Sari la conținut
Forum Roportal
pissy

continuarea studiilor in SUA

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

sunt studenta la ase ,anul 2 si vreau sa-mi termin studiile in SUA.adika sa ma transfer la o universitate acolo.e posibil ??? inca nu m'am interesat de universitatile din america.la chicago as vrea sa'mi continuu stududiile .stie cineva procedurile necesare ? sau cum fac cu obtinerea vizei?orice sfat e binevenit .multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt studenta la ase ,anul 2 si vreau sa-mi termin studiile in SUA.adika sa ma transfer la o universitate acolo.e posibil ??? inca nu m'am interesat de universitatile din america.la chicago as vrea sa'mi continuu stududiile .stie cineva procedurile necesare ? sau cum fac cu obtinerea vizei?orice sfat e binevenit .multumesc

http://educationusa.state.gov/

Click pe Undergraduate Studies si afli tot ce te intereseaza din sursa oficiala. Ar fi ideal sa dai testul TOEFL inca din tara. E valabil 2 ani de zile. Mult succes!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt studenta la ase ,anul 2 si vreau sa-mi termin studiile in SUA.adika sa ma transfer la o universitate acolo.e posibil ??? inca nu m'am interesat de universitatile din america.la chicago as vrea sa'mi continuu stududiile .stie cineva procedurile necesare ? sau cum fac cu obtinerea vizei?orice sfat e binevenit .multumesc

 

 

 

NU se transfera nimic, se ia totul de la inceput dar ei nu iti spun asa ci iti acorda credit pe anumite materii studiate dar te face sa repeti totul aici. ASE = Business College, la ce specializare esti: Accountancy,

Information Systems, Economics, Finance, Mangement, Marketing ???

 

Cine-ti finanteaza studiile si living expenses ???

 

Cere de la mai multe facultati pe net sa-ti trimita application pentru admitere, sau download, trimiti inapoi cu posta cu actele cerute in copie legalizata, si daca te-au considerat apt, mergi cu ceva de le ei pentru viza de student ca fara procedura asta nu prea te accepta nimeni.

 

Succes !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pey ai mei imi vor finanta studiile.problema este k eu nu vreau sa stau la camin ..deoarece as avea unde sa stau .de aceea kaut o facultate prin chicago ..mai accesibila asa. sunt la ase la management.

si inca ceva ..cam la kat se ridica pretul studiilor ..si al living expenses?si unde pot gasi un site ceva cu facultatile din chicago?kiar nu stiu de unde sa incep .am inteles k tre sa dau niste teste ceva .toefl parca ..

need help

Editat de pissy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pey ai mei imi vor finanta studiile.problema este k eu nu vreau sa stau la camin ..deoarece as avea unde sa stau .de aceea kaut o facultate prin chicago ..mai accesibila asa. sunt la ase la management.

si inca ceva ..cam la kat se ridica pretul studiilor ..si al living expenses?si unde pot gasi un site ceva cu facultatile din chicago?kiar nu stiu de unde sa incep .am inteles k tre sa dau niste teste ceva .toefl parca ..

need help

 

In locul tau m-as pune si as cauta cat mai multe detalii despre universitatile 'out-there' (Chicago daca zici) si ce anume cer ele de la aplicanti. In ce priveste transferul. Nu m-as baza pe asta. S-ar putea sa-ti dea niste credite, dar cu siguranta nu multe, mai ales ca ai terminat doar un an.

 

Sincer cred ca trebuie sa o iei de la 0. Asta inseamna nu doar toefl (test of english as a foreign language) ci si SAT 1, SAT 2...deci ai de lucru la capitolul asta. Anul asta nu mai ai cum ajunge acolo. Deci pregateste-te pentru fall 2007.

 

Chestia cu locuinta in afara campusului universitar s-ar putea rezolva doar acolo, cu decanatul. Iarasi, sunt foarte reticent la aceasta posibilate. In primul rand pentru ca mergi cu viza F1, trebuie sa stai in campus si nu ai voie sa lucrezi numai in campus, maxim 20 de ore pe saptamana. Deci sunt tot felul de restrictii. Insa am impresia ca in ultimul an poti sa te muti off campus.

 

Costurile Undergrad School sunt variate, depind de universitati stat/particulare, de aceea te sfatuiesc sa te interesezi mai mult de scolile din Chicago (University of Chicago e o scoala tier one si se intra foarte greu, insa sunt multe alternative.)

http://www.usuniversities.com/search.cfm

Sa nu te astepti la mai putin de 30k $ per an. Poti apela la un financial aid daca ai rezultate bune si demonstrezi ca nu iti poti permite, dar din cate vad ai tai iti vor plati colegiul.

 

Desigur, ai putea sa termini scoala in Romania si sa aplici pentru un MBA acolo, ca sa nu o iei de la inceput.

 

PS. Aici e lista cu scolile din Chicago. http://www.usuniversities.com/Illinois.cfm

 

Bafta!

 

da_raven

Editat de da_raven

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×