Sari la conținut
Forum Roportal
deea110

sunt insarcinata?

Postări Recomandate

mi-am inceput prima oara viata sexuala pe 25 iunie....nu m-am protejat..insa mi-a venit menstruatia dupa 10 zile...pe 13 iulie i-ar m-am culcat cu baiatu acela...fara sa ne protejam ...si pe 21 iulie mi-a venit menstruatia/.....insa in acceasi zi am inceput sa am greturi si ameteli..care continua sa apara zilnik de vreao 3-4 zile! am inteles k si dak iti vine mesntruatia potzi fi insarcinata deoarece exista si sarcini ascunse..... pot sa fiu insarcinata.?..am impresia k mi sa marit putin si burta ...sau poate totu e in imaginatzia mea...dar am 17 ani si nu vreau si nu trebuie sa fiu insarcinata..imi este frika de reactia parintilor pt k la varsta mea ca sa avortezi iti trebuie acordul lor:((

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mi-am inceput prima oara viata sexuala pe 25 iunie....nu m-am protejat..insa mi-a venit menstruatia dupa 10 zile...pe 13 iulie i-ar m-am culcat cu baiatu acela...fara sa ne protejam ...si pe 21 iulie mi-a venit menstruatia/.....insa in acceasi zi am inceput sa am greturi si ameteli..care continua sa apara zilnik de vreao 3-4 zile! am inteles k si dak iti vine mesntruatia potzi fi insarcinata deoarece exista si sarcini ascunse..... pot sa fiu insarcinata.?..am impresia k mi sa marit putin si burta ...sau poate totu e in imaginatzia mea...dar am 17 ani si nu vreau si nu trebuie sa fiu insarcinata..imi este frika de reactia parintilor pt k la varsta mea ca sa avortezi iti trebuie acordul lor:((

 

Mai mama, din cate stiu eu de la fica-mea, acum, in scoli, se fac ore de educatie sexuala. Mai exact vi se explica foarte clar ce pericole va asteapta facand sex neprotejat. Cum e posibil sa nu te gandesti la consecinte, ma refer in special la bolile cu transmitere sexuala?!? Ce te-ai face daca peste o vreme testul HIV ar iesi pozitiv???

 

Ontopic: Exista posibilitatea sa fii insarcinata si ciclu normal. De asemeni, exista posibilitatea sa fie o asa zisa sarcina falsa. Pana nu-ti faci un test nu poti sti cu siguranta nimic in conditiile date. Te sfatuiesc sa mergi la farmacie sa cumperi un test de sarcina Barza, nu este prea scump, intre 50.000-100.000, sa il faci dimineata la prima ora. Sper, pentru binele tau, sa iasa negativ.

 

Mi se pare ciudat, insa, ca tu nu comunici cu parintii, in special cu mama!?! Daca ati fi stat deschis de vorba exista posibilitatea sa nu fii pusa in situatia de acum. Eu zic sa lasi teama la o parte si sa-i spui mamei despre ce este vorba. Ce crezi ca ar putea sa-ti faca??? Esti inca minora, protejata de lege... afara din casa n-au cum sa te dea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se poate sa ai ciclu peste sarcina, cunosc pe cineva care pana la 4 luni de sarcina a avut menstruatie. Greturile si starile de rau nu stiu daca apar chiar atat de repede, la mine au aparut pe la 2 luni...

Cumpara-ti test, si ai grija altadata sa va protejati, e chiar pacat de tine la varsta asta sa faci un copil, mai ales daca nu il vrei, iar daca spui ca nu vrei sa faci avort, insa e posibil sa-l faci (daca nu vrei bebele), te poate afecta din punct de vedere emotional, asa ceva lasa urme...

Deci protejati-va, cumpara-ti prezervative, sau ia pilule anticonceptionale daca ai incredere in baiatul asta ca e sanatos.

Editat de Ray of light
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu am avut o astfel de problema.mi_am luat o gramada de teste k eram nesigura.la inceput primul mi_a iesit negativ al doilea pozitiv si al treilea topt negativ.chesti este k le_am cumparat poe cele mai scumpe.si totusi iau anticonceptionale TRIQUILAR dar as vrea sa iau diane35 iar medicul mi_a prescris yasmin sau un anticonceptional cu A nu mai stiu cum se cheama.mi_e frica sa nu ma ingrase si astea.ce sa fac ?

de care sa iau?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se poate să fie o sarcină extra uterină şi atunci mestruatia poate fi normală . Mai bine făţi un control la ginecolog . Eu iau Jasmin de doi ani şi nu am luat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×