Sari la conținut
Forum Roportal
pete32

Sa ma ingrijorez?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna tuturor! :o:

Am si eu o problema ca mai toata lumea de pe aici.......eu sper deocamdata ca e doar o problema cu capu'.. :friends:

Am de ceva vreme (cativa ani cred,nu pot fi sigur pentru ca nu am urmarit....)o zona colorata pe piele de cca 1 cm diametru ,presupun ca e alunita dar nu stiu ce sa cred pentru ca nu e iesita in afara ,practic ai spune ca e doar piele colorata maro deschis.Marginile sunt relativ neregulate,si e aproape stravezie...daca te uiti la lumina si intinzi pielea putin.....

Acum cca. 1 saptamana am rupt din greseala o alta alunita iesita in relief f.mica ,urmarea fiind o vizita la medicul de familie si una la un dermatolog.....acum ce sa zic....pe amandoi i-a pufnit rasul.....mi-au spus ca nu am de ce sa-mi fac griji...etc.Medicul de familie a adaugat insa ca pata de care am vorbit mai sus trebuie urmarita daca isi schimba forma culoarea etc......

CULMEA.....la nici 2 zile dupa ce mi-a spus asta.....in zona colorata de care v-am vorbit am inceput sa am niste senzatii si de mancarime si de arsura uneori....si chiar de durere difuza la suprafata pielii,durerea nefiind concentrata doar pe alunita ,ci pe o zona mai larga cu un diametru de cca 8-10cm.

Bineinteles ca imediat m-am gandit ca e doar autosugestie....ca de fapt nu e nimic..(mentionez ca m-am speriat f.tare odata cu incidentul anterior cand am rupt alunita care se pare ca nu era alunita :) ...)Dar autosugestia asta ma tine de cateva zile si incep sa ma ingrijorez din ce in ce mai tare.

In jurul petei maro au aparut si cateva bubite(ca niste cosuri)dintre care 2 par sa fi aparut chiar pe alunita...(acum iar nu stiu daca erau acolo de mai mult timp sau abia au aparut :) )

E POSIBIL SA APARA COSURI PE ALUNITE.....SAU IN JURUL LOR.....???ptr ca ma gandesc ca poate durerea e asociata cu aceste "cosuri"care par sa treaca.....

In rest "alunita"nu si-a modificat nici culoarea,nici dimensiunile,nici nimic......

va rog sa ma ajutati cu un sfat .....a mai experimentat cineva asa ceva?

O rog in principal pe SPIDER sa ma ajute....a ce suna?pare OK sau nu?.....am nevoie de putina incurajare ptr.ca am devenit de-a dreptul ipohondru.....

Stiu....toti veti spune ...du-te la medic....dar la care.....reactia doctorilor de care v-am vb.ma face sa nu mai vreau sa merg la ei....vreau un doctor bun care chiar stie ce face....Imi puteti recomanda pe cineva(in Bucuresti daca e posibil..)

Va multumesc! :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu,aceasta "pata" nu trebuie sa intre in contact cu soarele.Mai cunosc persoana care are asa ceva,si tot la fel,i s-a spus sa urmareasca evolutia ei si sa protejeze zona de soare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Legat de problema mea de mai sus,am renuntat la prejudecati si am fost din nou la cei 2 doctori.

Medicul de familie a ras pe sub mustati....si mi-a dat trimitere la Dermatologie pentru consult de specialitate.

Dermatologul(DR.Martinescu Florian-Policlinica Spitalului Colentina)a examinat "alunita"cu o lupa...a zis ca e atipica si mi-a dat o crema"Triamcinolon acetonid"

Mi-a zis sa o folosesc cateva zile si daca senzatia de disconfort nu dispare sa vin la un control cu un aparat special.....presupun ca dermatoscop....mai exista si alte metode??In ce constau ele??

L-am intrebat pe Dnul Doctor"Exista posibilitatea sa fie melanom??"si raspunsul a fost :" suta in suta nu e melanom".....si sunt putin nedumerit....ptr.ca am tot citit pe forum ca fara un examen de specialitate nu ai cum sa-ti dai seama.....

Cum decurge un astfel de examen de specialitate.....am citit ca sunt recoltate celule din alunita pe care le examineaza...E adevarat?Adica ca un fel de Biopsie???

Nu stiu ce credeti voi dar mie mi se pare periculos sa o zgarie ptr.ca nu vad cum sa recolteze altfel....ce sa fac?...sa fiu de acord???Sa mai consult un alt medic?Ma poate indruma cineva catre un alt medic??

 

Poate cineva sa ma ajute???

Va multumesc! :doh:

Editat de pete32

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Legat de problema mea de mai sus,am renuntat la prejudecati si am fost din nou la cei 2 doctori.

Medicul de familie a ras pe sub mustati....si mi-a dat trimitere la Dermatologie pentru consult de specialitate.

Dermatologul(DR.Martinescu Florian-Policlinica Spitalului Colentina)a examinat "alunita"cu o lupa...a zis ca e atipica si mi-a dat o crema"Triamcinolon acetonid"

Mi-a zis sa o folosesc cateva zile si daca senzatia de disconfort nu dispare sa vin la un control cu un aparat special.....presupun ca dermatoscop....mai exista si alte metode??In ce constau ele??

L-am intrebat pe Dnul Doctor"Exista posibilitatea sa fie melanom??"si raspunsul a fost :" suta in suta nu e melanom".....si sunt putin nedumerit....ptr.ca am tot citit pe forum ca fara un examen de specialitate nu ai cum sa-ti dai seama.....

Cum decurge un astfel de examen de specialitate.....am citit ca sunt recoltate celule din alunita pe care le examineaza...E adevarat?Adica ca un fel de Biopsie???

Nu stiu ce credeti voi dar mie mi se pare periculos sa o zgarie ptr.ca nu vad cum sa recolteze altfel....ce sa fac?...sa fiu de acord???Sa mai consult un alt medic?Ma poate indruma cineva catre un alt medic??

 

Poate cineva sa ma ajute???

Va multumesc! :(

da , e adevarat...dar mai bine mai du-te la alt dermatolog ca sa te covingi....si cel mai bine du-te la IOB ca sa stai linistit! Biopsia nu ti se face decat daca dermatologul te trimite ca exista suspiciuni in privinta alunitei tale ! Ocoleste Spitalul Colentina ....unde nu cred ca este indicat sa iei ceva drept reper...!

AVGUSTUL 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos ptr.sfaturi! :yes:

Crema pe care mi-a dat-o pare sa aiba efect...."alunita"nu m-a mai deranjat ......dar nu pot sa spun ca m-am linistit...eu sper sa fie OK :yahoo:

Am decis sa mai astept fara sa fac nimic.....sper sa fie decizia corecta...

Sanatate multa tuturor! :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc frumos ptr.sfaturi! :crazy:

Crema pe care mi-a dat-o pare sa aiba efect...."alunita"nu m-a mai deranjat ......dar nu pot sa spun ca m-am linistit...eu sper sa fie OK :bataita:

Am decis sa mai astept fara sa fac nimic.....sper sa fie decizia corecta...

Sanatate multa tuturor! :haha:

.....cu conditia sa nu astepti foarte mult !

Ai grija,....totusi...

Multa sanatate, :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×