Sari la conținut
Forum Roportal
hans

Sectele crestine din zilele noastre.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In zilele noastre exista multe asa numite secte crestine. Baptisti, pentecostali, crestini dupa Evanghelie, adventisti, martorii lui Iehova...cam atatea cunosc eu. Invatatura acestora este radical diferita de invataturile bisericilor traditionale: ortodoxa sau catolica, si in cele mai multe cazuri sunt in opozitie. Adesea, glasuri din cadrul bisericilor traditionale afirma ca aceste secte sunt "hristosii mincinosi" prorociti ca au sa se ridice in zilele din urma, sau in cazuri mai fericite afirma ca sunt eretice.

Exista oare dovezi din Cuvantul lui Dumnezeu, Biblia, care sa sustina aceste afirmatii? Sau daca nu, exista dovezi biblice care sa arate contrariul?

Astept pareri bazate pe Biblie, in masura posibilitatilor. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dovada ca sunt pe calea cea stramta (nu stiu daca asta ai intentionat, nu a mai incaput in titlu) nu o poti avea decat comparand normele de conduita "impuse" cu ceea ce aplica fiecare biserica/confesiune in parte. Viata bisericii, activitatile de zi cu zi, modul de inchinare, ierarhizarea.. multe chestii. Cred ca numai asa poti dovedi. Concret cu trimitere la Biblie.. nu stiu, S-ar incepe aceleasi polemici, ca nu-i adevarat, ca aia fac asa, ca ailalti fac altfel..

Fiindca esti initiatorul topicului, te rog nu baga si tu in aceeasi oala cultele non-crestine cu cele crestine.

 

Invatatura nu este chiar asa de radical diferita - aproape toti au doctrina Trinitatii, propovaduiesc credinta in Isus cel mort si inviat.. Numai ca unii mai au si alte texte pe care le impun credinciosilor iar ceilalti, doar Biblia.b Unii au Sfinti Parinti, altii nu, unii au Sfanta traditie, altii nu.

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In zilele noastre exista multe asa numite secte crestine. Baptisti, pentecostali, crestini dupa Evanghelie, adventisti, martorii lui Iehova...cam atatea cunosc eu. Invatatura acestora este radical diferita de invataturile bisericilor traditionale: ortodoxa sau catolica, si in cele mai multe cazuri sunt in opozitie. Adesea, glasuri din cadrul bisericilor traditionale afirma ca aceste secte sunt "hristosii mincinosi" prorociti ca au sa se ridice in zilele din urma, sau in cazuri mai fericite afirma ca sunt eretice.

Exista oare dovezi din Cuvantul lui Dumnezeu, Biblia, care sa sustina aceste afirmatii? Sau daca nu, exista dovezi biblice care sa arate contrariul?

Astept pareri bazate pe Biblie, in masura posibilitatilor. :doh:

Da de exemplu Martorii lui Iehova nu il recunosc pe isus ca fiind Dumnezeu ..ei il numesc rege ...acum cineva minte aia care spun ca e Dumnezeu sau aia care spun ca nu e Dumnezeu ..amandoi se refera la acelasi Cristos si au aceeasi biblie ..cine minte si cine spune adevarul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce de secte mai exista !!! ce predica si ce fac membri "bisericii" !!!

 

Niste falsi si mincinosi si se jura ca ei sint cei mai buni !!!

 

Mi-e scarba cand vad pe vad pe cei de la noi, toti aproape cu ciroza la ficat de alcool, au si murit in numar mare si tot se uita la mine sa-mi spuna ca ce rea e biserica catolica desi eu nu debat nimic cu nimeni.

 

Doar sa-mi spuna ceva, precis se simt bine ca "mi-au zis" ce aveau pe suflet !!! Femeile sint la fel de betive ca barbatii !!! bea din pahare de 1 litru !!!

 

Majoritatea recent s-au pocait in speranta ca vor fi ajutati si o sa avanseze financiar !!! ca nu vor sa lucreze mult daor un pic si sa aiba de toate.

