Sari la conținut
Forum Roportal
detena

help!

Postări Recomandate

Salutare,

Am citit multe pe acest forum, m-am speriat putin, nu credeam ca exista atatea necazuri, boli,etc.

Imi cer scuze daca o sa va plictisesc cu problema mea, va rog din suflet daca puteti sa ma lamuriti putintel si pe mine.

As vrea sa incep cu anul 2004 cand m-am simtit rau, am fost internata si mi s-a spus ca am avut o viroza mai urata. Acum uitandu-ma peste rezultatul analizelor am observat urmatoarele:

Albumin 62,5 + ; limitele normale fiind 51,5 - 61,5

Alpha1 7,0 ++ ; limite.... 2 - 6

Alpha2 11,2 ++ ; limite... 4 - 10

beta , gamma sunt ok

mai am un rezultat cu denumiri ciudate, exemplu:

Ac ANA - pozitiv

Ac anti ADN d.c - pozitiv

Ac. RNP -negativ

Ac RO - negativ

Nu mi-a explicat nimeni ce inseamna acestea, mi s-a recomandat odihna si primavara si toamna sa fac Vitamine B-uri

Va rog daca stiti sa-mi spuneti unde sa caut pe net detalii despre cele doua pozitii care mi-au iesit pozitiv

multumesc anticipat

 

In ian.2006 m-am simtit din nou fff rau (nu putem manca, greata, am slabit , eram palida la fata, etc.)

Mi-am facut analizele la un laborator si am avut Colesterol 234 , Glicemia 115 , Ag HBs pozitiv.

In martie mi-am repetat analizele: colesterolul si glicemia au scazut dar TGP / TGO mi-au crescut fata de ian. situandu-se tot in limite normale.

 

La stomatologie am fost in anul 2001 , este posibil sa-l fi colectat in 2001 si pana in 2004 a stat cumintel ? Mentionez ca in 2004 nu mi-au facut testele de hepatita deoarece TGP -21 TGO -26 , cred eu ca acesta este motivul.

 

Luna aceasta mi-am facut din nou analizele, diagnostic la iesire: Hepatita cronica virala B - ce inseamna asta ?

rezultatul analizelor: copiez exact cum scrie pe bilet de externare:

Hb = 13,6g/dl;Htc = 40 %; L=5300/mmc;H=4370000/mmc;Tr=160000/mmc;Reticulociti=10;Uree=63mg/dl;Creatinina=0,9mg/dl;Colesterol=170mg/dl Trigliceride=47mg/dl;Glicemie=82;ASAT=33U/I;ALAT=23U/I;FA=90U/I;GGT=21U/I;

Bilirubina(T-D-I)=0,4-1,1-1,5mg/dl; Colinesteraza=9671lProteine totale-7,2;TQ=12,5;INR=1,06

 

Mentionez ca din martie mananc mai cumpatat, fara sosuri si multe altele care imi placeau.

Nu inteleg ce inseamna fiecare, rezultatul la biopsie il voi primi peste cateva zile, in functie de biopsie am sa fac viremia, asa mi s-a spus.

Spitalele sunt pline de bolnavi si medicii sunt foarte ocupati, nu am reusit sa intreb mai multe.

 

Va rog daca puteti sa-mi explicati cate ceva din analizele sus mentionate.

Multumesc , sanatate tuturor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut detena. In primul rand la analizele din ian.2006 acel AgHBs pozitiv ar fi trebuit sa-ti atraga atentia cel mai mult. Este vorba din pacate despre virusul hepatitei B. Nici cu glicemia nu stateai bine la acea ora, valoarea fiind putin peste limitele normale(60-110), ceea ce inseamna ca trebuie s-o raresti cu dulciurile si sa-ti faci periodic glicemia iar in caz de ceva sa te prezinti la medic. Faptul ca ai avut transaminazele (TGP si TGO) in limite normale inseamna probabil ca ai fie o hepatita cronica cu virus in stare latenta fie prezenta virusului D, cel putin asa mi-a explicat doctorul meu ca in cazul unei hepatite B+D transaminazele ies mici. Cel mai important e sa nu intrii in panica, sa astepti sa-ti faci toate analizele si procedurile in astfel de cazuri(biopsie, ecografie, viremie,etc) si apoi ai sa afli in ce stare e ficatul tau. Oricum te asteapta regim alimentar, fara alcool si tutun, si multa multa odihna, iar daca va fi cazul doctorul iti va da si unele pastile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Joey,

Mi-am facut testul ptr. Hepatita D , trebuie sa merg dupa rezultat. Astept si raspunsul de la biopsie pentru ca sa nu fac 2 drumuri. Ma ingrijoreaza faptul ca imi intarzie raspunsul la biopsie.

