASTEREA si INFORMATIA corecta aceia sunt raspanditorii beznei ... lumina inseamna cunoastere ... iar cunoasterea se produce prin invatatura!... nu a bibliei!

ca sa sti si tu Hans cine e aducatorul de Intuneric cu adevarat!

 

crezi ca daca Dumnezeu era prost si cunostea doar Biblia ...mai crea vre-un Univers `... SAH - MAT !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×