Sari la conținut
Forum Roportal
Lara_X

Diagnosticare

Postări Recomandate

Buna ziua tuturor!

 

Sunt noua in acest forum si dupa cum va imaginati, plina de neliniste. As avea cateva intrebari legate de transmiterea sexuala a hepatitei c. Pe scurt, acum 3 luni si jumatate am avut un contact sexual neprotejat in urma caruia am aflat ca e posibil sa fi contactat hepatita c. In ultimele luni mi-am facut mai multe teste dintre care testul anti-HCV de doua ori, o data la 9 saptamani si a doua oara la 3 luni. Ambele au iesit negative. In aceste conditii as fi stat mai linistita si as fi continuat sa ma testez daca nu aveam concomitent mai multe simptome neobisnuite: o urina inchisa la culoare (galben inchis cam ca berea), dureri in partea dreapta a abdomenului de cate ori mananc ceva mai greu sau cand sunt obosita, maini si picioare umflate aproape permanent, lipsa poftei de mancare, pierdere in greutate, oboseala, si mai nou, dureri de rinichi. Medicul de familie mi-a palpat abdomenul si mi-a spus ca ficatul nu este marit, dar colecistul da si m-a trimis sa-mi fac enzimele hepatice la care astept rezultatele.

As vrea sa stiu daca este posibil ca anticorpii HCV sa nu apara in sange desi simptomele de hep c sunt prezente la 3 luni de la infectare?

Am tot citit ca anticorpii pot aparea foarte tarziu, ba chiar niciodata in unele cazuri. La ce alte metode de diagnosticare ar trebui sa recurg - e prea devreme pentru un test de viremie? Sunt enzimele hepatice de ajuns pentru diagnostic?

 

Va multumesc din suflet si va doresc sanatate si multa speranta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Lara,

Sunt adevarate simptomele descrise, insa verdictul e dat de anticorpii HVC, viremie si punctie.

Eu sunt casatorit si sotia mea nu are nimic ca si multii altii de pe forum.

 

>>>citeste ce e scris si la "Se transmite sau nu hepatita C prin contact sexual? " ....http://www.roportal.ro/discutii/ftopic13419.html

 

E poate primul caz al tau pe acest forum, sa se fi transmis prin contact sexual.....mai degraba poate a-ti folosit aceiasi forfecuta de unghii, sau a-ti fost la acelasi dentist, sau....a-ti folosit acelasi ac de siringa !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspuns, Costin! Cred ca va trebui sa-mi fac viremia ca sa dau de cap acestor probleme. Am citit mereu ca rata de transmisie sexuala e mica sau aproape nula, dar atat timp cat o probabilitate exista cred ca trebuie luata in calcul. Mai ales avand in vedere ca celelalte teste mi-au iesit negative.

Insa enzimele hepatice nu sunt relevante pentru diagnostic? Am citit ca ar trebui sa fie marite de vreo 10 ori ca sa denote o afectare a ficatului? E adevarat?

 

Am uitat, nu, nu e vorba de nici un fel de obiceiuri de coabitare gen folosirea forfecutei sau a lamei de ras, nici de mers la acelasi dentist si cu atat mai putin de ace infectate. E vorba de un singur contact sexual neprotejat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lara,

 

La inceput la mine au fost urmatoarele valori:

primele analize :

TGP 91, TGO 61, Anti-HCV 31.3

Apoi m-am internat o saptamana, si am facut iar analize,

TGP 78, TGO 60, GGT 77, PLT 160, MVP 11.1

Viremia 172.000 copii/mL sau 40.000UI/mL

Biopsie -Scor Knodell 11, Indice de Fibroza 1...

Deci transaminazele nu sunt asa de relevante si in plus sunt foarte fluctuante. Gabriel Paduraru a facut chiar un experiment facand aceleasi analize la 3 laboratoare diferite in interval de cateva ore.....si a scris rezultatele. (cauta toate mesajele lui)

 

Deci citeste te rog la "Prezentare" si la topicul de la adresa de mai sus pentru a nu mai repeta ce s-a scris pana acum. Vezi ce scrie Gabriel Paduraru, este un tip foarte bine documentat si bine intentionat.

 

E foarte adevarat ce spui si tu, si atunci daca nu au fost niste coincidente in modul de infectare, atunci v-ati pricopsit fiecare separat.

 

Cat priveste transmiterea sexuala, este o mica probabilitate teoretic, insa practic aproape toti suntem casatoriti si cu copii si restul familiei nu are nimic cu toate ca sunt convins ca majoritatea facem sex neprotejat cu partenera-mai ales ca aveam multi ani de casnicie inainte de a afla ca avem hepatita c, acum suntem insa mai prudenti in folosirea obiectelor personale si in special evitam contactul partenerului cu sangele nostru in situatia unui accident minor-o taietura de exemplu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc din nou pentru informatii! Am citit toata ziua mesaje din forum si e de-a dreptul impresionant cat de multa vointa de intrajutorare exista din partea tuturor! Chiar daca sunt destul de tanara am trecut si eu prin tot felul de suferinte si stiu cat de important e sa ai suport moral si bunavointa din partea cuiva... Poate cel mai important lucru in cazul unei boli. In problema de fata nu am avut parte de prea multa intelegere avand in vedere ca rezultatele de pana acum nu au aratat nimic concludent. Eu insa imi cunosc corpul si stiu ca ceva e in neregula. Si mai stiu si ca persoana respectiva sufera de hep c. Asa ca probabil imi voi face viremia cat de curand. Ma intreb insa daca nu e prea devreme si daca in 3 luni virusul a avut timp sa se multiplice ca sa fie detectabil.