In functie de biopsie o sa fac viremia, asa mi s-a spus.

In cazul Hepatitei B+D se poate face tratament cu interferon ?

Nu stiu ce sa va mai intreb,cert este ca nu beau bauturi alcoolice, nu fumez, in rest le fac pe toate cafea cat incape, dulciurile imi plac foarte mult si alte mancaruri care am citit ca sunt interzise, sunt o pofticioasa.

Nu fac efort fizic, lucrez la birou 10 - 12 h / zi , poate sa-mi dauneze si acest lucru?

Daca mai stiti ceva va rog spuneti-mi si mie, sfaturile voastre sunt binevenite si mult asteptate.

Multumesc , o seara placuta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu te impacienta degeaba, asteapta sa vina biopsia si apoi fa si un ADN sau viremie cum ii mai zice daca nu te incurca prea tare pretul mare.(vre-o 4mil era parca). Eu mi-am facu biopsia si mi-a iesit relativ buna, scor 3 Knodell. Nu stiu exact ce inseamna asta dar doctorul asa zicea ca-i buna, si cu toate astea mi-a dat sa fac si ADNu pentru a sti cu exactitate care e situatia. Tratamentul cu interferon se da numai de catre medicul tau, nu-l poti face de capul tau pentru ca pe de-o parte e foarte scump si pe de alta parte are multe efecte adverse, fiind greu de suportat de catre unii. Dupa cum arata analizele tale pana acum sper ca nu va fi nevoie de interferon, cel mai probabil iti va da lamivudina sau ceva asemanator, dar mai discutam despre asta la momentul oportun.

E foarte bine ca nu bei si nu fumezi, iar cafeaua din cate am inteles, ultimele studii arata ca ar avea un efect pozitiv asupra ficatului ajutandu-l sa se regenereze atunci cand este folosita in cantitati moderate. Chiar daca nu faci efort fizic, la birou presupun ca stai pe scaun cea mai mare parte a timpului ceea ce nu-i chiar pozitia ideala pentru ficat. Ficatul "se simte" cel mai bine atunci cand stai la orizontala fiind bine irigat. Eu nu tin un regim strict dar am renuntat la carne de porc sub orice forma, sucuri gen pepsi, coca-cola, etc, fast-fooduri, prajeli. Iti recomand cu caldura sucurile naturale din morcov si grefe facute de tine in casa, nu ce se gaseste in comert. Astept vesti de la tine si iti doresc multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buan seara,

Va rog daca se poate sa-mi acordati putimna aentie rezultatelor mele:

Ag. Bs - pozitiv ;

Ag. HBe - negatv

Anti - HBE - pozitiv

Ce parere aveti este de bine sau ba ? la ce se refera HBe ? ce inseamna asta ?

 

Rezultatul de la biopsie : Scor Knodell : 10 (1+3+3+3)

Scor Ishak : 11 ( 2+1+3+2+3)

Scor Metavir: A2 (NL2; NP1) F2

 

- Exista focare necroinflamatoare in majoritate lobulilor, cu mai multe focare / lobul . Fibroza stadiul 3

- ce inseamna: colestaza intrahepatocitara prezenta

- ce sunt limfocitele ( infiltrat inflamator limfocitar portal de intensitate medie)

Scrie multe dar nu inteleg nimic.

 

Am facut viremia (pentru cine nu stie , costa 410 RON ) daca se aproba tratamentul chitanta o sa fie decontata de firma furnizoare de tratament.

 

Medicul mi-a spus ca in functie de rezultatul viremiei o sa mi se stabileasca tratamentul.

 

As vrea sa stiu daca dintre cei care cititi mesajul aveti probleme de scadere in greutate, nu-mi explic de ce eu am . Scrieti-mi va rog din problemele pe care le-ati intalnit dvs. si cam la ce sa ma astept in momentul in care am sa incep tratamentul , astept sfatri.

