Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Va creste pretul benzinei

Postări Recomandate

Desi alinierea preturilor romanesti la cele din Uniunea Europeana ar trebui sa se faca pana in 2007, se pare ca preturile la carburanti nu vor mai astepta atat. Alinierea preturilor la carburanti presupune ca litrul de benzina din Romania sa coste un euro, adica aproximativ 40.000 lei/litru. Dinu Patriciu, presedintele Rompetrol, crede ca acest lucru se poate transforma in scurt timp in realitate.

Daca barilul de petrol va ajunge sa fie cotat pe pietele internationale la 60 de dolari, pretul benzinei romanesti ar putea atinge si chiar depasi pragul de 40.000 de lei/litru, a declarat ieri Dinu Patriciu (foto), presedintele grupului Rompetrol. Patriciu a mai spus ca acest lucru sa-ar putea intampla destul de curand, avand in vedere faptul ca aceasta crestere la nivelul cotatiilor internationale este una "structurala". Presedintele Rompetrol crede ca evolutia cotatiei titeiului la bursa va continua trendul ascendent, mai ales in conditiile in care se intra in anotimpul rece, cand consumul de carburanti este mai mare. De altfel, Patriciu a apreciat ca vom avea parte de o majorare substantiala a preturilor la carburanti in prima saptamana dupa alegeri.

 

Sursa: Realitatea Romaneasca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma intreb - RETORIC -un singur lucru - oare si calitatea (nu numai a combustibililor, care se stie ca la noi uneori au apa si alte cele...) produselor creste odata cu preturile ???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
oare si calitatea (nu numai a combustibililor, care se stie ca la noi uneori au apa si alte cele...) produselor creste odata cu preturile ???

 

Aham... si marmota ce face?? :;):

Dupa cresterea pretului benzinei vor urma si alte produse cu siguranta, pentru ca majoritatea sunt transportate cu tirul sau mai stiu yo ce... :) Si uite asa aliniem preturile romanesti la cele din UE... ma intreb cand se vor alinia si salariile??! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marmota inveleste ciocolata in staniol :)

 

Pai salariile se vor alinia la zid, nu la UE :). In orice caz, cresterile salariale vor fi ultimele. Doar suntem intr-o economie de piata nu, unde, asa cum e si normal, firmele vizeaza profitul, nu echitate sociala si etc. Asta e treaba statului, care, din pacate, cred ca e prea ocupat sa se uite ce si cum e prin UE ca sa mai vada ce se intampla in propria lui curte. Sau poate doarme??!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sau poate doarme??!!

 

Raspuns corect!!! Ai castigat un litru de benzina!! ::): :) :;):

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sau poate doarme??!!

 

Raspuns corect!!! Ai castigat un litru de benzina!! ::): :) :;):

 

... si daca mai e si benzina ronaneasca, .... fabricata si la "raposatul" RAFO ....... atunci chiar nu ai cistigat nimic .... sper sa primesti un litru de benzina adevarata .... ::x:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru cadou, monique si pentru avertizare mariuschm :)

 

Adevarul e ca masina mea functioneaza cu motorina, pentru ca e diesel. Si macar aia daca ar fi de calitate :) ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... Adevarul e ca masina mea functioneaza cu motorina, pentru ca e diesel. Si macar aia daca ar fi de calitate :cry: :)

 

asta inseamna ca nu ai vazut motorina care sa fie supra saturata de parafina .... sa-ti infunde injectoarele .... si sa plingi linga ele .... pentru ca daca vrei sa le schimbi te cam costa cam un ansambu intreg .... si atunci sigur vei cauta doar furnizorii adevarati de combustibil (eu personal alimentez doar de la statiile MOL si ROMPETROL .... pe vremuri si sELL, dar m-au dezamagit de citeva ori si i-am taiat de pe lista si asta pentru ca daca tot dau bani ... macar sa-i dau pe calitate)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×