Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Sandwich-ul cu 1000 de calorii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In paginile Evenimentului Zilei am gasit reteta unui sandwich cu 1000 de calorii.

 

Sandwich-ul este compus din doua felii de piine care se dau mai intii printr-un sos de ciocolata si prin unt, dupa care sint puse la prajit. Feliile sint apoi trecute prin zahar si din nou prin acelasi sos de ciocolata si sint servite cu inghetata de vanilie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
reteta asta a intarziat vreo 30 de ani

 

Presupun ca acum nu v-ar mai lasa medicul sa mancati asa ceva. Probabil sunt si alte lucruri de la care trebuie sa va abtineti.

 

Eu nu recomand nimanui un astfel de sandwich. Precum nu recomand nici o alimentatie cu glucide sau lipide in exces. Problema e ca e destul de mult de la a stii ca ceva nu e bun pentru sanatatea ta (stiu ca sucurile acidulate nu imi fac bine) pana la a reusii sa te abtii de la el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt student la medicina in anul IV. Pot spune ca nu am fost de acord cu pacientii care nu tineau regimul pe care il dadeau medicii (ex. li se spunea ca nu este bine sa manance sarat dar ei aveau sarea sub perna).

Dar am fost si eu bolnav si medicii mi-au soun ca nu mai am voie sa manac sarat sau gras pentru o perioada. Atunci mi-am dat ce greu este sa te abtii. Probabil cei care sunt nevoiti perioade mai lungi de timp cedeaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

treaba cu sucuril este destul de complicata. eu sunt PEPSIcoman. Pepsi Twist este sucul meu preferat. de exemplu azi am baut aprope o sticla de 2l. nu fumez nu beau cafea, ceai beau dar rar si negru, iar alcolicele daca nu au peste 40% nu ma intereseaza (de preferinta palinca sau whiscai). asa ca pepsi ramane in topuri aprox 6l/saptamana. :twisted: :twisted: :twisted:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu sunt student la medicina in anul IV. Pot spune ca nu am fost de acord cu pacientii care nu tineau regimul pe care il dadeau medicii (ex. li se spunea ca nu este bine sa manance sarat dar ei aveau sarea sub perna).

Dar am fost si eu bolnav si medicii mi-au soun ca nu mai am voie sa manac sarat sau gras pentru o perioada. Atunci mi-am dat ce greu este sa te abtii. Probabil cei care sunt nevoiti perioade mai lungi de timp cedeaza.

 

eu nu mananc sarat de cel putin 8 ani. de ce? bunica mea a fost (sa-i fie tarana usoara) bolnava de diabet. de atunci in casa sa gatit fara sare. asa ca in mai putin de patru luni m-am obisnuit cu mancarea fara sare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu obisnuiesc sa mananc cu sare insa atunci sa-a pus problema complet fara sare.

Vei fi surprins cate alimente au sare (putina dar au).

 

Pentru diabet cred ca ar trebui sa incerci sa manaci cat mai putine dulciuri. Predispoziti genetica exista daca zici ca bunica ta a suferit de aceasta boala. E bine sa fi prevazator deoarece este o boala foarte nasoala: nu doare iar complicatiile sunt foarte urate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×