Sari la conținut
Forum Roportal
lau0678

Laureate plus 1,4 sau Ambition 1,6

Postări Recomandate

Vreau cateva sfaturi!!!!

 

Eu as opta pentru 1.6, cu toate ca lumea zice ca ar consuma mai mult!

E normal sa consume mai mult fata de 1.4 dar sa nu uitam ca aceste consumuri sunt stabilite, de fabricanti, in anumite conditii "de laborator". In viata de zi cu zi circuli cu masina "incarcata" (sotie, soacra, copil, burcel, bagaje :stars: ) si deci motorul de 1.6 isi va spune cuvantul! In aceste conditii, reale, s-ar putea ca dintre cele doua tipuri de motoare cel de 1.6 sa consume mai putin decat 1.4 (la aceasi greutate de incarcatura)! Cei 15 CP in plus se simt totusi! (1.6 are 90 CP iar 1.4 are 75 CP)!

Eu am un logan de 1.4 si ... imi pare rau ca nu am optat pentru unul de 1.6!

CONCLUZIE: Asi alege Ambition 1.6! :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1.6 e buna daca iti place sa conduci putin mai sportiv... chestia cu consumul e relativa si depinde si de stilul soferului... eu am un Laureate 1.4 din ianuarie si merge super... cu un plin fac circa 600 km (urban si extraurban)... capacitatea rezervorului e mare... e o masina de familie excelenta... in concediu as fi facut mult peste cei 600 km dar fiind la munte nu stiam unde mai gasesc o statie de benzina...

carcotasii vor spune ca e o masina proasta... intreba-i cati zeci de mii de km au condus ei logan de au ajuns la concluzia asta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1.6 e buna daca iti place sa conduci putin mai sportiv... chestia cu consumul e relativa si depinde si de stilul soferului... eu am un Laureate 1.4 din ianuarie si merge super... cu un plin fac circa 600 km (urban si extraurban)... capacitatea rezervorului e mare... e o masina de familie excelenta... in concediu as fi facut mult peste cei 600 km dar fiind la munte nu stiam unde mai gasesc o statie de benzina...

carcotasii vor spune ca e o masina proasta... intreba-i cati zeci de mii de km au condus ei logan de au ajuns la concluzia asta...

 

de acord cu tine! :)

si eu am un logan de 1.4, am facut 13.000 km intr-un an si l-am testat la limita (inca mai e in garantie!). anul asta am fost la mare si pe autostrada soarelui nu l-am lasat sub 140-150 km/h iar depasirile le-am facut cu 160 km/h (4500 rotatii pe minut). pot spune ca la aceste viteze masina se comporta mult mai bine decat la 110-130km/h!

e o masina de familie care-ti ofera si confort, si volum si nici nu se taraie pe sosea! La cat costa o astfel de masina eu zic ca e o afacere! (totusi cei de la logan ar trebui sa fie mai atenti cu finisajele - eu sunt un tip pretentios!!! SI SIGUR NU SUNT SINGURUL!) :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
V-ati luat garantie extinsa? Merita?

 

pai nu stiu daca mai exista garantie extinsa!

acum orice logan are garantie 3 ani. (ma insel?)

inainte, garantia era 1 an si 6 luni si cea existinsa 3 ani. Nu cred ca se merita sa iei garantie extinsa! Poate in trei ani si vinzi masina! de exemplu, eu mi-am luat fara garantie extinsa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
V-ati luat garantie extinsa? Merita?

merita mai ales ca acum e oferta... eu n-am prins-o si ar fi trebuit sa platesc in plus... din pacate n-am avut de unde... oricum, daca ai grija de ea nu vei avea nici un fel de probleme... nu deschid capota decat ca sa umplu rezervorul pentru spalat parbrizul cu solutie... si eventual sa mai sterg motorul...

 

drive safely! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este. Si costa 260 de eur in plus. Am facut comanda cu ea cu tot. Da-o`n..

 

A. Mi-se pare ca e si un pic de fenteala romaneasca. Cica 3 ani cu limita de 100000km..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate reusiti sa ma scoateti din "buda"

Maxim pot sa dispun de 8400 E si am de ales

1. Laureat plus 1,4

2. Laureat 1,6

 

a Face motorul de 1,4 fata si la drum si la aer conditionat ?

b Nu sunt conducator de raliu, dar aud pe multa lume de motor "lenes" fara "putere" la cel de 1,4 si daca ma gindesc si la aerul conditionat...

Ce dracu sa aleg ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×