Sari la conținut
Forum Roportal
mlg

Creatia, Potopul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"Dr. Emil Silvestru si-a dobandit doctoratul in geologie la Universitatea Babes-Bolyai, Cluj-Napoca. Reprezinta o autoritate internationala in cercetarea speologica, a publicat peste 30 de lucrari stiintifice si este co-autorul unei carti. Momentan este parte a colectivului Creation Ministries International si locuieste impreuna cu sotia si cele doua fiice in Waterloo, Canada."

 

restul gasiti aici

 

http://ib-ro.org/evenimente.htm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar asa, unde bate?

evolutionismul nu e adevarat si ca biblia are dreptate cand spune ca a fost un potop si atmosfera era diferita inainte de potop si prima data cand a plouat pe pamant a fost dupa potop

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
evolutionismul nu e adevarat si ca biblia are dreptate cand spune ca a fost un potop si atmosfera era diferita inainte de potop si prima data cand a plouat pe pamant a fost dupa potop

 

pai... biblia nu e singura carte, care vorbeste de potop !...

doar ca este mult mai raspandita !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Dr. Emil Silvestru si-a dobandit doctoratul in geologie la Universitatea Babes-Bolyai, Cluj-Napoca. Reprezinta o autoritate internationala in cercetarea speologica, a publicat peste 30 de lucrari stiintifice si este co-autorul unei carti. Momentan este parte a colectivului Creation Ministries International si locuieste impreuna cu sotia si cele doua fiice in Waterloo, Canada."

 

restul gasiti aici

 

http://ib-ro.org/evenimente.htm

Dan Grigorescu, Theodor Neagu, Emilia Saulea, etc. si-au luat doctoratul la Universitatea Bucuresti si nu sunt de acord, la fel cum nu sunt de acord 99% la suta din geologii lumii cu balivernele lui Silvestru. Si au scris mai mult decat o carte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Dr. Emil Silvestru si-a dobandit doctoratul in geologie la Universitatea Babes-Bolyai, Cluj-Napoca. Reprezinta o autoritate internationala in cercetarea speologica, a publicat peste 30 de lucrari stiintifice si este co-autorul unei carti. Momentan este parte a colectivului Creation Ministries International si locuieste impreuna cu sotia si cele doua fiice in Waterloo, Canada."

 

restul gasiti aici

 

http://ib-ro.org/evenimente.htm

Am apucat sa ascult doar prima parte, pentru ca nu am avut mult timp. De fapt cred ca ascultatul acestor elucubratii psudo-stiintifice este la fel de dificila pentru mine cum ar fi pentru mlg sa stea o ora si sa asculte predicile lui Soimos.

Mai intai discursul a fost tinut in fata unui auditoriu, din cate mi-am dat seama, de orientare protestanta, cu nivel de educatie mediu. De ce nu incearca domnul Silvestru sa spuna aceleasi lucruri unor geologi? Pentru ca s-ar umple de ridicol!

Sunt de acord cu el ca daca Geneza este combatuta, intreaga Biblie isi pierde orice urma de logica.

Mai intai insa trebuie sa subliniez ceva. Lumea s-a obisnuit sa vada disputa evolutionism-creationism, imaginandu-si ca nu poate exista o a treia cale, lucru fals. Chiar daca evolutionismul asa cum il stim astazi ar fi respins, nu inseamna deloc ca a castigat creationismul. Poate exista si alta cale. Dr. Silvestru se plange de sistemul de invatamant care promoveaza evolutionismul. Mai exista un topic pe aceasta tema, trebuie aici sa subliniez doar ca intr-adevar, exista contradictii in evolutionism. Credinciosii din toata lumea si-au unit fortele si au gasit vreo zece-douazeci de contradictii. Dar daca respingem evolutionismul fara sa punem ceva coerent in loc, apar sute de mii de contradictii!!!

Sistemul stiintific de astazi nu este perfect, dar este, cat de cat, coerent. Poate furniza predictii corecte, in timp ce creationismul nu poate. Aceasta este problema pusa de oamenii practici. Geologia este o stiinta aplicata, asa cum am mai spus. Trebuie sa descoperi sa zicem un zacamant de carbuni sau de petrol. Cercetarile (foraje de prospectiune, masuratori geofizice,lucrari de decopertare) sunt costisitoare. Nimeni nu si-ar permite sa emita predictii daca nu ar fi sustinute de zeci de ani de cercetare. La fel cum in astronomie modelele s-au perfectionat succesiv din motive practice, la fel este si in geologie. Nu se face stiinta de dragul stiintei in geologie, ci pentru motive practice.

