Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

sunt baiat. si am niste cearcane care`mi strica tot farmecul :unknw:

 

nu vreau leacuri minune, ci vreau sa merg la un doctor. insa e si aici o mica problema pentru ca nu stiu cui sa ma adresez. am auzit ca cearcanele ar putea fi provocate de niste disfunctii ale rinichilor sau ficatului sau poate chiar stomacului. am mai citit cum ca ar putea fi si din cauza unor paraziti intestinali: giardia, limbrici etc.

si niste vitamine ca magneziu si zinc parca.

 

la ce doctor sa ma duc eu sa imi rezolv problema?

s`ar putea sa fie si o combinatie de probleme care sa duca la sanatatea precara a ochiilor mei.

am ochii destul de rosii si cu vinisoare subtiri totusi dar deranjante. s`ar putea sa am nevoie si de ceva dioptrii ca deja vad incetosat la distanta. nu mult. +0,5 sau +1... dar oricum.

 

deci ce specializare se ocupa de problema mea? stiu ca pentru stomac si ficat exista medici internisti, pentru rinichi cred ca sunt urologi, pentru ochi oftalmologi. si fiind vorba de "pielea" incercanata a ochilor mei nu ar fi rau sa merg si la un dermatolog nu? :tease:

 

nu serios vorbind... stie cineva ceva concret?

 

PS: daca nu puteti da un raspuns de folos mai bine nu`l dati. si imi cer scuze daca exista deja topicul asta si l`am omis si creat pe asta nou.

Editat de sivi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intai trebuie sa mergi la medicul de familie pt niste analize sumare... de acolo ti se va da trimitere unde este cazul sa mergi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pt stomac si ficat da poti merge la internist...dar din cate stiu sunt care se ocxupa in special de asta si anuma la gastro....gastroenterologie(sper sa fi scris bine)...si mie mi-a spus ca as avea cearcane...dar la mine sunt niste vene care se vad prea tare

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu serios vorbind... stie cineva ceva concret?

 

Uneori cearcanele sunt congenitale... e posibil sa ai o predispozitie spre asa ceva. Cei din familia ta nu au cearcane?

 

Oricum... nu am idee cam cat de grava e situatia ta... dar ca idee exista si o varianta de indepartare chirurgicala a cearcanelor (blefaroplastia)

uite niste rezultate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×