Sari la conținut
Forum Roportal
silver

Instrumente

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

unde pot gasi panza (normal ca de pictat pe ea)de cumparat si creioane mai speciale pt. desen ?la librarie ? ;)

Heh.. pai mai intai spune-ne in ce oras esti.. Altfel toti o sa-ti dea informatii din orasele lor ...

 

Creioane speciale, pai logic ca la librarii.. eu prefer cele cu mina, nu suport sa stau sa ascut creioane. :wub:

Daca ai nervi de otel, iti recomand 0,4. Daca nu, 0,5 sunt cele mai bune. Insa acum conteaza si ce fel de mine o sa folosesti...

Panza.. ? Daca cumva gasesti decat panza simpla (pt. pictura in ulei), fara sa fie atasata pe vre`un suport, atunci sa-mi spui si mie de unde ai luat-o. Eu am gasit in Craiova, dar e lipita pe un placaj de lemn, subtire ce`i drept. Insa nu prea-mi surade idea.

As vrea sa cumpar panza simpla, dar nu ma pricep la calitate ... <<Astept informatii, poate oi reusi sa gasesc ceva bun in orasu asta de kko...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai sunt din bistrita...acum vreo 3 ani mia luat tata cateva panze dar am fost foarte ocupata si nu miam mai cumparat ..acum sunt in vacanta nu mai am panze(leam pictat) si vreau sami cumar iar dar tata nu-si mai aminteste de unde a cumparat panzele...8)(...panzele erau simple fara suport ...au fost ok si n-am avut probleme cu ele...dar nici eu nu ma pricep la calitate ...doar ca au fost ok...

creioanele rotring te referi nu ? ...

tu esti craiova deci ?

Editat de silver

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru a desena mai usor si mai eficient ai nevoie de creioane moi ma refer la mina creionului iar acestea sunt creioanele B deci nu HB mergi la librarie si cauta B-uri gasesti set de la Bpina la 6 B sunt foarte bune iar in legatura cu pinza ce sa-ti zic ai putea imcerca sa-ti tratezi singur daca nu gasesti pinza dar parca stiu ca in Bistrita sunt galerii intreaba acolo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

silver, nu e nevoie sa te ataci :>

 

lerd, cat despre creioane cu mine moi, nu prea sunt de acord. Stiu din experienta, ca atunci cand desenezi si nu iti iese un detaliu, iti faci nervi, si apesi mai tare pe creion, iar daca ai ghinion sa se franga, iti faci si mai multi nervi. :P

 

Q: Sunt si eu interesat, cum se trateaza panza ? o_O

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu cita experienta ai dar eu ma refeream nu la fragilitatea minei daca zici ca ai experienta scuze ca te-ntreb desenul este un hooby ptr tine?Eu iti zic tot din experienta foloseste B,B6, deocamdata pina la 6 daca vrei gasesti si mai mari de 6 de aceste creioane te folosesti pentru a face o hasura treptata de la inchis la deschis si invers dar daca spui ca ai experienta poti folosi doar un singur creion de exemplu B6 si cind desenezi nu trebuie sa apesi pe mina creionu trebuie sa treaca peste hirtie usor de asta folosesti B vrei ca o zona sa fie mai inchisa folosesti un creion cu un numar mai mare nu treb sa apesi .Iar pinza daca vrei sa o tratezi iti dau o reteta ,poate o sa ti se para greu la inceput dar daca vrei vei reusi.Intii cauta un cersaf pe la SH e mai ieftin dar sa fie de buna calitate (gasesti)dac vrei poti cumpara si pinza Albita se cheama in magazinele de specialitate cea mai buna pinza e cea de in e si cea mai scumpa .Pinza sa nu fie pufoasa >prima operatie ; inmoaie pinza in apa calduta dupa care o intinzi bine pe sasiu(cadru de lemn) prinzi pinza cu cuisoare incepind din mijloc spre colturi ,mergi cu toate lateralele odata adica daca bati un cui intr-o latura urmatorul vine in partea opusa asta dupa ce intinzi bine pinza ,dupa asta bati in latura cealalta si tot asa cind ai sa termin de intins ai sa vezi ca-ti iese intinsa perfect (am uitat sa-ti spun pinza o storci inainte de a o intinde pe cadru) acum iti dau reteta care treb sa o faci . 1L de apa in care se dizolva 50 g clei de oase ptru pinza si 70 g pentru carton sau lemn se pune cleiul la inmuiat si a 2 zi se fierbe in Bai marin (exact cum se fierb borcanele cu zacusca)temperatura sa nu ajunga la 100 C mesteci bine si ai sa vezi sum se dizolva dupa care dai primul strat lasi pinza sa se usuce pina a 2 zi o pui in plan orizontal dupa care in solutia ramasa se dizolva alb de oxid de zinc poate fi si alb de titan dupa care in urmatoarea zi dupa ce sa uscat prima mina dai un strat cu compozitia clei +alb de Z(ai sa vezi ca pinza pinza dupa prima mina se va increti sa nu te sperii ea se va intinde imediat ce o vei trata cu straturile urmatoare)in solutia de clei+alb (dupa ce ai dat stratul cu ea)adaugi 2/3 galbenusuri de opu o lingurita de ulei de in fiert sau crud si o lingurita de miere de albine cu aceasta compozitie dai 2/3 straturi ATENTIE dupa stratul cu clei +zinc mai lesi 24 de ore sa se usuce dupa care da straturile urmatoare. Sper ca am fost de folos succes Tot ce-ti treb gasesti si la magazinele de chimicale.

