Sari la conținut
Forum Roportal
master_mind

Inger si Demon

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Crestinul are si un inger rau care ii urmeaza toata viata ? Care este scopul ingerului rau ?

 

Da, orice crestin are de la Botez un inger bun, care sta de-a dreapta lui si il povatuieste spre tot lucrul placut lui Dumnezeu. El scrie cu de-amanuntul, una cate una, toate faptele bune, pe care le face in viata si pe care i le va prezenta in ceasul judecatii cand " cartile se vor deschide " . De asemenea, crestinului ii urmeaza din pruncie si un inger rau ( diavol ) care scrie si el, amanuntit, tot pacatul pe care il face omul in viata, pana in clipa mortii.

 

Scopul ingerului rau este de a-l ispiti intotdeauna si a-l indemna la pacat, cu gandul, cu imaginatia, cu simturile, cu cuvantul, cu fapta, cu trupul si cu sufletul. Daca omul il asculta, se invoieste la pacat si chiar il savarseste; diavolul scrie orice gand, orice cuvant sau fapta rea facuta in viata, de care ii va cere raspuns la judecata particulara, adica dupa moarte, daca nu a fost dezlegat de pacate in viata, prin spovedanie si pocainta.

 

 

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mda... cam asa este !... nimieni nu poate fi responsabil pentru faptele, prostia, sau greselile noastre !

nimeni ! ...

noi suntem deopotriva, ingeri si demoni... .

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este o chestie interesanta in Epistola Lui Iacov 1:

'Nimeni, c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lasa vrajeala: oamenii sint singurii responsabili de faptele lor, nu fantasmele unora.

:) ....mergi pe un drum si la un moment dat ajungi la o bifurcatie ...unul dintre drumuri duce spre o situatie materiala foarte buna dar fara recunoasterea meritelor si cunostiintelor tale iar celalalt catre o situatie materiala preacare dar unde cunostiintele tale si meritele tale sunt recunoscute ....pe care mergi ????

nu e vb ca altcineva i-a decizia in locul tau ...ci pur si simplu te ispiteste sau dupa caz te indruma ...alegerea o faci singura ...ca si la coca cola ...sti ca are cofeina , aspartam si multe E-uri ...corect? si totusi o cumperi de buna voie nu iti toarna nimeni pe gat.

 

mda... cam asa este !... nimieni nu poate fi responsabil pentru faptele, prostia, sau greselile noastre !

nimeni ! ...

noi suntem deopotriva, ingeri si demoni... .

subscriu la ce a scris ravl ca sa nu mai vb ca anacondor are perfecta dreptate ....dane data viitoare vino cu argumente nu cu texte de om nepasator si neinteresat...nu iti place nu postezi , postezi pro sau contra nu conteaza totul tine de argumentare . :-

 

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lasa vrajeala: oamenii sint singurii responsabili de faptele lor, nu fantasmele unora.

Nu-i adevarat, nu sunt fantasme, am vazut eu in filme, cate un ingeras pe fiecare umar, ala bun e imbracat cu alb si are aripioare, ala rau e in rosu si are codita si cornite :) .

Cred ca subiectul asta mergea mai bina la psihologie undeva, si eu ma trezesc uneori ca imi trec anumit rautati prin cap, si tot felul de idei care mai de care mai "sadice", important este sa stim sa le controlam, si cand actionam sa actionam conform gandului bun... dap, cred ca "gandul bun" il pot numi pe ingerasul alb....

Ar mai fi o problema (cel putin in cazul meu...), actiunile pot sa mi le controlez, dar gandurile....? De ce imi apare dracusorul si ma ispiteste? De aia zic eu ca tine de psihologie...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
actiunile pot sa mi le controlez, dar gandurile....? De ce imi apare dracusorul si ma ispiteste? De aia zic eu ca tine de psihologie...

 

tine de cunoasterea umana, privita ca un intreg! ... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu-i adevarat, nu sunt fantasme, am vazut eu in filme, cate un ingeras pe fiecare umar, ala bun e imbracat cu alb si are aripioare, ala rau e in rosu si are codita si cornite :) .

