Sari la conținut
Forum Roportal
:x

dreptul de a ierta sau ... de a fi iertat intr-o relatie!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

vorbesc aici de orice fel de relatie care poate exista intre doi oameni normali (dragoste, prietenie, amicitie etc.)!

 

Credeti ca toate gresile intra la categoria "de neiertat"?

Credeti ca este corect/normal sa nu primesti nici o sansa, chiar daca ai gresit cu ceva, dar neintentionat, iti dai seama ca ai gresit, iti ceri iertare si incerci sa-ti repari greseala?

Oare poti da la spate, poti trece asa usor peste anumite "episoade" din viata ta?

SAU ... poate greseala ta, chiar daca nu a fost majora, era motivul "mult asteptat" de a pune punct relatiei!

................................................................................

................................................................

Si chiar daca ar fi asta logica ... inteleg pui punct relatiei ... dar sa fugi, sa te ascunzi si de persoana/omul, care pana la un anumit punct a insemnat ceva si pentru tine (poate), mi se pare prea mult.

................................................................................

................................................................

Deci, ce pareri aveti despre aceste lucruri, despre ... DREPTUL DE A FI IERTAT SAU DREPTUL DE A IERTA PE CINEVA?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca e un drept... Iertarea face casa buna cu bunatatea unui om. Prieteni care nu iarta?! Imi e cam greu sa cred ca ala era prieten, mai ales daca ai e recunoscuta greseala... Se presupune ca prietenii/amicii/iubitii au ales sa te accepte cu bune si rele... Daca au ales sa nu te ierte desi tu ai recunoscut greseala... nu sunt prieteni... (parerea mea).

Mai exista si o alta categorie in care se presupune ca ai facut o greseala majora si respectivul/respectiva nu poate ierta. Se mai intampla ca unii oameni sa aiba mereu tendinta de a reprosa o greseala majora. Poate asa incearca sa fie sincer/a si sa nu se/te "chinuie".

 

PS: nu stiu cat de coerenta am fost la ora asta :unknw:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de greseala si de persoana.

Toate greselile pana la urma pot fi iertate. Acum din punctul meu de vedere depinde si de gravitatea faptei.

Sunt anumite situatii care nu depind doar de noi, trebuiesc analizate amanuntit.

 

Daca te referi de exemplu la a fi inselat sau a insela, deobicei e vina ambilor.

Acum ma gandeam...putine sunt femeile care iarta dupa ce papa bataie.

 

Da-ne un exemplu concret, nu am inteles f bine la ce te referi :unknw:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vai mirela.... dupa ce papa bataie? eu i'am spus sotului ca daca va ridica vreodata mana nu o rup, ca da cu ghipsul, ci o tai de la gat.... :tease: (sorry pt off topic nu m'am putut abtine) :unknw:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vai mirela.... dupa ce papa bataie? eu i'am spus sotului ca daca va ridica vreodata mana nu o rup, ca da cu ghipsul, ci o tai de la gat.... :o: (sorry pt off topic nu m'am putut abtine) :tease:

Eu stiu..si eu zic la fel..mai ales la cata bataie lua maica-mea :tease: si la ce mi-a fost dat sa vad....

 

Dar vezi tu, sunt mii de femei care accepta asta...cauzele sunt multiple :unknw:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Majoritatea greselilor sunt\pot fi iertate. Pana acum ceva timp credeam ca nu pot ierta partenerei infidelitatea. Am fost pus in fata faptului implinit si chiar daca nu mai suntem impreuna am iertat "greseala"(am pus ghilimele pentru nu a fost o greseala, a fost facuta constient).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca nu stim sa iertam, trebuie sa invatam sa iertam. nu exista greseala pe care mai devreme sau mai tarziu sa nu o putem ierta. toti suntem oameni si e normal sa gresim. si cu cat ne 'incapatanam' sa nu iertam, ne incarcam sufletul si ne facem singuri viata amara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate multa lume nu intelege ca iertarea nu este un favor pe care il faci celeilalte persoane ci propriei persoane... daca nu ierti, durerea va ramane in tine si te va macina incetul cu incetul. Momentul in care ierti este momentul in care lasi rana sa se vindece.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din pacate multa lume nu intelege ca iertarea nu este un favor pe care il faci celeilalte persoane ci propriei persoane... daca nu ierti, durerea va ramane in tine si te va macina incetul cu incetul. Momentul in care ierti este momentul in care lasi rana sa se vindece.

 

Nu ma pot abtine desi e interzis in regulament... :unknw: :tease: :tease: :o: :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×