Sari la conținut
Forum Roportal
Bismarck

LCD vs. CRT

Postări Recomandate

Nu stiu daca mai sunt topicuri pe tema asta ... dar vreu sa aflu si io pareri mai mult sau mai putin documentate :tease: despre aceste tehnologi ... una la maturitate sau chiar spre varsta a 3-a si alta la inceput de drum ...!!

 

Acuma fiecare are o limita, au avantaje si dezavantaje, principii si moduri de functionare diferite !! E clar tot ce e mai nou (ca tehnologie) e mai bun ca ce era inainte ... daca e vorba de procesoare sau chipseturi sau orice alta componenta Hardware..., insa la monitoare e altceva !! --- vreau pareri pro si contra !!

 

....Acuma ca poate peste 10 ani uitam ca au mai existat si CRT-uri !!! sau peste cinci ani cand iei mai multi bani pe un CRT daca il duci la reciclare decat sa il vinzi la cineva :o:

 

Eu unul cel putin in momentul de fatza nu as investi intr-ul LCD care peste un an sau 2 sa-l iau la juma de pret sau sa apara altceva de 2x mai bun ca ce mi-am luat si la acelasi pret !!

 

Acasa am un CRT -IBM P260 21"- iar la lucru un LCD Philips -190B 19"- nu stiu cat o costat asta de la lucru da pe CRT-u de acasa am da vre-o 100 d'euro si nu l-as schimba cu LCD-u asta !! de ce !?

- in primul rand CRT-u imi merge la rezolutia de 1600x1200 la 85 Hz iar LCD-u e setat la maxim 1280x1024 la 75 H

- La jocuri, grafica, 3d ... degeaba ai componente beton daca monitoru iti da imaginea in reluare sau ...tentative de culori :tease: ... ma rog nu chiar dar cat sa se simta o diferentza !!

- Nu am probleme cu ochii si nu port ochelari dar parca mai obosit sunt cand stau 7-8 ore in fata LCD-ului fatza de 10-12 ore cat stau acasa !!

 

----- acu voi ce avetzi de zis ..!? : :unknw:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:o: Pe bune in afara de spatiu si unghiuri de vizibilitate mici ce mai ofera un LCD !?

:shout:

 

Am mai auzit o chestie de genu ca un LCD are un anumit timp de trait in functie de cate lampe are !! >> dar care se pot defecta sau "epuiza" mai repede !! Si atunci ce faci ?

dai 10-20 mil. pe un monitor si peste 3-4 ani cand iese si din "garantie" :shout: ce faci cu el ?? Il vinzi !? Io zic ca mai degraba il dai pe gratis !!

 

La un CRT clasic gasesti mult mai usor un "doctor" :P ...desi nici ala nu mai merita ca e de 10x mai scump sa-l repari decat sa-l dai ... dar acu depinde ce diagnostic are !! >> iar de "trait" clar traieste mai mult ca un LCD ... fara sa isi piarda din culori sau pixeli !!

 

Nu zic .. si LCD-urile au avantajele lor ... dar fiind la inceput de drum ... io zic ca omu de rand ar trebui sa mai astepte pana sa "arunce" cu banii in asa ceva <<deocamdata>> !! daca ne uitam la un LCD de acu 2 anii (pret, performanta) si la unu de acuma e o diferentza enorma !! ...

 

Cand o fi si vremea LCD-urilor ? vreu si io sa aflu o parere mai profesionala !!

 

O fost ieri, o fi acuma, o fi maine, !!?? sau nu a fost si nu va fi niciodata pt. ca mai scot astia o alta tehnologie !! si iarasi cand apare ceva "nou" are un pretz de sa te dai cu capu de pereti !! :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei neaparat o parere profesionala, o sa te dezamagesc. Maximum ce pot spune eu sunt cateva opinii, din care multe bazate pe fapte evidente.

 

Zici tu de raportul calitate/pret, care tinde sa scada pe masura ce tehnologia evolueaza. Fenomenul asta se petrece in industrie mereu. Daca astepti sa se matureze o tehnologie, se poate intampla sa astepti cat mult. Si in final, din greseala, sa iei tot un produs prost. Desigur, si mie mi se par cam mari preturile la LCDuri. Cred ca o sa astept vreo 2 ani. La DVDuri, spre exemplu, de cand au intrat pe piata din Romania, a meritat asteptarea de 1 an jumate. In timpul acela si-au diublat viteza de scriere, au devenit mai stabile, nu mai dau atatea erori.. Deci wait.

