Sari la conținut
Forum Roportal
simplu

Cine are de castigat din caderea dolarului??

Postări Recomandate

Am citit azi un aticol care zicea:

"Pe termen mediu, dolarul - in cadere libera in fata euroDaca, anterior, cei de la Londra previzionau pentru jumatatea anului viitor un curs euro/dolar de 1,15, noile previziuni arata ca peste 6 luni un euro ar putea sa se cumpere cu 1,35 dolari, nivel care ar putea fi pastrat chiar si dupa aceasta perioada. Deficitele Statelor Unite ale Americii au ajuns la niveluri-record si, indiferent cine va castiga alegerile, va avea nevoie de o perioada destul de lunga de timp pentru a le aduce sub control. Singurele sanse ca dolarul sa castige teren in cursa cu euro sunt niste rezultate spectaculoase ale economiei Statelor Unite ale Americii, care ar face ca investitorii straini sa se intoarca catre piata de capital americana. "

 

(sursa: Adevarul)

 

Intrebarea este ce ar avea americanii de castigat dintr-o moneda " tare!".

Parerea mea este ca nu ar castiga nimic. Preturile produselor americane si nipone au scazut si cu toate taxele impuse, au devenit atractive si " invadeaza" piata eurropeana.

Ce parere aveti??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate scaderea dolarului stimuleaza exporturile si inhiba importurile. Deci eu zic ca pe termen scurt au de castigat. Acum nu stiu cum e pe termen lung.

Produsele americane devin din ce in ce mai interesante. Am inteles ca televizoarele sunt foarte ieftine (in general electronicele sunt rentabile). Pacat ca au alte standarde (electricitate si semnal tv).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

roportal, ai dreptate.

 

Ceea ce mai doream sa adaug eu sunt niste informatii de ultima ora, referitoare la increderea consumatorilor americani si ingrijorarea lor referitoare la siguranta locului de munca, reflectate in ultima instanta tot in moneda:

 

"Consumer confidence hit a seven-month low in America as the country prepares to go to the polls. ...concerns about jobs grew."

 

sursa The Economist - www.economist com

 

Traducerea vine un pic mai tarziu :) :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×