Sari la conținut
Forum Roportal
dianagamar

o intrebare

Postări Recomandate

de fapt,am doua intrebari..prima,si cea mai importanta este legata de pepenele verde.au aparut si imi plac,dar am voie?am hepatita cronica tip b.transaminazele mi-au iesit foarte bine.dar vroiam sa stiu daca am voie pepeni,atat verde(rosu)cat si galben.iar a doua intrebare este legata de viremie...cam cat costa o astfel de analiza si in ce consta?e acelasi lucru cu punctia?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu nu sunt interzisi pepenii in bolile hepatice...dar nu te baza numai pe ce iti spun....

 

viremie nu este acelasi lucru cu punctia si...din cate stiu costa ca 2,5 - 3 milioane...parca asa am auzit...dar daca mai citesti pe aici pe forum o sa aflii mai exact diferentele...

 

 

Numai bine...

Sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Viremia (adn-ul viral)este o analiza din sange care se recolteaza dimineata ,pe nemancate ,costa in jur de 3.5-4 mil de lei ,si arata gradul de multiplicare al virusului(daca este activ sau inactiv).

Cat despre pepeni, sa stii ca eu mananc,nu stiu daca este contraindicat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sal!!!

am fost internat in spital V Babesi 35de zile la inceputul anului, vreau sa-ti spun ca si mie imi place mult pepenele (sunt fan pepene) :luck: am avut multe de intebat in perioada in care am stat in spital (nu cunosteam mai nimic despre hepatita). Tot ce stiu este direct de la DR .. ai voie sa mananci pepene verde, cu conditia sa fie proaspat sa nu fie tinut mai mult de 24 de ore in frigider, sa fie cules de curand (adica codita pepenului sa fie verde, sa nu fie uscatra sau sa nu fie). Pepenele galben este nociv pt ficat, tre sa te feresti de el, sa nu mananci nici macar de pofta. Si inca ceva... daca pepenele verde pe care-l mananci nu iti face bine, incearca sa cumperi dupa o saptamana de la un alt vanzator, (poate ca ai norocul ca al doilea vanzator sa nu fii pus multe chimicale in timpul dezvoltari pepenului. Nu te arunca sa mananci un pepene de prima data, incepe cu putin si vezi cum te vei simti dupa. Depinde de transaminaze ce valori au...Multa bafta si sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

Pepenele este bun pt ficat-se recomanda atat in formele acute cat si in cele cronice.A fost chiar un articol in Formula AS in care se recomanda pepenele pt afectiunile hepatice.Multa sanatate!!! :lol2: :rot:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×