 

Faza cu lămpile n-am auzit-o, si sincer ma indoiesc. Suna a zvon alarmist, sau stire prost explicata. Ce lampi, mosule? Cristale lichide. Ia mai citeste si tu despre tehnologia in care lovesti..

 

Comparai monitoarele? Sa inteleg ca te-ai jucat si pe ala de acasa si pe ala de la lucru :shout:? Eu unul nu vad diferente notabile intre astea doua tipuri, dar fie..

 

Eu unul cel putin in momentul de fatza nu as investi intr-ul LCD care peste un an sau 2 sa-l iau la juma de pret sau sa apara altceva de 2x mai bun ca ce mi-am luat si la acelasi pret !!
Subscriu :shout:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Faza cu lămpile n-am auzit-o, si sincer ma indoiesc. Suna a zvon alarmist, sau stire prost explicata. Ce lampi, mosule? Cristale lichide. Ia mai citeste si tu despre tehnologia in care lovesti..

Cred că tu eşti cel care mai trebuie să citească. De unde crezi că provine lumina la LCD-uri? De la 4 lămpi cu descărcări

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand o fi si vremea LCD-urilor ? vreu si io sa aflu o parere mai profesionala !!

 

O fost ieri, o fi acuma, o fi maine, !!?? sau nu a fost si nu va fi niciodata pt. ca mai scot astia o alta tehnologie !! si iarasi cand apare ceva "nou" are un pretz de sa te dai cu capu de pereti !! :shout:

Vremea LCD-urilor este acum. Dacă acum poţi găsi la 13 mil. un LCD de 19" (echivalent cu un CRT de 21")cu latenţa de 3,5 ms,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acasa am un CRT -IBM P260 21"- iar la lucru un LCD Philips -190B 19"- nu stiu cat o costat asta de la lucru da pe CRT-u de acasa am da vre-o 100 d'euro si nu l-as schimba cu LCD-u asta !! de ce !?

- in primul rand CRT-u imi merge la rezolutia de 1600x1200 la 85 Hz iar LCD-u e setat la maxim 1280x1024 la 75 H

- La jocuri, grafica, 3d ... degeaba ai componente beton daca monitoru iti da imaginea in reluare sau ...tentative de culori :shout: ... ma rog nu chiar dar cat sa se simta o diferentza !!

- Nu am probleme cu ochii si nu port ochelari dar parca mai obosit sunt cand stau 7-8 ore in fata LCD-ului fatza de 10-12 ore cat stau acasa !!

 

----- acu voi ce avetzi de zis ..!? : :shout:

LCD-ul ăla tre'să fie de c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Faza cu lampile n-am auzit-o, si sincer ma indoiesc. Suna a zvon alarmist, sau stire prost explicata. Ce lampi, mosule? Cristale lichide. Ia mai citeste si tu despre tehnologia in care lovesti..

 

"Tinere" ... prin LCD tu intelegi cristale lichide .. e bine pana aici ... dar de la cristalele lichide de pe display-ul de la ceasu tau de pe mana pana la cele de pe un monitor e diferentza mare !! iar faza cu cititu sunt valabile pentru fiecare ca doar nimeni nu le stie pe toate, dar ar fi bine sa te documentezi si tu inainte sa critici pe unu sau pe altu !!

 

Revenind la subiect ... intradevar LCD-urile ca pret/performantza sa zicem ca sunt la maturitate !! dar revenind la principiul tehnologiei cu "garantie - limita de viatza" de bine de rau un CRT il mai repari fara costuri supraexagerate, pe cand un LCD care are nus'h cate zeci de mii de ore de functionare dupa care nici 10 doctori nu-l mai repara ... sau ma rog mai bine cumperi alte 2 LCD-uri decat sa repari unu !!

Iar ca si pret/tehnologie ... una e sa dai 100 de euro pe un CRT de 21" "la mana a 2-a de 2 ani cum e al meu" ... decat vreo 300 d'euro pe un LCD de 19" (care daca-l iei la mana a 2-a tre sa ai maare bulan sa nimeresti unu bun") --- numai din diferentza imi iau o suuper placa video :stars: !!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aici se vede foarte clar din ce e facut un LCD si aveti si o aplicatie practica demonstrata.

 

Articolul:

 

http://www.denguru.com/2004/11/13/supersiz...for_/index.html

 

Filmul:

http://www12.tomshardware.com/images/thg_v..._diy_beamer.zip

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×