Sari la conținut
Forum Roportal
Yvo

de ce este considerata sinuciderea un pacat?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Consider, ca un om are toate drepturile asupra vietii sale

Chiar le are. Dar pacatul asta e o ramasita a necesitatii de noi configuratii de ADN pe vremea cind oamenii, ca specie, erau inca putini (sau cel putin in zona Orientului Mijlociu de unde isi are originea).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dpdv crestin, este pacat pentru ca viata nu ne apartine, ne-a fost data de Dumnezeu si numai El are dreptul sa ne-o ia. Imi dau si eu seama cum suna, dar..asta e.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si pe Dumnezeu cine vi l-a dat?

 

viata !

 

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt de acord cu Amarena D-zeu ne-a dat viata ,numai el ne-o poate lua.

Corect ... dar esti sigura ca Dumnezeu ia viata unui copil sau om tanar? ... nu cumva o fi diavolul cel care face atata suferinta si nenorocire?

 

si apoi de ce sa-si deie palestinienii viata pentru tara lor ca doar nu tara le-a dat viata .... si cum e cu jihadul ? ai voie sa iti dai viata pentru Dumnezeu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce este un pacat? Pentru ca, daca oamenii ar sti ca prin moarte sunt liberi, ca nu ii asteapta pedeapsa vesnica din iad, crezi ca oamenii bisericii ar mai avea asa mare putere asupra lor? Din contra, ar disparea cu totul. Si atunci oamenii ar fi cu adevarat liberi si am avea o civilizatie adevarata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De ce este un pacat? Pentru ca, daca oamenii ar sti ca prin moarte sunt liberi, ca nu ii asteapta pedeapsa vesnica din iad, crezi ca oamenii bisericii ar mai avea asa mare putere asupra lor? Din contra, ar disparea cu totul. Si atunci oamenii ar fi cu adevarat liberi si am avea o civilizatie adevarata.

Daca ar fi dupa cum spui tu ... ar insemna ca ne-am sinucide in masa. Sinuciderile in masa iti par o forma de civilizatie adevarata? :doh:

 

Viata ne-a fost data pentru a evolua spiritual. Curmarea acestui fir demonstreaza slabiciunea, incapacitatea de a merge mai departe. Si ... Da! Este pacat! Pentru ca viata este prea frumoasa sa nu o traim. Cu bune si rele. Toate contribuie la evolutia noastra individuala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si mie mi se pare nepotrivit ca un tanar sa-si ia viata intr-o clipa de ratacire, dar un batran suferind, care se chinuieste si oricum va muri in cateva saptamani sau zile, sau un condamnat la moarte in chinuri (Crisan) consider ca este indreptatit sa-si puna capat suferintelor. Stiu, o sa spuneti ca suferinta este de la Dumnezeu, dar tot nu mi se pare corecta acceptarea unei suferinte care nu duce decat la moarte.

De asemenea faptul ca preotii refuza inmormantarea sinucigasilor este incorect pentru ca uneori accidente sau chiar crime sunt luate drept sinucideri si invers. Preotul nu stie decat ceea ce ii spune medicul legist, care poate gresi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×