Sari la conținut
Forum Roportal
Smile

Indecenta, Pacatul si Evolutia

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Citeam un topic la sectiunea religie si spiritualitate despre masturbare si mi-am dat seama k trebuie sa va intreb si pe voi, sa va spuneti parerea despre o problema ce eu o gandesc de mult... zi de zi tot mai multa lume vezi pe strada care mai de care sa iasa in evidenta prin ceva anume: o culoare stridenta, o frizura mai anapoda sau un cercel cat mai mare prins in sprinceana stanga. Fetele astea din ziua de azi care traiesc numai pe ritmurile lui Guta si Talent,Salam si care mai sunt ei, se uita numai dupa romi cu bani(nu k as avea ceva cu romii) si cu tot felul de vorbe in gura "sa vezi ce mi-l fac pe asta" , "eu sunt barosanul, nu te pune cu mine, eu sunt cel mai tare" si cand te gandesti k el a crescut la cort si cersea la colt de strada sa-si cumpere tigari sau mai rau prenandez pt punga. Uitativa la majoritatea fetelor astora care le-a dat Dumnezeu un corp frumos si pur cum isi etaleaza formele si care mai de care cauta sa-si scoata in evidenta bustul din corset, sa-ti dea cat mai mult cu el peste nas sau fustele cat mai scurte potrivite ''excelent'' cu un machiaj strident, un verde aprins, violet sau roz strident. Ce vor ele ? Ce-si doresc de la viata? S-au gandit vreodata k poate vom fi trasi la raspundere pt ceea ce facem in viata de zi cu zi? Majoritate persoanelor cauta "Puterea", banii pt a avea putere. De ce nu mai stiu sa se bucure de o floare? De ce nu se mai pot bucura de persoana iubita asa cum este ea, toti si toate se gandesc la sex. Ganditi-va k lumea a evoluat asa de mult incat ispitele sunt la orice pas. Am ajuns in stadiu in care pacatul ne inconjoara.

 

Voi ce parere aveti? Astea sunt vremurile si trebuiesc acceptate asa cum sunt. Este normal sa fie asa. SAU Adevarul este departe. Am intrecut masura.

astept sa-mi raspundeti dak ati inteles din ce am scris eu mai sus si dak ati inteles la ce m-am referit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

astea sunt efectele post-comuniste, o stare de lucruri care probabil o sa se adanceasca...asta inseamna educatie(atat de acasa cat si din scoala) societatea de rahat in care traim, cultura inexistenta...e si normal sa se intample toate astea atata timp cat conditiile si educatia pe care o primesc este cu minus in fata....putem face altceva decat sa privim la nivelul la care suntem?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca am inteles? Pai asa in mare am inteles ca societatea in general nu e pe un drum corect, toti cauta puterea, fetele is strica tenul cu machiaj strident si atenteaza la retina ta , etlandu-si formele, mai au prostul gust sa se uite dupa lde tigani cu bani si sa asculte manele.

NU este o mare problema ca toti vor sa iasa in evidenta pentru ca fiecare vrea sa fie acceptat si recunoscut ca fiind special. (Chiar si cei prea credinciosi )

Dar presupun ca din aceasta critica inutila nu am inteles mult si ma vei clarifica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este normal sa fie asa,dar problema e ca ne-am complacut in situatia asta.Ar trebui sa ne schimbam ,dar cum cu o floare nu se face primavara asa si noi cu una-doua persoane nu se schimba societatea......Privesc in jurul meu si tot ce vad mi se pare de plans,noi,oamenii,in dorinta noastra de a ne moderniza si de a fi originali am uitat sa apreciem ce avem de la Dumnezeu si am uitat sa privim dincolo de aparente,dincolo de aspectul fizic...Banii nu sunt totul,si din pacate acestia au luat locul dragostei,si sunt catalogati mai importanti decat dragostea...O influenta o au si parintii(ma refer la cei 7 ani de acasa in care se formeaza conceptiile unui copil).Poate caci gresesc dar cred ca de vina suntem noi toti ca am acceptat aceasta situatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