Dr. Silvestru a prezentat doua cazuri in care datarile radiometrice au fost eronate. Dar a uitat sa spuna cate sute de mii de masuratori se fac in fiecare an, masuratori care dau rezultate corecte. In aceste doua cazuri prezentate, si care trebuie studiate, s-ar putea sa fie explicatii simple sau explicatii care deocamdata nu pot fi intuite.

Sunt de acord ca in cautarile sale stiinta bajbaie, dar cu fiecare teorie incearca sa explice cat mai bine lumea inconjuratoare.

Dr. Silvestru facea o analogie cu un aparat electronic. Trecand peste faptul ca analogiile abat de multe ori atentia si sunt de obicei false, exista si mari erori de logica. De exemplu spunea ca Biblia este un fel de "manual de instructiuni" dat de autor. Trecand peste faptul subliniat de multe persoane pe forum ca nu Dumnezeu a scris Geneza, manualul este nesatisfacator, ca si cum ar fi dat doar producatorul si eventual greutatea aparatului. Si atunci este firesc sa citim mai bine un manual dat de utilizatori care au verificat la ce tensiune merge sau se prajeste aparatul, cat este de uzat (chiar daca in manual se zice ca este nou, poate este second-hand), ce se intampla daca apasam pe anumite butoane. Si acest manual nu zice cand se strica aparatul, eventual se da o perioada de garantie.

Alte consideratii mai tarziu daca este cineva interesat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am apucat sa ascult doar prima parte, pentru ca nu am avut mult timp. De fapt cred ca ascultatul acestor elucubratii psudo-stiintifice este la fel de dificila pentru mine cum ar fi pentru mlg sa stea o ora si sa asculte predicile lui Soimos.

Mai intai discursul a fost tinut in fata unui auditoriu, din cate mi-am dat seama, de orientare protestanta, cu nivel de educatie mediu. De ce nu incearca domnul Silvestru sa spuna aceleasi lucruri unor geologi? Pentru ca s-ar umple de ridicol!

Sunt de acord cu el ca daca Geneza este combatuta, intreaga Biblie isi pierde orice urma de logica.

Mai intai insa trebuie sa subliniez ceva. Lumea s-a obisnuit sa vada disputa evolutionism-creationism, imaginandu-si ca nu poate exista o a treia cale, lucru fals. Chiar daca evolutionismul asa cum il stim astazi ar fi respins, nu inseamna deloc ca a castigat creationismul. Poate exista si alta cale. Dr. Silvestru se plange de sistemul de invatamant care promoveaza evolutionismul. Mai exista un topic pe aceasta tema, trebuie aici sa subliniez doar ca intr-adevar, exista contradictii in evolutionism. Credinciosii din toata lumea si-au unit fortele si au gasit vreo zece-douazeci de contradictii. Dar daca respingem evolutionismul fara sa punem ceva coerent in loc, apar sute de mii de contradictii!!!

Sistemul stiintific de astazi nu este perfect, dar este, cat de cat, coerent. Poate furniza predictii corecte, in timp ce creationismul nu poate. Aceasta este problema pusa de oamenii practici. Geologia este o stiinta aplicata, asa cum am mai spus. Trebuie sa descoperi sa zicem un zacamant de carbuni sau de petrol. Cercetarile (foraje de prospectiune, masuratori geofizice,lucrari de decopertare) sunt costisitoare. Nimeni nu si-ar permite sa emita predictii daca nu ar fi sustinute de zeci de ani de cercetare. La fel cum in astronomie modelele s-au perfectionat succesiv din motive practice, la fel este si in geologie. Nu se face stiinta de dragul stiintei in geologie, ci pentru motive practice.

Dr. Silvestru a prezentat doua cazuri in care datarile radiometrice au fost eronate. Dar a uitat sa spuna cate sute de mii de masuratori se fac in fiecare an, masuratori care dau rezultate corecte. In aceste doua cazuri prezentate, si care trebuie studiate, s-ar putea sa fie explicatii simple sau explicatii care deocamdata nu pot fi intuite.

Sunt de acord ca in cautarile sale stiinta bajbaie, dar cu fiecare teorie incearca sa explice cat mai bine lumea inconjuratoare.

Dr. Silvestru facea o analogie cu un aparat electronic. Trecand peste faptul ca analogiile abat de multe ori atentia si sunt de obicei false, exista si mari erori de logica. De exemplu spunea ca Biblia este un fel de "manual de instructiuni" dat de autor. Trecand peste faptul subliniat de multe persoane pe forum ca nu Dumnezeu a scris Geneza, manualul este nesatisfacator, ca si cum ar fi dat doar producatorul si eventual greutatea aparatului. Si atunci este firesc sa citim mai bine un manual dat de utilizatori care au verificat la ce tensiune merge sau se prajeste aparatul, cat este de uzat (chiar daca in manual se zice ca este nou, poate este second-hand), ce se intampla daca apasam pe anumite butoane. Si acest manual nu zice cand se strica aparatul, eventual se da o perioada de garantie.