Stii cumva daca testul de viremie detecteaza orice cantitate virala? E prea scump ca sa-l fac acum si sa nu fie concludent si ma gandesc sa mai astept cel putin o luna. Pe de alta parte, din cate am vazut, cu cat e diagnosticat mai repede cu atat mai bine...

 

As fi vrut sa mai intreb daca exista cineva care si-a depistat boala in decurs de cateva luni de la infectare si prin ce metoda.

 

Multumesc si mult curaj si sanatate la toata lumea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

NU CRED CA ESTE CINEVA CARUIA DOCTORUL SA-I SPUNA MACAR CU APROXIMATIE CAND A FOST INFECTAT SI CUM.

Majoritatea am descoperit la analize de rutina ca e ceva in neregula.....si acum ne bucuram ca am avut macar sansa de a nu fi prea avansata boala si de a mai putea face ceva - un tratament cat mai repede cu atat mai bine !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua tuturor!

 

Sunt noua in acest forum si dupa cum va imaginati, plina de neliniste. As avea cateva intrebari legate de transmiterea sexuala a hepatitei c. Pe scurt, acum 3 luni si jumatate am avut un contact sexual neprotejat in urma caruia am aflat ca e posibil sa fi contactat hepatita c. In ultimele luni mi-am facut mai multe teste dintre care testul anti-HCV de doua ori, o data la 9 saptamani si a doua oara la 3 luni. Ambele au iesit negative. In aceste conditii as fi stat mai linistita si as fi continuat sa ma testez daca nu aveam concomitent mai multe simptome neobisnuite: o urina inchisa la culoare (galben inchis cam ca berea), dureri in partea dreapta a abdomenului de cate ori mananc ceva mai greu sau cand sunt obosita, maini si picioare umflate aproape permanent, lipsa poftei de mancare, pierdere in greutate, oboseala, si mai nou, dureri de rinichi. Medicul de familie mi-a palpat abdomenul si mi-a spus ca ficatul nu este marit, dar colecistul da si m-a trimis sa-mi fac enzimele hepatice la care astept rezultatele.

As vrea sa stiu daca este posibil ca anticorpii HCV sa nu apara in sange desi simptomele de hep c sunt prezente la 3 luni de la infectare?

Am tot citit ca anticorpii pot aparea foarte tarziu, ba chiar niciodata in unele cazuri. La ce alte metode de diagnosticare ar trebui sa recurg - e prea devreme pentru un test de viremie? Sunt enzimele hepatice de ajuns pentru diagnostic?

 

Va multumesc din suflet si va doresc sanatate si multa speranta!

 

 

 

cine poate sa-ti spuna ca ai Hep C daca ai facut si refacut analizele si ti-au iesit negative?

 

ar trebui sa te linistesti din acest punct de vedere.

 

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

BUNA

Ma numesc Sorin si am 36 ani.

Nu am avut pana acum nici o boala si nu am fost niciodata internat intr-un spital.

Nu am luat nici o boala sexuala din toate aventurile din adolescenta si tinerete.

Acum la 35 de ani se pare ca trebuie sa platesc "tributul" unei vieti sanatoase si pline de bucurii de pana acum.

Pe 1 august a trebuit sa fac un control banal din care am aflat ca sunt perfec sanatos numai ca se pare ca voi avea o mica surpriza. Se pare ca veti avea pe fourm un nou coleg de suferinta ;))

Un test a iesit "POZITIV" Se pare ca mam ales cu Hepatita C

Biochimie:

ALT/TGP Rezultat: 120

Hermatologie:

MO% Rezultat: 14,8

MO# Rezultat: 0,8

PLT Rezultat: 183

Virusologie:

Test: Epsotein Barr Virus IgG

Rezultat: Pozitiv,

C.O. = 0,816

D.O. = 1,930

Test: Epsotein Barr Virus IgM

Rezultat: Negativ

Markeri hepatici

Test: Anti_HBC Rezultat: 5,12.

Test: Anti-HBC_I Rezultat: reactive.

Test: HAVAblgM Rezultat: 0,36.

Test: HAVAblg_I Rezultat: Nonreactive.

Test: HBcAb_IgM Rezultat: 0,09.

Test: HBcAblgM_I Rezultat: Nonreactive.

Test: _HBsAg Rezultat: 0,01.

Test: HCV_3 Rezultat: 12,98.

Test: _HBsAg_I Rezultat: Nonreactive.

Test: HCV_3_I Rezultat: reactive.

 

Testele sunt facute la I.B.I "Dr. Matei Bals" Bucuresti.

Medic: Badea Georgeta.

Departament: Sectia zi adulti.

 

Nu ma prea pricep va cer voua parerea care cunoasteti mai mult. Daca aceste rezultate sunt grave si in ce stadiu ma gasesc?

Stiu ca ma veti ajuta si va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E adevarat ca mi-am facut testele de anti-corpi, dar mi-e teama ca e prea devreme. Asteptarea de 6 luni e lunga... Am citit prezentarea si am vazut ca in 80% din cazuri anti-HCV apar dupa 3 luni, 90 dupa 5 etc.

S-a mai confruntat cineva cu o situatie asemanatoare in care anticorpii sa fi aparut mai tarziu? Stiu ca e o sansa mica ca cineva sa fie in situatia asta din moment ce marea majoritate a persoanelor par as fi depistat virusul intamplator si nu stiu cand sau cum au fost infectati... Dar ma gandesc ca poate o fi cineva... ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sorin,

Imi pare rau sa-ti spun dar am impresia ca ai si virusul B si C, plus Epstain Barr.

Urmeaza sa-ti mai repeti aceste analize, apoi in caz ca vor iesi la fel sa te duci de urgenta la un hepatolog care se ocupa cu aceste hepatite si sa-ti faci dosarul pentru tratament!

Iti tin pumnii!

Sa dea Dumnezeu sa fi fost gresit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×