Jump to content
Forum Roportal
Sign in to follow this  
demira

URGENTA!Artrita si apa la plamani!

Recommended Posts

Buna tuturor!

In momentul de fata sunt in vacanta in Franta si sunt f ingrijorata de de cainele gazdei mele care trece prin niste chinuri groaznice.Desi gazda a apelat frecvent la serviciile veterinarilor, nimic nu ma mai face sa ma incred in medicatia si ....nepasarea lor.

Este vorba despre o femela terranova de aproape 11 ani, care de 3 saptamani si-a pierdut definitiv partenerul, acesta avand, din pacate, complicatii renale. Dupa moartea acestuia femela a fost dusa preventiv la medic, unde a trebuit sa stea 2 zile in perfuzie, deoarece rinichii nu mai erau in stare buna de functionare.Concluzia veterinarului:prea batrana ca sa-i mai dea sanse mari de viata. I s-a prescris un medicament ptr dilatarea vaselor sangvine si un tip anume de hrana.

Viata ei de dupa perfuzie nu e prea usoara insa; are dificultati f mari de deplasare, cateodata chiar se taraste (i s-a dat de aceasta data diagnosticul de artrita), iar suferinta ei este amplificata de o tuse insotita de expectoratii (ultim diagnostic apa la plamani!!!). Atentie! Nu a fost facuta nici o radiografie ptr a depista sau nu apa la plamani si nu i s-a mai prescris nici un medicament, ci li s-a sugerat stapanilor sa se roage sa moara linistita!!!! Sunt ingrozita! Cateaua Lennie urineaza fara probleme, a inceput sa mearga mai bine, are un apetit de invidiat;Nu stiu cum ar tb sa combat cu tusea aceea ciudata.E cumva semnul unui final nefericit sau as putea sa mai fac ceva ptr ea???Astazi i-am comandat cartilagiu de rechin ptr articulatii.....

Astept cu nerabdare opiniile voastre.

Numai bine!

eu nu pot sa te sfatuiesc dar pot sa iti dau numarul unui veterinar care imi e prieten sa intrebi mai multe... daca si cum poti ajuta animalul....

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this