adevarul e ca situatia asta e mult prea complicata poti sa spui "societatea e de e de vina" si intradevar asa si e pormind de la papusa perfecta cu care se joaca o fetita de 4 ani care nu viseaza decat sa creasca ca ea si pana la milioanele de reclame si afisuri cu femei perfecte care nu fac decat sa ne aminteasca de propria nostra imperfectiune, de ce crezi ca fetele de care zici se imbraca si se machiaza asa? toate vor sa fie Baarbie toate vor sa fie Angelina Jolie toate vor perfectiune. Intradevar este o idee total gresita pentru ca asa ceva nu exista, problema poate e ca nimeni nu vrea ca ceilalti sa-i vada defectele, trist este ca in tot acest timp viata trece si cum ziceai nu mai are timp nici sa miroasa o floare.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu este normal sa fie asa,dar problema e ca ne-am complacut in situatia asta.Ar trebui sa ne schimbam ,dar cum cu o floare nu se face primavara asa si noi cu una-doua persoane nu se schimba societatea......Privesc in jurul meu si tot ce vad mi se pare de plans,noi,oamenii,in dorinta noastra de a ne moderniza si de a fi originali am uitat sa apreciem ce avem de la Dumnezeu si am uitat sa privim dincolo de aparente,dincolo de aspectul fizic...Banii nu sunt totul,si din pacate acestia au luat locul dragostei,si sunt catalogati mai importanti decat dragostea...O influenta o au si parintii(ma refer la cei 7 ani de acasa in care se formeaza conceptiile unui copil).Poate caci gresesc dar cred ca de vina suntem noi toti ca am acceptat aceasta situatie.

Subscriu :flowers: ...si ceea ce este mai rau e faptul ca cei care indraznesc sa fie altfel, sa aibe alte valori sunt ironizati si ostracizati. Este pacat si-mi pare rau ca in jurul meu vad din ce in ce mai multa rautate, invidie si barfa.Trebuie sa fi insensibil ca sa poti sa treci peste toate astea, sa ai incredere in tinesi sa nu te intereseze de altii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... zi de zi tot mai multa lume vezi pe strada care mai de care sa iasa in evidenta prin ceva anume: o culoare stridenta, o frizura mai anapoda sau un cercel cat mai mare prins in sprinceana stanga. Fetele astea din ziua de azi care traiesc numai pe ritmurile lui Guta si Talent,Salam si care mai sunt ei, se uita numai dupa romi cu bani(nu k as avea ceva cu romii) si cu tot felul de vorbe in gura "sa vezi ce mi-l fac pe asta"

.....................

De ce nu mai stiu sa se bucure de o floare? De ce nu se mai pot bucura de persoana iubita asa cum este ea, toti si toate se gandesc la sex.

Există mai multe excepţii dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ganditi-va k lumea a evoluat asa de mult incat ispitele sunt la orice pas. Am ajuns in stadiu in care pacatul ne inconjoara.

 

Voi ce parere aveti? Astea sunt vremurile si trebuiesc acceptate asa cum sunt. Este normal sa fie asa. SAU Adevarul este departe. Am intrecut masura.

astept sa-mi raspundeti dak ati inteles din ce am scris eu mai sus si dak ati inteles la ce m-am referit

 

cred ca asa trebuie sa fie, ca asta trebuie sa fie cursul vietii!

da! cred ca ai dreptate! astea sunt vremurile si noi nu le putem schimba! (cel putin intr-un timp scurt...)

vorbeai ceva de ... "evolutie"! ... dar cine poate sti cu exactitate ca tot ce se intampla in zilele noastre reprezinta "evolutie"? ... evolutia cui? ... "evolutia binelui" sau "evolutia raului"?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Citeam un topic la sectiunea religie si spiritualitate despre masturbare si mi-am dat seama k trebuie sa va intreb si pe voi, sa va spuneti parerea despre o problema ce eu o gandesc de mult...

 

True...

Si pe mine ma deranjeaza deseori comportamentul celorlalti, dar n-am ce sa le fac. Asta e societatea in care traim.

E mai bine sa nu te lasi intimidat/calcat in picioare de oamenii acestia, si mai ales, sa-i eviti.

Treaba lor daca prefera sa fie niste idioti; atata timp cat nu au de-a face cu mine.

"Astea sunt vremurile si trebuiesc acceptate asa cum sunt." Ce altceva poti sa faci?

Nu poti sa schimbi mentalitatea unui om...

Also, incearca sa vezi si partea plina a paharului. Nu toti sunt asa. Nu inteleg de ce te enervezi atat pentru niste dobitoci.

Padure fara uscaciuni nu exista.

Editat de Scythe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Subscriu :unknw: ...si ceea ce este mai rau e faptul ca cei care indraznesc sa fie altfel, sa aibe alte valori sunt ironizati si ostracizati. Este pacat si-mi pare rau ca in jurul meu vad din ce in ce mai multa rautate, invidie si barfa.Trebuie sa fi insensibil ca sa poti sa treci peste toate astea, sa ai incredere in tinesi sa nu te intereseze de altii.

:tease: TE SUSTIN!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×