Sari la conținut
Forum Roportal
florin63

De ce nu-mi recunoaste Windos-ul al doilea hard?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am un sistem Intel P4 3.0 GHz si doua HDD-uri SATA, pana azi Win XP le vedea pe amandoua. Azi am reinstalat Win XP si nu mai vede decat un singur HDD. BIOS-ul le vede pe amandoua. Va rog ajutati-ma, nu stiu ce sa mai fac. Va multumesc anticipat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut, tzin sa cred ca este o problema legata de matricea RAID, ai RAID pe placa de baza?

Din cate shtiu se configureaza inainte de a instala OS-ul, si se poate merge pe doua variante una mirror in care al doilea HDD este practic de backup si cealalta in care efectiv HDD-urile fac merge shi le vezi pe amandoua ca pe o singura "partitzie", varianta 2 fiind cea mai folosita de userii casnici dand un spor de viteza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca omul se refera la conectarea a 2 HDD-uri simplu si normal ... fara matrici si raiduri !! in cazul in care nu are firma si tzine asa mult la datele stocate ("care sa fim seriosi se pot pune linistit pe un DVD") sau nu e un gamer inrait !!

 

Mai multe detalii ar fi binevenite

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda... deci...

 

1. nu ai cum sa pui hdd-urila Master sau Slave daca sunt pe S-ATA, deoarece la S-ATA MAGISTRALA e master sau slave, fata de controller, si aia n ca nu ai cum sa schimbi si n ca nu afecteaza never ever.

 

2. click dreapta pe My Computer > Manage > Disk Management. Cate HDD-uri iti apar acolo ? Daca e doar unul atunci click dreapta pe My Computer > Properties > Hardware > Device Manager... cate HDD-uri ai aici ?

 

Astept raspunsul tau. Succes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mda... deci...

 

1. nu ai cum sa pui hdd-urila Master sau Slave daca sunt pe S-ATA, deoarece la S-ATA MAGISTRALA e master sau slave, fata de controller, si aia n ca nu ai cum sa schimbi si n ca nu afecteaza never ever.

 

2. click dreapta pe My Computer > Manage > Disk Management. Cate HDD-uri iti apar acolo ? Daca e doar unul atunci click dreapta pe My Computer > Properties > Hardware > Device Manager... cate HDD-uri ai aici ?

 

Astept raspunsul tau. Succes

 

 

Buna . Am aceeasi problema , la Disk Management imi apar partitiile primului hard pe o partitie din cel de-al doilea .

PRIMUL HARD APARE CA neformatat si a doua partitie de la al doilea hard nu apare deloc .

 

In device manager , la fel . Un hard cu 128 gb si unul cu 149 ( asta e de 300 si 149 era de fapt o partitie din el ) .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×