Sari la conținut
Forum Roportal
Yvo

de ce este considerata sinuciderea un pacat?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Tu stii ce vorbesti? Ai inteles ceva din ceea ce am scris eu mai sus? Unde am sugerat eu sa se sinucida cineva? AM SPUS CA AS PREFERA SA MOR DECAT SA TRAIESC VIATA PE CARE AM DESCRIS-O. NU AM CERUT NIMANUI SA SE SINUCIDA. AM SPUS CA EU AS PREFERA NU ALTCEVA. Si sa stii ca pot decide daca cineva sa traiasca sau nu si sunt stapan: PE MINE.

 

AS PREFERA SA MOR... cum vezi dumneata semnificatia cuvintelor? nu mai este un mic pas pana la sinucidere?

----------------------

Poate esti adeptul fascismului si decizi exterminari in masa sau te crezi vre-un dumnezeu de esti asa convins ca tu esti cel ce dai viata si tot tu esti cel ce poate lua viata cuiva.

Cata incapatanare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stapan sau nu pe tine...nu tu ti-ai dat viata!Dumnezeu te-a creat, El te ia. Daca te sinucizi...platesti..pe lumea cealalta...asta ca sa stii!

Brasoave.

 

AS PREFERA SA MOR... cum vezi dumneata semnificatia cuvintelor? nu mai este un mic pas pana la sinucidere?

Chiar deloc.

----------------------

Poate esti adeptul fascismului si decizi exterminari in masa sau te crezi vre-un dumnezeu de esti asa convins ca tu esti cel ce dai viata si tot tu esti cel ce poate lua viata cuiva.

8)

Cata incapatanare.

Incapatinarea e preferabila ignorantei. :doh: Daca tot faci un lucru, sau lupti pentru ceva anume, macar sa stii de ce o faci si care-s consecintele. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate esti adeptul fascismului si decizi exterminari in masa sau te crezi vre-un dumnezeu de esti asa convins ca tu esti cel ce dai viata si tot tu esti cel ce poate lua viata cuiva.Cata incapatanare.

Dar adepţii fascismului religios sunt buni? Chiar vrei să-ţi răspund la acestă

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca a te sinucide e un pacat...consider ca o multime de mici legi: cine se sinucide va arde in iad, copii nebotezati se duc in iad, daca nu l marturisesti pe Hristos te papa iadul etc au fot inventate pt un control mai bun asupra oamenilor. Indivizii din indepartatele secole nu meditau atat si nu rasfoiau pagini de carti si de reviste...nivelul lor de cunostere nu putea pune parafe, ei luau litera de lege tot ce ziceau capetele luminate (carcoteau ei la darile si taxele ce tot trebuiau sa le dea) si asa s-au ingrosat paginile Traditiei.

Aparem pe lume pt ca cel putin 2 oameni de sex opus au facut make love, precum 2 arici au avut aceeasi activitate.

Nu pot crede ca D-zeu alege ca un pui de arici sa se nasca intr-o familie nobila alt aricel sa moara la varsta de 4 ani inecat, alt arici sa se nasca la Auschwitz si sa moara in excrementele neamului lui etc.

Cine mai are dreptul sa-mi hotarasca mersul vietii daca nu eu si parintii mei?!

"In curajul tau de muri se ascunde frica ta de a trai. "

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stapan sau nu pe tine...nu tu ti-ai dat viata!Dumnezeu te-a creat, El te ia. Daca te sinucizi...platesti..pe lumea cealalta...asta ca sa stii!

:doh: foarte tare, frate ! (ca sa parafrazez un cunoscut prezentator)

daca sunt pusa in situatii limita de leguma fara sanse, prefer sa platesc EU pe lumea cealalta decat sa le prelungesc suferinta celor din jurul meu pe lumea asta. viata-i prea scurta ca sa le-o varzuiesc si, oricum, tot acelasi colt il voi da, ori acum, ori mai tarziu. cand deznodamantul in ambele situatii e letal si alternativa ar presupune doar un bonus de viata in chinuri, mersi, dar imi permit sa refuz prelungirea vietii!

asa ca, da, daca viata imi va oferi o astfel de perspectiva vreodata, sper sa am taria sa ma retrag de pe scena la timp.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"In curajul tau de muri se ascunde frica ta de a trai. "

:doh: Daca ti-e frica sa traiesti ti-e frica si sa iti pui capat vietii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:doh: Daca ti-e frica sa traiesti ti-e frica si sa iti pui capat vietii.

 

Nu cred...sunt azi diverse si usoare metode de a te sinucide: iti condimentezi cartofii prajiti cu verdedeparis sau te impiedici de o frunza tu fiind aflat la etajul 15, iti cumperi un pistol de la second...nu vreau sa dau idei

8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred...sunt azi diverse si usoare metode de a te sinucide: iti condimentezi cartofii prajiti cu verdedeparis sau te impiedici de o frunza tu fiind aflat la etajul 15, iti cumperi un pistol de la second...nu vreau sa dau idei

;)

Si totusi, sinuciderea reprezinta o actiune/schimbare prea drastica pentru cei carora le e frica sa traiasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
AS PREFERA SA MOR... cum vezi dumneata semnificatia cuvintelor? nu mai este un mic pas pana la sinucidere?

----------------------

Poate esti adeptul fascismului si decizi exterminari in masa sau te crezi vre-un dumnezeu de esti asa convins ca tu esti cel ce dai viata si tot tu esti cel ce poate lua viata cuiva.

Cata incapatanare.

Aş prefera să mor... dar lupt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si totusi, sinuciderea reprezinta o actiune/schimbare prea drastica pentru cei carora le e frica sa traiasca.

 

 

Pare o schimbare drastica pt ca noi nu cunostem ce vom face, daca vom face ceva dupa ce vom muri. Asta pt un credincios iar pt un ateu e mult mai simplu...nu vom mai fi adio verbe adio simturi adio vointa si cadouri !

Deci, pt un sinucigas ateu e simplu, scapa de neplaceri de responsabilitate...de ceea ce fuge. Totusi pt credincios viata de dincolo pare similara cu cea prezenta...cred ca pt el viata viitoare nu e o schimbare drastica...e doar o innoire. Pt el exista verbe, simturi, cadouri.

Daca viitorul sinucigas detesta profund viata in care se afla sau nu-i motivat s-o traiasca eu cred ca el isi doreste o schimbare drastica, ar da orice numai sa vina schimbarea.

Banuiesc ca sinucigasii sunt motivati fff puternic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×