Sari la conținut
Forum Roportal
EmmaD

Facerea de bine.......?!?

Postări Recomandate

Dupa cum probabil stiti, locuiesc undeva la tara. Lume saraca... unii mai mult cu duhul. Pe strada mea sunt cateva (vreo trei) posturi telefonice, dar nu stiu cum se face ca eu sunt mama ranitilor pe aici. Cine are vreun necaz... la mine la poarta. Telefoane ba la politie, ba la salvare. Mi se pare firesc sa intinzi o mana de ajutor cuiva aflat in nevoie, dar ceia ce s-a intamplat in seara asta a reusit sa ma socheze! :crazy:

 

Vine o tipa pe la 11pm si zice sa dau repede telefon la salvare ii e rau maica-sii. Intreb ce are, zice: a batut-o tata rau, pumni, picioare si o sapa in cap. Zic: aoleu... sangereaza, e lucida, voma... etc, iau tel mobil si zic ca sun pe drum, dar ca trebuie sa-i acordam primul ajutor. Ea zice nu, ca, de fapt a batut-o aseara, dar nu se simte bine deloc si nu stiu daca mai apuca ziua de maine!!!!! Sun repede la salvare... nimeni nu raspunde. N-am de lucru si sun la 112. Ei intreaba - eu raspund si mi se spune ca e agresiune, ma transfera la pol. judeteana, de acolo la salvare. In 20 de min au venit si unii si altii. Pana aici totul parea ok, cu happy end, dar.....

Dupa 15 min ma trezesc cu echipajul la poarta ca ii pun pe drumuri :lol2: Plec cu politistii la fata locului si am marea surpriza sa constat ca doamna in cauza, batuta, agresata... n-avea nici pe dracu, scuzati, n-avea nimic grav care sa tina de urgenta, doar niste vanatai, ce-i drept destul de "frumusele". Avea totusi nevoie de salvare sa o duca la IML pt un certificat si niste zile de odihna!!!!! :lol2: Era sa uit, fusese batuta acum trei zile.

Norocul meu a fost ca dispecerii de la IJP si statia de salvare au auzit si confirmat dupa aceea ca fica a declarat ca victima fusese agresata cu o seara inainte, altfel eram buna de plata :stars:

Dupa rezolvarea situatiei am zis: cine o mai face ca mine, ca mine sa pateasca! Acum parca imi pare rau.

Data viitoare cu siguranta voi incerca sa verific mai intai si abia dupa voi mai pune mana pe telefon, chiar daca in momentele alea nu-ti trece prin gand sa faci pe detectivul.

 

Voi ati trecut prin momente asemenatoare? Ma refer la penibilul situatiei sau daca ati fost cat pe ce sa platiti doar pentru ca ati vrut sa ajutati pe cineva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Voi ati trecut prin momente asemenatoare? Ma refer la penibilul situatiei sau daca ati fost cat pe ce sa platiti doar pentru ca ati vrut sa ajutati pe cineva?

 

Emma... dincolo de ridicolul situatiei, ramai un om cu suflet- iar asta conteaza mai mult decat situatia descrisa !

 

doar ca ... uneori , ne uitam chiar pe noi insine...

 

:stars:

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Merci Raul :stars:

 

Asa este:

 

stiu Emma, e vorba aia cu - "mama ranitilor " - dar cand vine vorba de noi...

 

poate ca intr-o zi ... :lol2:

 

:crazy:

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Voi ati trecut prin momente asemenatoare? Ma refer la penibilul situatiei sau daca ati fost cat pe ce sa platiti doar pentru ca ati vrut sa ajutati pe cineva?
P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai baieti, voi chiar ma faceti sa :crazy:

Eu asta sunt, alta mama nu mai face. Cu siguranta nu voi ezita sa acord, atat cat pot ajutorul cuiva, chiar daca s-ar mai ivi o situatie asemanatoare.

 

Atept sa veniti si voi cu o patanie d-asta.

:stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am trecut prin o asemenea situatie, dar nici nu ajut pe cineva pana nu ma conving ca are realmente nevoie de ajutorul meu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am trecut prin o asemenea situatie, dar nici nu ajut pe cineva pana nu ma conving ca are realmente nevoie de ajutorul meu.

 

Heidy, eu am facut-o de N ori, fara sa fac verificari prealabile, doar ca asa a fost sa fie de data asta.

 

Daca vine cineva si spune sa telefonezi la salvare ca naste nevasta, te duci sa vezi daca are deja dilatatie? Nu. Suni, chiar daca poate fi doar o alarma falsa, exista si posibilitatea sa poata pierde copilul :o:

O data a venit cineva sa sun ca sotului ii e rau... alte detalii nu prea a stiut sa dea, decat ca zace in pat si nu vorbeste de vreo trei ore :) Stiam ca omul e diabetic si, intradevar cand a venit salvarea a confirmat starea comatoasa.

 

Oare nu m-as simti mai vinovata daca as refuza un amarat, iar consecintele ar fi nefaste???

 

Daca cineva iti cere sprijin, acorda-l fara ezitari! :friends:

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca cineva iti cere sprijin, acorda-l fara ezitari! 8)

:doh:

 

Din fericire, eu stau in Bucuresti. E putin probabil sa dau peste o situatie de acest gen. Sunt telefoane si publice si mobile, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Proverbul romanesc este foarte dur:''Facerea de bine este.................''

Iar altul spune(cred ca Murphy):''Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita''

In rest,toata stima,asa sunt si eu,ma bazez pe:''Sa faci bine in viata,fara a astepta rasplata!''

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×