Sari la conținut
Forum Roportal
stea de mare

Statutul de proprietar de imobil

Postări Recomandate

Imi este rusine ca sunt nevoita sa fac publica situatia mea familiala, dar fiind departe de casa, nu am deocamdata alta solutie. As dori sa ma ajutati sa iau decizia cea mai corecta, din punct de vedere moral si legal.

 

Iata despre ce este vorba: in anul 2000, cu putin inainte de decesul tatalui meu, devin proprietara unui imobil prin act de vinzare cumparare intre tatal meu si mine.Mama mea nu a fost inclusa ca proprietar, nici inainte si nici dupa vinzare, deoarece acest imobil fusese restituit de catre stat tatalui meu dupa o lunga judecata( apartinuse unei matusi a tatalui meu care emigrase cu multi ani in urma si care ii facuse o procura tatalui meu ca sa o reprezinte si in proces si ca sa il vinda, inchirieze etc.).

 

La ora la care am devenit proprietara, mama locuia impreuna cu mine si cu tata in acest imobil.Eu am luat-o pe mama in spatiu dupa moartea tatalui meu, dar fara a-i ceda vreo parte din imobil ( scuzati-mi exprimarea, nu am studii de specialitate, dar incerc sa fiu coerenta). Mentionez ca mama nu avea nici o sursa de venit, si nu are nici la ora actuala, eu avind grija de ea.

Dupa decesul tatalui meu , mama a trecut la presiuni asupra mea , si cerindu-mi in mod repetat sa o fac coproprietara.De asemenea mai mentionez ca eu si cu mama mai avem un apartament ( al tatalui meu, dobindit inainte de casatoria cu mama) unde eu detin 3/4 si mama 1/4.

 

In prezent, eu sunt plecata din tara , iar mama si-a adus iubitul in casa mea si nu vrea sa se mute la apartament sub nici o forma. Mai trebuie sa spun ca a inceput sa consume bauturi alcoolice si are si un comportament total nepotrivit in fata fiicei mele minore.

 

Intrebarea mea este cum pot sa ii trimit pe mama si pe iubitul ei sa locuiasca la apartament , in conditiile in care mama ma ameninta ca nu vrea sa se mute din casa si ca daca o mai presez mult ea imi va da foc la casa?. Mai mentionez ca nici mama si nici iubitul ei nu au servici, si ca de fiica mea se ocupa excusiv logodnicul meu.Ajutati-ma va rog din suflet!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu am studii de specialitate (juridice), dar se poate face evacuare fortata din imobilul a carui proprietara unica esti. Ma gindesc ca il poti imputernici pe logodnicul tau sa actioneze in numele tau pe perioada in care esti plecata din tara. Pentru imputernicire se poate vorbi cu un notar, iar pentru actiunea de evacuare cu un avocat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nici eu nu am studii de specialitate (juridice), dar se poate face evacuare fortata din imobilul a carui proprietara unica esti. Ma gindesc ca il poti imputernici pe logodnicul tau sa actioneze in numele tau pe perioada in care esti plecata din tara. Pentru imputernicire se poate vorbi cu un notar, iar pentru actiunea de evacuare cu un avocat.

 

Am inteles, multumesc mult Dan. Asta ma gindeam si eu ca ar trebui sa fac, desi inca am sentimente filiale fata de mama :crazy: , trebuie sa imi iau inima in dinti si sa tai raul din radacini....

 

P.s.: sunt destul de surprinsa insa ca nu a postat nici un user tangent cu domeniul juridic :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e clar ca tuu fiind plecata din tara nu poti actiona eficient de acolo... distanta... timp... cheltuiala... sa vorbesti cu un avocat si sa-l lasi pe el sa rezolve situatia nu te sfatuiesc... el ia banii, iti sustine cauza, si daca e cat de cat bun si are si noroc castigi... dar mai bine e sa fie cineva implicat de aici care cunoaste foarte bine problema, care poate tine si lua legatura cu avocatul ori de cate ori e nevoie... intelegi tu ca doar esti fata destepata... printr-un notar ii faci un mandat de reprezentare logodnicului sau unei rude care esti sigura ca-ti impartaseste opiniiile... mergeti impreuna la un avocat... neaparat impreuna pentru ca ulterior cel ce te reprezinta cat vei fi plecata sa nu para ca un strain si fata de situatie si fata de problema... asa daca are nelamuriri sau aspecte pe care nu le cunoaste are posibilitatea sa te intrebe si astfel sa mearga treaba ca pe roate...

daca cu vorba buna nu se poate singura solutie e instanta... imi pare rau...

ar mai fi o posibilitate: daca zici ca mama ta a devenit alcoolica poate ar fi mai bine sa o bagi la un program de dezalcoolizare (internare)... asa eviti timpul indelungat cat ar dura un astfel de litigiu, nervi mai putini, eventual cheltuiala mai mica, si cel mai important daca castigi procesul si mama ta se muta in apartament si nu-si schimba comportamentul, de unde stii ca nu vei ajunge in aceeasi situatie ca si cu casa, sa n-o devasteze, sa nu vanda lucruri ale ei sau ale tale pe bautura...

scuze daca am parut prea dur sau sumbru in exprimare... dar asta-i realitatea...

insa eu sunt sigur ca vei rezolva problema. multa bafta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bebe si eu am citit de vreo doua ori postul tau, imi pare foarte rau ca treci prin o asemenea situatie, nici nu vreau sa-mi imaginez ce e in sufletul tau. Nu am cunostinte legislative. :)

Ar fi bine sa-ti imputernicesti iubitul sa te reprezinte si sa apelati la un avocat. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e clar ca tuu fiind plecata din tara nu poti actiona eficient de acolo... distanta... timp... cheltuiala... sa

 

 

Kodat, multumesc de raspuns , dar am o nelamurire.De ce trebuie sa ii actionez in instanta pe mama si amantul ei, daca eu sunt unic proprietar? Adica in Romania nu exista nici o lege care sa ma indreptateasca sa scap de ei fara Tribunal? Sau sa ma duc pur si simplu la Politie si sa spun ca nu mai vreau sa stea la mine in casa, nu se poate?

 

Ca ma ia cu fiori reci cind ma gindesc la ce circ va iesi, si tare mult as vrea ca fiica mea sa fie scutita de alte iesiri necontrolate ale maica-mii...Ieri am vorbit cu copilul la telefon si mi-a zis ca ii este foarte frica de mama ptr ca una-doua o bate....chestia asta m-a umplut de furie, ptr ca si eu am avut parte in copilarie de acelasi tratament..........

 

Nu a ajuns inca alcoolica , dar daca mai persevereaza cred ca are sanse mari, mai rau e ca a devenit foarte agresiva ( verbal si fizic) cu fata mea si cu logodnicul meu( numai verbal...deocamdata..).....si toate astea se intimpla in fata amantului ei....foarte umilitor....

 

Multumesc ca ai fost alaturi de mine. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai Bebe, daca esti unic proprietar..ii poti da in judecata, violare de domiciliu, ce cauta in casa ta?? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bebe si eu am citit de vreo doua ori postul tau, imi pare foarte rau ca treci prin o asemenea situatie, nici nu vreau sa-mi imaginez ce e in sufletul tau. Nu am cunostinte legislative. :crazy:

Ar fi bine sa-ti imputernicesti iubitul sa te reprezinte si sa apelati la un avocat. :)

 

Multumesc Mireluta, din pacate nu am cum acum....ca stii unde sunt :-

Da , e adevarat...in sufletul meu sunt multe intrebari fara raspuns si mult zbucium, dar cu rabdare sper ca le voi descilci :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×