 

O fata romanca din pacate ardea gazul cu doi frati, rromi si nu stia ca nu este corect dupa nici o religie, parintii ei de la prima clipa au crescut-o baptista !!! La nunta ei cu un baiat ortodox proaspat adus din RO parintii incercau sa spuna ca este "domnisoara" fata lor la 32 de ani, sotul 24, doar ca a terminat medicina.

 

Acu' se va pocai si el ca vrea Hummer si altfel nu primeste decat de botezul lui !!!

 

A zis ca degeaba statea in RO ca nu primea o jucarie din asta si daca se facea ori ce religie, aic banii curg ca au case de batrini sotia si familia, fiecare membru de familie 3 case cu cate 12 bilnavi.

 

Leafa de doctor nu e asa de bine platit inca nici in America cat castiga ei, dar si el o sa aiba casele lui si angajatii lui si internii desigur care-i aduc veniturile.

 

Si ei cred foarte mult in $$$$$ ca si altii si sint foarte zgarciti !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

orice secta indiferent ca sunt baptisti, adventisti,martorii pamantului etc sunt constituite in cea mai mare parte din ratati ,complexati si frustrati,, iar dovada cea mai buna este ca au o activitate ascunsa si se urmareste atragerea in randurile organizatiei a cator mai multi sclavi mimetici....o creatie adevarata sau un scop nobil se face la lumina zilei ,nu ascunsi prin beciuri si intalniri prin pesteri unde sa isi provoace aberatiile ...ce vizeaza liderii lor? banii si puterea, este un sablon care se repeta cu regularitate inca de la inceput

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ete na, incepi tu cu frustratii si dezaxatii. Nu dragule, is oamni perfect normali. Doar ca aceste culte nu au de partea lor state intregi care sa le sustina, si deci sunt ca orice afacere: produci profit, sau iesi de pe piata. Au nevoie de adepti, au nevoie de donatii, au nevoie de bani. Partea draguta este ca in randurile lor oamenii sunt de buna credinta, chiar is indoctrinati bine. Acuma, cu pastorii si capii lor, e alta poveste...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
orice secta indiferent ca sunt baptisti, adventisti,martorii pamantului etc sunt constituite in cea mai mare parte din ratati ,complexati si frustrati,, iar dovada cea mai buna este ca au o activitate ascunsa si se urmareste atragerea in randurile organizatiei a cator mai multi sclavi mimetici....o creatie adevarata sau un scop nobil se face la lumina zilei ,nu ascunsi prin beciuri si intalniri prin pesteri unde sa isi provoace aberatiile ...

Ce sa faca? Sa-si provoace? :o:

Sa te iei de manuta cu tilly, draga. Pentru iluminarea ta, afla ca baptistii si penticostalii si cine mai vrei tu nu au nici un fel de activitate ascunsa, totul se face cat de vizibil vrei tu, poate oricine sa participe, nu este interzis accesul nimanui, se fac evanghelizari in aer liber, in parcuri, care beciuri, care pesteri... :doh:

Ce va mai place sa aruncati vorbe aiurea...

Ratati, complexati si frustrati ? 8) Bine :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ete na, incepi tu cu frustratii si dezaxatii. Nu dragule, is oamni perfect normali. Doar ca aceste culte nu au de partea lor state intregi care sa le sustina, si deci sunt ca orice afacere: produci profit, sau iesi de pe piata. Au nevoie de adepti, au nevoie de donatii, au nevoie de bani. Partea draguta este ca in randurile lor oamenii sunt de buna credinta, chiar is indoctrinati bine. Acuma, cu pastorii si capii lor, e alta poveste...

da nu e paradoxal cum poti sa iti atingi scopurile cele mai joasnice avand ca suport oamenii de buna credinta? ciudat cum oameni "normali" se pot inhaita la asa ceva..cum ziceai si tu:cu pastorii si capii alta poveste...si rezulta tot ce am zis eu mai devreme....crema inaptilor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×