Sari la conținut
Forum Roportal
simplu

ce nu trebuie sa faci in caz de cutremur

Postări Recomandate

In Timisoara nu sa-a simtit.

 

Ce nu trebuie sa faci:

- sa cobori scarile;

- sa sari pe geam (mai ales daca stai la etaje superioare);

 

Ce trebuie sa faci:

- sa te feresti de obiecte care ar putea cade, mai ales cele ascutite si cele grele;

- sa te refugiezi sub un birou solid sau in tocul usii daca este suficient de larg.

- daca esti in masina tragi pe dreapta intr-un loc unde sunt sanse mici sa cada obiecte.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu la-am simtit! :-

 

Cea mai importanta regula e SA NU INTRII IN PANICA!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...de panica sufera acei care au in memorie un cutremur mare...'90 de exemplu....nu e o experienta placuta :- .....dar panica ramane pe primul loc alaturi de incercarea de a parasi cladirea pe scari, ca lucruri care trebuiesc sa nu fie facute.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai,eu n-am simtit cutremurul.iar faza cu stat sub un birou sau o masa nu se fac decat daca stai la vila...ca altfel cade o bucata de beton misto de tot pe masa...apoi in capul tau... :twisted: asa ca nu stati sub masa daca stati la bloc! :!:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

- sa nu o iei la fuga pe scari

- sa nu folosesti liftul

- nu cred ca biroul e asa de sigur sa te adapostesti. Din cate stiu eu in caz de cutremur incerci sa ramai calm si te adapostesti intr-un colt. Se spune ca locul de imbinare al peretilor este cel mai rezistent punct al unei constructii. :dee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi bine sa studiati din timp arhitectura cladirii si sa identificati elementele de rezistenta. Stiti voi, grinzile acelea, care par puse acolo aiurea sau pentru decor.

Daca stati la bloc, incercati sa nu stati sub bucatarii sau balcoane, pentru ca acolo toti au facut modificari/spargeri :- In general pe hol este grinda de rezistenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
faza cu stat sub un birou sau o masa nu se fac decat daca stai la vila...:!:

 

 

Auzi,....da' pentru cei care nu stau la bloc si nu ai nici vila cu birou ci doar o casa.......ce este recomandat :?: :twisted:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
faza cu stat sub un birou sau o masa nu se fac decat daca stai la vila...:!:

 

 

Auzi,....da' pentru cei care nu stau la bloc si nu ai nici vila cu birou ci doar o casa.......ce este recomandat :?: :twisted:

 

... sa-ti faci vila ::-: ::(: ::):

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×