Editat de lerd

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Mult pt. "tutorial"

 

Apropo, arta, nu se practica incepand ca un hobby ? x_X ceva care sa-ti placa ? chiar tu spuneai pe unul dintre topic-uri, ca nu e lumea interesata de arta, pai daca nu le place, de ce ar fi interesati ? ...

Nu am cunostintele tale, insa sunt sigur ca e si o diferenta de varsta enorma... insa ma indoiesc ca stii ceea ce inseamna pt. tinerii din ziua de azi arta plastica ...

Eu personal nu sunt interesat de instrumente, conteaza sa-mi placa (MIE) ceea ce iese, si cu mai multa munca, o sa iasa detaliile si cu 3 creioane, in loc de 12 ...

 

Multumesc inca o data ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau daca te-ai suparat.Iar cu faza ca nu stiu ce inseamna arta ptr tineri da-mi voie sa te contrazic .Ptr a-ti face o parere despre mine sa stii ca sunt student in anul 4 la Arte in Iasi si tocmai asta ma preocupa sa aratam oamenilor arta care se face acum si pe care nu o inteleg este ceva mai dificil .Toti se asteapta ca intr-o expozitie cind se duc sa vada acele lucrari sa fie cit mai realiste copacul sa fie copac portretul sa fie portret.Chiar nu intelegeti ca asa ceva se facea in perioada Realista helloo traiti in sec XXI trezitiva astazi mijloacele de exprimare sunt mult mai vaste .Avem dreptul sa facem si interpretari ,avem dreptul sa folosim orice produs pentru al expune daca acel lucru poate spune ceva .A nu se interpreta ca nu trebuie sa stii sa faci portret, case ,sau eu stiu mai ce,nu ca sa fii un bun artist treb sa stii sa desenezi ,sa faci o incadrare a compozitiei,sa stii sa folosesti gamele de culori etc etc.fara toate astea nu cred ca ai sanse. O zi buna si-mi pare rau daca vam suparat.

 

Multumesc Mult pt. "tutorial"

 

Apropo, arta, nu se practica incepand ca un hobby ? x_X ceva care sa-ti placa ? chiar tu spuneai pe unul dintre topic-uri, ca nu e lumea interesata de arta, pai daca nu le place, de ce ar fi interesati ? ...

Nu am cunostintele tale, insa sunt sigur ca e si o diferenta de varsta enorma... insa ma indoiesc ca stii ceea ce inseamna pt. tinerii din ziua de azi arta plastica ...

Eu personal nu sunt interesat de instrumente, conteaza sa-mi placa (MIE) ceea ce iese, si cu mai multa munca, o sa iasa detaliile si cu 3 creioane, in loc de 12 ...

 

Multumesc inca o data ...

Am spus ca poti face cu un singur creion tot desenul nu am zis ca trebuie sa cumperi N creioane dar pentru a te ajuta si ptr a-ti fi mai usor am sugerat ca poti face cu mai multe creioane >Spor la munca.

Editat de lerd

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×