Sari la conținut
Forum Roportal
Soimos

Diavolul a intrat in om prin femeie !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

cordonul ombilical reprezinta mai multe si este intradevar si ceva spiritual in legatura cu el

 

ce ... e acel spiritual ?

in mod cert o legatura... insa, nu-i vad inca sensul !?

 

Cred ca aici te inseli putin, sau exagerezi cu buna stiinta. Biserica spune ca femeia ii este subordonata barbatului,

ca sa ma exprim sintetic : fleosc !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Soimos incerci sa te "scoti" dand vina pe femeie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Soimos incerci sa te "scoti" dand vina pe femeie?

pai... ori e femeia de vina, ori Dumnezeu !

noi insine... niciodata !

 

si uite asa... viata e frumoasa ! :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ca sa ma exprim sintetic : fleosc !
Sa traiti, am inteles. Insa oricum vreau, imi amintesc ce le-a zis Dumnezeu celor doi protoparinti: femeia sa asculte de barbat! Nu te supara, dar si Noica aa spus ca femeile nu pot decat sa procreeaze; sa creeze, mai rar. Si nu, nu-mi sariti in cap, nu is misogin. Dar parca pe plaiurile unde aerul este mai tare (cultura, religia), totusi barbatii au castig de cauza. Poate ma insel....
pai... ori e femeia de vina, ori Dumnezeu ! noi insine... niciodata !
Ne-am prins ce vrei tu sa zici. La intrebarea "cine e cel mai mare pacatos?", raspundem cu usurinta. Niciodata nu ne vedem pe noi insine. Dar, spre exemplu, daca fac maine un topic numit: "Sunt un pacatos. Spovedanie intarziata." crezi ca intra cineva sa-si recunoasca micile greseli? Alea zilnice? Nimeni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa traiti, am inteles. Insa oricum vreau, imi amintesc ce le-a zis Dumnezeu celor doi protoparinti: femeia sa asculte de barbat! Nu te supara, dar si Noica aa spus ca femeile nu pot decat sa procreeaze; sa creeze, mai rar. Si nu, nu-mi sariti in cap, nu is misogin. Dar parca pe plaiurile unde aerul este mai tare (cultura, religia), totusi barbatii au castig de cauza. Poate ma insel...

daca societatea contemporana , ar fi avut la baza o religie la baza caruia ar fi stat femeia, Noica ar fi spus exact acelasi lucru... dar despre barbati. :spiteful:

Ne-am prins ce vrei tu sa zici. La intrebarea "cine e cel mai mare pacatos?", raspundem cu usurinta. Niciodata nu ne vedem pe noi insine. Dar, spre exemplu, daca fac maine un topic numit: "Sunt un pacatos. Spovedanie intarziata." crezi ca intra cineva sa-si recunoasca micile greseli? Alea zilnice? Nimeni.

o mare parte nu-si recunosc, sau nu-si vad propriile greseli... tine de caracterul fiecaruia, dar si de partea constienta... .

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La topic: Pcatul a intrat in om prin femeie!

Care pacat ... ala de a manca din pomul cunoasterii si a devenii inteligent ?

pai a fi inteligent e un pacat ?

Pai de ce pacatuiti dandu-va rotunzi de inteligenti pe acest forum?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:derisive: A mai scos unul ,la fel de lipsit de argumente ca si restul! :doh: Nu mai bine stau la :doh: !?!?!

Ba da, de ce nu? :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu ziceati ca Dumnezeu e indulgent cu cei care gresesc si nemilos cu pacatosii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bai fratilor! cine a deschis topicu' asta?! "Diavolul a intrat in om prin femeie !"

 

 

rusine!!! adica femeia nu este om? da' ce este ea? o parte din om?! :doh:

 

pe mine la asta ma duce mintea titlu' acestui topic... :derisive:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×