Sari la conținut
Forum Roportal
Soimos

Diavolul a intrat in om prin femeie !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

acum revenind on topic, m-am intrebat de cateva ori, de ce femeile nu ajung la asceza, nu sunt printre marii initiati, de ce nu sunt primite in altar, in masonerie, etc... de ce ?

 

asta cu draqu... e o tampenie, insa exista un ceva... care le leaga mai mult de lumea fizica... , poate nasterea ?... sa reprezinte acel cordon ombilical si altceva... cu o valoare simbolica inca ... nestiuta .

 

nu stiu ce ... insa exista un ceva, care le difera - spiritual vorbind- nu fizic, unde lucrurile sunt evidente.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
acum revenind on topic, m-am intrebat de cateva ori, de ce femeile nu ajung la asceza, nu sunt printre marii initiati, de ce nu sunt primite in altar

In anglicanism e voie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In anglicanism e voie.

 

stiu asta... insa intrebarea ramane... de ce?

 

cate femei cunosti , care au si ajuns la un grad initiatic inalt?

 

in mod cert si ele au trairi spirituale... insa, undeva se opresc... exista un "ceva" , care le blocheaza ascensiunea sa-i spun .

 

in antichitate ... femeile aveau diferite roluri si functii- precum cea de preoteasa ... precum astazi in anglicanismul de care pomeneai.

 

sau este doar mentalitatea retarda a barbatilor... ? ... sau faptul ca nu mai traim in societati de tip matriarhal ?

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stiu asta... insa intrebarea ramane... de ce?

 

cate femei cunosti , care au si ajuns la un grad initiatic inalt?

 

in mod cert si ele au trairi spirituale... insa, undeva se opresc... exista un "ceva" , care le blocheaza ascensiunea sa-i spun .

 

in antichitate ... femeile aveau diferite roluri si functii- precum cea de preoteasa ... precum astazi in anglicanismul de care pomeneai.

 

sau este doar mentalitatea retarda a barbatilor... ? ... sau faptul ca nu mai traim in societati de tip matriarhal ?

De dragul intrebarilor.

Niciuna, in afara de mine.

Da, barbatii e retardati.

Societatea patriarhala a aparut datorita fortei fizice a barbatilor, nu datorita trairilor lor spirituale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De dragul intrebarilor.

Niciuna, in afara de mine.

mda... . :lol2:

Da, barbatii e retardati.

ma rog... realitatea nu confirma intotdeauna ! :rot:

Societatea patriarhala a aparut datorita fortei fizice a barbatilor, nu datorita trairilor lor spirituale.

societatile au alternat de-a lungul istoriei, insa nu datorita fortei fizice... poate tocmai inexistenta unui cult al femei... pare un raspuns mai plauzibil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
acum revenind on topic, m-am intrebat de cateva ori, de ce femeile nu ajung la asceza, nu sunt printre marii initiati, de ce nu sunt primite in altar, in masonerie, etc... de ce ?

Esti gresit informat ...exista loja masonica speciala exclusiv pentru femei ... in rest cu altarul ... este valabila marea minciuna biblica ... ca pacatul a intrat in om prin femeie!

Care pacat ... ala de a manca din pomul cunoasterii s a devenii inteligent ?

pai a fi inteligent e o binecuvantare ... nu un pacat ... !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Man, zicea Noica: Intr-adevar, am mancat din pomul cunoasterii, si totusi.... Ce putin trebuie sa fie cunoasterea, daca suntem inca asa departe de Dumnezeu..

 

... este valabila marea minciuna biblica ... ca pacatul a intrat in om prin femeie!
Cred ca aici te inseli putin, sau exagerezi cu buna stiinta. Biserica spune ca femeia ii este subordonata barbatului, care la randul sau este subordonat lui Dumnezeu. Si asta e parerea exegetilor, nu a vreunui popa jalnic ce nu are habar ce zicea. Si fa diferenta asta: multe din chestiile pe care le zice Biserica, au fost spuse de cate un mare initiat -pustnic-, nu afirmate la intamplare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Esti gresit informat ...exista loja masonica speciala exclusiv pentru femei ... in rest cu altarul ... este valabila marea minciuna biblica ... ca pacatul a intrat in om prin femeie!

Care pacat ... ala de a manca din pomul cunoasterii s a devenii inteligent ?

pai a fi inteligent e o binecuvantare ... nu un pacat ... !

si... in ce consta inteligenta acestor fraze?

inteligenta... te nasti cu ea, sau nu !

... restul, e doar invatatura !

 

si despre care pom vorbesti... ? e doar o amarata de metafora !

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
acum revenind on topic, m-am intrebat de cateva ori, de ce femeile nu ajung la asceza, nu sunt printre marii initiati, de ce nu sunt primite in altar, in masonerie, etc... de ce ?

 

sa reprezinte acel cordon ombilical si altceva... cu o valoare simbolica inca ... nestiuta .

 

nu stiu ce ... insa exista un ceva, care le difera - spiritual vorbind- nu fizic, unde lucrurile sunt evidente.

 

nu exista diferenta intre barbat si femeie decat la nivel fizic (si ca alcatuire fizica si ca rol in viata), femei initiati au existat si exista, cat despre masonerie, altar etc. este vorba de timpuri si mentalitate...

 

cordonul ombilical reprezinta mai multe si este intradevar si ceva spiritual in legatura cu el

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×