Cred ca subiectul asta mergea mai bina la psihologie undeva, si eu ma trezesc uneori ca imi trec anumit rautati prin cap, si tot felul de idei care mai de care mai "sadice", important este sa stim sa le controlam, si cand actionam sa actionam conform gandului bun... dap, cred ca "gandul bun" il pot numi pe ingerasul alb....

Ar mai fi o problema (cel putin in cazul meu...), actiunile pot sa mi le controlez, dar gandurile....? De ce imi apare dracusorul si ma ispiteste? De aia zic eu ca tine de psihologie...

 

 

Cum poate crestinul scapa de ispitele ingerului rau, adica ale diavolului, care il urmareste toata viata ?

 

De nevoie este pentru mantuirea omului sa fie ispitit de diavolul, ca daca nu se va ispiti, nu se va mantui, nu se poate cali in lupta cea duhovniceasca si nu poate avea nici o plata pentru faptele sale cele bune, fiind facute din obicei, fara nici o impotrivire de la diavolul. De aceea zice si Sfantul Petru, ca " diavolul, potrivnicul vostru, ca un leu racnind umbla, cautand pe cine sa inghita, caruia stati-i impotriva, fiind intariti in credinta..., ( I Petru 5, 8-9 ) . Deci, viata noastra este o lupta cu diavolul, care ne ispiteste, fie prin propriul nostru trup, fie prin cei din jurul nostru, fie direct, prin slugile intunericului. Ispitele sunt necesare pentru ca ne calesc in lupta cu pacatul, pentru mantuirea noastra, dar numai sa nu ne biruiasca. Un mare parinte din Pateric zice : " Inlatura ispitele si nu se va mantui tot omul " .

 

Crestinul poate scapa nebiruit de ispitele diavolului prin lucrarea tuturor faptelor bune si mai ales prin rugaciune, post smerenie, dragoste, spovedanie deasa, pocainta, milostenie si multa rabdare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum poate crestinul scapa de ispitele ingerului rau, adica ale diavolului, care il urmareste toata viata ?

adica, doar crestinii sunt urmariti de diavol ?... :)

ce bine ! ... :)

Crestinul poate scapa nebiruit de ispitele diavolului prin lucrarea tuturor faptelor bune si mai ales prin rugaciune, post smerenie, dragoste, spovedanie deasa, pocainta, milostenie si multa rabdare.

 

 

ispita o gasesti si in felul cum "consumi" inghetata !... ca tot vorbeam de mental ! :-

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:) ....mergi pe un drum si la un moment dat ajungi la o bifurcatie ...unul dintre drumuri duce spre o situatie materiala foarte buna dar fara recunoasterea meritelor si cunostiintelor tale iar celalalt catre o situatie materiala preacare dar unde cunostiintele tale si meritele tale sunt recunoscute ....pe care mergi ????

Eu aleg calea personala: cea in care am bani si cunostinte cu care sa imi pot pune in aplicare planurile. Nu ma intereseaza absolut deloc recunoasterea meritelor, asa e un proces care vine automat cu rezultatele. Iar pe mine ma intereseaza doar rezultatele actiunilor mele (din punctul asta de vedere).

nu e vb ca altcineva i-a decizia in locul tau ...ci pur si simplu te ispiteste sau dupa caz te indruma ...alegerea o faci singura ...ca si la coca cola ...sti ca are cofeina , aspartam si multe E-uri ...corect? si totusi o cumperi de buna voie nu iti toarna nimeni pe gat.

subscriu la ce a scris ravl ca sa nu mai vb ca anacondor are perfecta dreptate ....dane data viitoare vino cu argumente nu cu texte de om nepasator si neinteresat...nu iti place nu postezi , postezi pro sau contra nu conteaza totul tine de argumentare . :)

:- Ma faci sa rid. :o: Ai ajuns la o chestie pe care nu poti sa o combati si tot tu ceri argumente in plus. :o: :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×