Sari la conținut
Forum Roportal
my_oana

Am nevoie de un sfat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna!

 

As avea nevoie de un sfat si m-as bucura daca ar fi cineva care m-ar putea ajuta. Problema mea este urmatoarea: mi-am dorit foarte mult sa am flori la balcon, drept urmare mi-am pus jardiniere in speranta ca voi avea balconul plin de flori. Problema este ca soarele bate toata ziua si de aceea am cautat sa plantez flori rezistente la soare. Am adus pamant de la tara (credeam ca e cel mai bun) si am plantat regina noptii, craite pitice si floare de piatra. M-am uitat pe plic si le-am ales pe acestea si datorita faptului ca scria ca infloresc frumos in locurile insorite. Din toate nu mi-au rasarit decat craitele, care au rezistat cam o luna si apoi s-au uscat ca si cum ar fi fost arse. Am cautat sa le ud permanent, dar nu cred ca trebuie sa le uzi de doua ori pe zi (desi ajunsesem sa fac si asta).

Rugamintea mea este sa imi spuneti ce sa fac, pentru ca acum, de voie de nevoie trebuie sa plantez ceva ca nu mai pot scoate jardinierele (si nici nu prea vreau).

Va multumesc frumos!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

my_oana Daca poti sa procuri verbine sau muscate mai poti sa pui si acum,acestea sint rezistente la soare si sint si frumoase. nu stiu locatia ta ,daca esti din Timisoara da-mi un mesaj poate te pot ajuta.sicamin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ia o umbrela de soare pe balcon.

nu le uda cand este cald, ci dimineata devreme si/sau seara tarziu.

foloseste tavite sub laditele de flori (care ladite sa aiba cateva gaurele in fund), si toarna apa in tavite.

lasa apa de la robinet jumatate de ora in sticla inainte de a uda florile.

 

 

 

mentionez ca nu ma pricep la flori. dar mama e pasionata, are blaconul plin si astea sunt instructiunile pe care le primesc cand pleaca in concediu :unknw:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×