Sari la conținut
Forum Roportal
:x

dreptul de a ierta sau ... de a fi iertat intr-o relatie!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

mie una, imi trebuiesc motive ca sa pot ierta.... acest drept de a fi iertat, il castigam atunci cand ne caim pt raul cauzat

Iertarea, ca răsplată pentru căinţă? :shout: Cred că e cam mult orgoliu

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu daca iert, nu uit. Imi pierd increderea in cel care mi-a gresit si evaluez situatia: daca va mai gresi, la revedere. Daca nu, atunci astept dovezile ca se caieste si abia apoi imi recapat increderea in acel om. Dar intotdeauna va ramane o urma de indoiala cu privire la acel om.

 

Bineinteles, depinde si de greseala. Daca greseala este de neiertat, nu iert.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bineinteles, depinde si de greseala. Daca greseala este de neiertat, nu iert.

Şi cine stabileşte care greşeală poate fi trecută cu vederea

şi care este "de neiertat"? Unde e linia de demarcaţie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Şi cine stabileşte care greşeală poate fi trecută cu vederea

şi care este "de neiertat"? Unde e linia de demarcaţie?

 

Linia de demarcatie si-o stabileste fiecare in parte.

 

Asa cum acord credit oamenilor, asa pot sa il si pierd. Totul depinde de ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu daca iert, nu uit. Imi pierd increderea in cel care mi-a gresit si evaluez situatia: daca va mai gresi, la revedere. Daca nu, atunci astept dovezile ca se caieste si abia apoi imi recapat increderea in acel om. Dar intotdeauna va ramane o urma de indoiala cu privire la acel om.

Bineinteles, depinde si de greseala. Daca greseala este de neiertat, nu iert.

 

Parerea mea e ca "iert, dar nu uit" inseamna de fapt...nu iert. E doar o modalitate de a-l mintii pe celalalt sau a te mintii pe tine ca ai facut-o si un fel, de a te imbata singur de propria generozitate. (Sa nu mai vorbim de reprosurile mai mult sau mai putin voalate care apar la cea mai mica greseala ulterioara a fostului vinovat)

Daca am decis ca pot ierta o greseala , am sters-o cu buretele, daca nu...atunci...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mereu m-am intrebat de ce fostul meu iubit nu m-a putut ierta pentru micile gresheli pe care le-am facut .... shi mai ma intreb ce s-ar fi intamplat daca le stia pe cele mari :shout: ? Ma saluta sau vorbim uneori pe net numai pentru ca ne-au legat 4 ani dar de iertat nu ma va ierta niciodata .... poate pentru ca nu ma iubeste. :shout:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iertarea, ca răsplată pentru căinţă? :shout: Cred că e cam mult orgoliu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parerea mea e ca "iert, dar nu uit" inseamna de fapt...nu iert. E doar o modalitate de a-l mintii pe celalalt sau a te mintii pe tine ca ai facut-o si un fel, de a te imbata singur de propria generozitate. (Sa nu mai vorbim de reprosurile mai mult sau mai putin voalate care apar la cea mai mica greseala ulterioara a fostului vinovat)

Daca am decis ca pot ierta o greseala , am sters-o cu buretele, daca nu...atunci...

 

Incerc pe cat posibil sa nu gresesc fata de un om pentru ca astfel, la randul lui, omul acela sa nu greseasca. Daca ai gresit o data, inevitabil vei gresi si a doua oara. De la prima greseala facuta, apoi este foarte usor sa le faci si pe urmatoarele.

 

Parerea ta este gresita. Iert. Dar imi iau o masura de siguranta in caz ca se va mai intampla altadata. Nu ma mint, nu fac reprosuri si nu am facut niciodata. Reprosurile mele incep la a doua greseala, asta in caz ca mai este nevoie de lamuriri suplimentare.

 

Reprosurile le tin pentru mine si nu il acuz pe celalalt de nimic. Stiu ce inseamna sa ti se reproseze ceva tot timpul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×