Sari la conținut
Forum Roportal
vyogab

Dupa nastere au crescut dioptriile

Postări Recomandate

Ce parere aveti despre femeile mioape? Este necesar sa nasca prin cezariana sau nu? Eu chiar daca am facut cezariana la nastere, tot mi-au crescut dioptriile si chiar am facut la ochiul drept o coroidoza miopica(adica au avut loc niste rupturi de vase, langa nervul optic). Bine ca n-am facut dezlipire de retina... :shout:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce parere aveti despre femeile mioape? Este necesar sa nasca prin cezariana sau nu? Eu chiar daca am facut cezariana la nastere, tot mi-au crescut dioptriile si chiar am facut la ochiul drept o coroidoza miopica(adica au avut loc niste rupturi de vase, langa nervul optic). Bine ca n-am facut dezlipire de retina... :friends:

Eu am nascut prin cezariana acum 4 ani aproape si am lentile de vreo 7 cred...Nu am sesizat sa se fi intamplat ceva :) .

 

3ani...fetita mea are 3 ani...

Editat de smaranda78

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

depinde de la organism la organism. exista un risc intr-adevar, din acest punct de vedere, la nastere. oricum, recomandarea sau obligativitatea pentru cezariana o da doctorul.

si eu tot prin cezariana am nascut, tot de miopie sufar dar slava Domnului ... n-am avut probleme. doar anestezistul m-a certat nitel ca nu i-am spus ca port ochelari (am plecat la sala fara ochelari) :) la emotiile care le-am avut ... am uitat :friends:

la mie dioptriile nu pot spune ca au crescut ... ci mai degraba au scazut putin.

Editat de flori de camp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×