Alte consideratii mai tarziu daca este cineva interesat.

te asteptam pe tine pt ca din cate am vazut esti mai la tine acasa decat mine in domeniul stiintzific sa-ti dai cu parerea am ascultat si partea doaua si din cate am intzeles eu din demonstratiile pe care le face el acolo un potop ar fi fost foarte posibil si sunt pe pamant anumite descoperiri care sau putut intampla doar cu ajutorul unui cataclism ca si potopul, mai ascult si eu o data Editat de mlg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In ceea ce priveste discutia despre Potop, coerenta este cu ceva mai mare, desi intalnim si aici erori evidente.

La fel ca si in prima discutie despre creatie, sunt amestecate idei corecte cu idei fortate, astfel incat pentru un neavizat este greu de decelat adevarul de eroare. De fapt discursul este inspirat de teoria lui Baugardener. Aceasta teorie este elaborata nu pe baza unor dovezi ci in mod evident pentru a salva aparentele. Astfel nu reuseste decat sa complice si mai mult lucrurile (pentru ca tot se vorbea de Occam). De exemplu, de unde energia necesara deplasarii placilor cu 7 metri pe zi? Nu se poate raspunde. Cum se explica magnetismul remanent al rocilor de pe fundul oceanelor (observatie care sta la baza teoriei clasice)? Cum se explica modul de formare al platformelor de eroziune, teraselor, formelor de relief rezultate in mediu arid, fara actiunea apei, a unor roci de exemplu al bauxitei? De cat timp are nevoie pentru a se raci un masiv granitic?

Aceasta teorie nu este suficient de consistenta. Dar nu trebuie sa uitam ca si teoria derivei continentelor propusa de Wegener a fost la inceput respinsa, apoi acceptata.

In ceea ce priveste temperatura mai scazuta a rocilor din manta, orice date, oricat de secrete ar avea SUA nu pot viza acest lucru, pentru ca nici o tehnologie nu poate sa determine temperatura unui corp rece aflat sub un corp cald.

Pentru ca inainte de Cartea lui Iov nu se vorbea despre zapada, se trag concluzii referitoare al schimbari ale axei Terrei!! Iarasi idei pripite, enuntate doar pentru a face impresie.

Discordanta intre strate (exemplul Marele Canion) intalnim pretutindeni. In Romania de exemplu intalnim doar in fundamentul Campiei Romane vreo sase discordante. In alte zone intalnim alte discordante, iar stratele ce lipsesc din Campia Romana sunt regasite. Dar la nivel mondial NU EXISTA NICI O DISCORDANTA COMPLETA!

Adica stratele de o anumita varsta ce lipsesc din Germania sunt regasite in Franta, si asa mai departe.

Sunt facute referiri la diferite legende, eliminandu-se cu grija insa anumite parti deranjante si scotandu-se din context partile in acord cu Potopul biblic. De exemplu in cazul legendei mesopotamiene, din care Biblia s-a inspirat, corabia lui Utnapistim s-a oprit pe "muntele Nitsir" care de fapt este o colina ce nu depaseste 300 de metri.

Apoi se observa din nou ca Dr. Silvestru nu cunoaste modul de fosilizare. In cazul acelor dinozauri din Gobi, ca si in alte cazuri fosilizarea s-a facut prin uscare, prin deshidratare, intr-un mediu uscat si nu in apa, unde nu se produce acest tip de fosilizare.

Si mai exista si alte semne de intrebare asupra acestor teorii dar ma opresc aici deocamdata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
te asteptam pe tine pt ca din cate am vazut esti mai la tine acasa decat mine in domeniul stiintzific sa-ti dai cu parerea am ascultat si partea doaua si din cate am intzeles eu din demonstratiile pe care le face el acolo un potop ar fi fost foarte posibil si sunt pe pamant anumite descoperiri care sau putut intampla doar cu ajutorul unui cataclism ca si potopul, mai ascult si eu o data

depinde ce intelegi prn potop si cat de unic ai impresia ca poate fi. ploi devastatoare, valuri uriase produse de cutremure sau inundatii datorita ruperii unor diguri naturale au fost sute si mii de-a lungul istoriei planetei noastre, dar local. deocamdata singurele evenimente catastrofale cu influenta mondiala au fost caderile asteroizilor (posibila disparitie masiva a dinozaurilor) si cateva eruptii vulcanice cert datate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×