 

multumesc mult, o seara placuta si multa sanatate tuturor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buan seara,

Va rog daca se poate sa-mi acordati putimna aentie rezultatelor mele:

Ag. Bs - pozitiv ;

Ag. HBe - negatv

Anti - HBE - pozitiv

Ce parere aveti este de bine sau ba ? la ce se refera HBe ? ce inseamna asta ?

 

Rezultatul de la biopsie : Scor Knodell : 10 (1+3+3+3)

Scor Ishak : 11 ( 2+1+3+2+3)

Scor Metavir: A2 (NL2; NP1) F2

 

- Exista focare necroinflamatoare in majoritate lobulilor, cu mai multe focare / lobul . Fibroza stadiul 3

- ce inseamna: colestaza intrahepatocitara prezenta

- ce sunt limfocitele ( infiltrat inflamator limfocitar portal de intensitate medie)

Scrie multe dar nu inteleg nimic.

 

Am facut viremia (pentru cine nu stie , costa 410 RON ) daca se aproba tratamentul chitanta o sa fie decontata de firma furnizoare de tratament.

 

Medicul mi-a spus ca in functie de rezultatul viremiei o sa mi se stabileasca tratamentul.

 

As vrea sa stiu daca dintre cei care cititi mesajul aveti probleme de scadere in greutate, nu-mi explic de ce eu am . Scrieti-mi va rog din problemele pe care le-ati intalnit dvs. si cam la ce sa ma astept in momentul in care am sa incep tratamentul , astept sfatri.

 

multumesc mult, o seara placuta si multa sanatate tuturor

Buna...,doare cand iti face biopsia,implica si anumite riscuri de-a lungul anilor???? Eu sunt convinsa ca o sa scapam de a easta afectiune,daca radem mult ,ne hranim bine si nu ne stresam...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

Am stat de vorba cu medicul inainte de a-mi face biopsia, mi-a spus ca nu implica riscuri in timp.

Mi-a facut o injectie cu xilina (daca i se spune asa), m-a intrebat daca mi-am extras vreo masea cu injectie si daca am facut alergie. Binenteles ca nu am avut probleme.

Nu dureaza mult, se urmareste ecranul ( ecograf) si trebuie sa fie 2 persoane ( medicul care iti face biopsia si inca o pers.care este la ecograf si face ce ii spune medicul, mai la stanga, dreapta, etc.)

Nu trebuie sa va fie frica de biopsie, sincer si mie mi-a fost dar m-am stresat degeaba.

Dupa biopsie trebuia sa stau pe partea dreapta vreo 2 ore , a doua zi am plecat singura cu masina, am condus 225 km. si fiindca ma grabeam n-am oprit pe traseu. Cand am ajuns toti imi spuneau ca arat rau, dar eu ma simteam bine, doar putin obosita.

 

As dori daca se poate sa-mi interpreteze si mie cineva rezultatul biopsiei, va rog.

Daca puteti sa-mi spuneti ce implica tratamentul cu pegasys . Am inteles ca indiferent de viremie o sa fac tratament, datorita rezultatului de la biopsie.

 

Multumesc, sanatate multa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor cititorilor,

Va rog din suflet sa-mi spuneti parerea dvs. legat de rezultatul biopsiei mele, pe ca l-am scris in mesaju precedent.

Ma refer la cei care ati avut in mana rezultatele voastre, as vrea o parere , o comparatie.

Multumesc mult, toate cele bune, sanatate din belsug

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va salut pe toti cititorii.

Chiar nu-mi spuneti nimic, legat de biopsie, va rog

Am sa plang daca nu-mi raspundeti, am facut botisor.

Oare este vreo problema , m-am logat gresit ? Nu stiu ce sa cred.

Scuze daca v-am suparat cu ceva. Am nevoie de voi

Sanatate tuturor, ceau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-ai cu ce sa ne superi, pe mine cu siguranta nu!

Ti-am spsu ce analize am eu pe celalalt topic!

Fibroza este un pic marisoara, ea arata gradul de afectare al ficatului, si al tau este bolnavior.

Cam asta ar fi interpretarea populara a biopsiei tale, cert este ca este nevoie de tratament.

La noi si cred ca si la voi este acelasi lucru, tratamentul cu Pegassys presupune efectuarea unei injectii pe saptamana timp de un an de zile.

efectele adverse pot fi mai greu de suportat sau mai usor, asta depinde de organismul tau!

Dar nu te speria!

Pleaca cu multa incredere, asta ti-am mai spus si-n partea cealalta.

Unde ai facut punctia?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×