Sari la conținut
Forum Roportal
yvonne_ni2006

traditii

Postări Recomandate

as fii tare curioasa sa aflu traditii si obiceiuri la nunti...difera traditile de nunta de la o zona a tarii la alta?de ex,la mine in prahova mireasa e plimbata cu roaba...am vazut ca in costanta se arunca cu paine in nasi..stiu ca in unele zone ale tarii,inca se mai practica "pata rosie de pe cearcaf"...daca voi stiti si alte traditi,obiceiuri puteti sa spuneti...puteti sa spuneti ce obiceiuri sunt in localitatea voastra

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
as fii tare curioasa sa aflu traditii si obiceiuri la nunti...difera traditile de nunta de la o zona a tarii la alta?de ex,la mine in prahova mireasa e plimbata cu roaba...am vazut ca in costanta se arunca cu paine in nasi...

Eu sunt din Constanta si n-am vazut sa se arunce cu paine in nasi, dar cred ca te-ai referit la cozonacul miresei,care se taie in patru si cu care nasa inchina mireasa deasupra capului, cand iese din casa ca sa mearga la biserica. Dupa ce o inchina, mireasa rupe cate o bucata si o arunca catre oameni in fata , spate , stanga , dreapta, si se zice ca cine prinde o bucata se marita/insoara mai repede. :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu sunt din Constanta si n-am vazut sa se arunce cu paine in nasi, dar cred ca te-ai referit la cozonacul miresei,care se taie in patru si cu care nasa inchina mireasa deasupra capului, cand iese din casa ca sa mearga la biserica. Dupa ce o inchina, mireasa rupe cate o bucata si o arunca catre oameni in fata , spate , stanga , dreapta, si se zice ca cine prinde o bucata se marita/insoara mai repede. :luck:

 

 

da ai dreptate..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Langa Craiova, in satul Timburesti mireasa ocoleste sapte putzuri dar nu mai stiu de ce si asta dupa ce a iesit din biserica ??? era in rochie de mireasa si descaltata ca era nisip peste tot in sat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×