Sari la conținut
Forum Roportal
demira

URGENTA!Artrita si apa la plamani!

Postări Recomandate

Buna tuturor!

In momentul de fata sunt in vacanta in Franta si sunt f ingrijorata de de cainele gazdei mele care trece prin niste chinuri groaznice.Desi gazda a apelat frecvent la serviciile veterinarilor, nimic nu ma mai face sa ma incred in medicatia si ....nepasarea lor.

Este vorba despre o femela terranova de aproape 11 ani, care de 3 saptamani si-a pierdut definitiv partenerul, acesta avand, din pacate, complicatii renale. Dupa moartea acestuia femela a fost dusa preventiv la medic, unde a trebuit sa stea 2 zile in perfuzie, deoarece rinichii nu mai erau in stare buna de functionare.Concluzia veterinarului:prea batrana ca sa-i mai dea sanse mari de viata. I s-a prescris un medicament ptr dilatarea vaselor sangvine si un tip anume de hrana.

Viata ei de dupa perfuzie nu e prea usoara insa; are dificultati f mari de deplasare, cateodata chiar se taraste (i s-a dat de aceasta data diagnosticul de artrita), iar suferinta ei este amplificata de o tuse insotita de expectoratii (ultim diagnostic apa la plamani!!!). Atentie! Nu a fost facuta nici o radiografie ptr a depista sau nu apa la plamani si nu i s-a mai prescris nici un medicament, ci li s-a sugerat stapanilor sa se roage sa moara linistita!!!! Sunt ingrozita! Cateaua Lennie urineaza fara probleme, a inceput sa mearga mai bine, are un apetit de invidiat;Nu stiu cum ar tb sa combat cu tusea aceea ciudata.E cumva semnul unui final nefericit sau as putea sa mai fac ceva ptr ea???Astazi i-am comandat cartilagiu de rechin ptr articulatii.....

Astept cu nerabdare opiniile voastre.

Numai bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu nu pot sa te sfatuiesc dar pot sa iti dau numarul unui veterinar care imi e prieten sa intrebi mai multe... daca si cum poti ajuta animalul....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×