Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

No problem :lol2:

In alta ordine de idei, azi am traversat balta Balaurul in intregime, de doua ori, dus-intors. Poate cineva sa imi spuna cam cati metri inseamna asta? Eu la iesire am cazut lat pe saltea :lol2: si apoi acasa am adormit. Precizare: la dus craul, si la intors bras :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la Arad toata vara bazinul Delfinul a fost in renovare.se pare ca in 15 sept se deschide si atunci voi fi prezent.apa e fara clor, filtrul fiind pe baza de ultraviolete.au si sauna.ultima oara abon lunar la inot + sala +sauna era de 100 RON.sper sa nu fie prea mare pretul dupa renovari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu stiu ce si cum sa fac...cred ca la mine e problema de neincredere :crazy: ...ma pot deplasa in apa...dar cand nu mai simt pamantul cu picioarele ma pierd si ma scufund :roll: insa stiu bine sa fac "pluta" :crazy: foarte relaxant :drag:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ati incercat careva sa inotati 500m fara oprire? Mie nu mi-a iesit, la 250 spre 300, am clacat fizic. Si mi-i ciuda :roll:

Cindva aveam obiceiul sa inot la lacul de la barajul Tarnita, cind mergeam acolo ( vara) il traversam cel putin o data. Acum merg doar la bazin. Este important: unde anume ai incercat sa inoti 500 m.? Pe un lac? intr-un bazin? Nu-i totuna, in bazin este mai greu din mai multe motive. Este important sa stii ca poti inota foarte mult cu efortul cu care te-ai plimba. Cu conditia sa fii relaxat in apa si sa faci sincronizarea respiratiei cu balansul dedesupt-deasupra apei, sa dai afara tot aerul sub apa, astfel incit sa poti inspira corect in momentul in care nasul si gura ( deschisa) se afla " sub val" in cazul stilului "craul" sau "liber" si deasupra apei la "brass" Atentie la "craul" cind faci rasucirea daca sint valuri sau persoane care inoata in apropiere intoarce-te, continuind natural miscarea APROAPE PE SPATE, cu capul usor inclinat spre barbie in momentul inspirului pentru a nu inghiti apa. Inoata fara sa-ti impui distante, doar dupa timp. Obosind, vei optimiza toate miscarile, nu vei mai face miscari in plus. Creierul tau stie sa faca asta, dar lucreaza in timp, pentru asta ai nevoie de CANTITATE.Deci- ANTRENEAZA-TE!!!! Fa-o relaxat, cerebral. Si nu uita: inoata cit poti de incet in prima faza. NUMARA bataile din picioare la fiecare tur complet de brate. Alterneaza inotul cu alergare de rezistenta si urmareste-ti dieta. Exista alimente care sint pe cit de gustoase pe atit de contraindicate pentru a te simti confortabil la efort. Cind mergi la inot incepe cu tact, RITUALIC daca vrei. Incalzire pe mal, apoi in apa incalzirea respiratiei. Propune-ti " tema de azi" la fiecare partida de inot sau antrenament si urmareste-o!. Bafta!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu sa innot de pe la 4 ani dar vara trecuta am incercat sa imi dobor un record,si am innotat pe Ialomita cam 600 m (sigur intr-un tempo destul de lent )dar cand am iesit din apa am inceput sa ametesc destul de tare.Poate cineva sa imi spuna cam ce am patit?

P.S fac atletism de performanta de 7 ani asa ca din punct de vedere fizic nu ar fi trebuit sa am probleme!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu stiu sa innot de pe la 4 ani dar vara trecuta am incercat sa imi dobor un record,si am innotat pe Ialomita cam 600 m (sigur intr-un tempo destul de lent )dar cand am iesit din apa am inceput sa ametesc destul de tare.Poate cineva sa imi spuna cam ce am patit?

P.S fac atletism de performanta de 7 ani asa ca din punct de vedere fizic nu ar fi trebuit sa am probleme!!!

Daca apa a fost foarte rece probabil ti-a afectat urechea interna( asta daca ai inotat craul) . Mai apare o problema : la iesirea din apa tensiunea scade brusc in anumite conditii, motiv pentru care daca ai depus efort semnificativ este bine sa ramii un timp in apa, care exercita asupra organismului o oarecare presiune, care inlaturata poate da acest tip de disconfort.Totusi zici ca ai inotat lent, n-ar fi normal... Mai poate fi si o hipoglicemie daca cumva ai inotat fara sa fi mincat de ceva vreme. Nu pot sti cu exactitate ce ai patit, dar daca te-ai simtit bine dupa citeva zeci de secunde sau minute nu cred ca ai motive de ingrijorare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca apa a fost foarte rece probabil ti-a afectat urechea interna( asta daca ai inotat craul) . Mai apare o problema : la iesirea din apa tensiunea scade brusc in anumite conditii, motiv pentru care daca ai depus efort semnificativ este bine sa ramii un timp in apa, care exercita asupra organismului o oarecare presiune, care inlaturata poate da acest tip de disconfort.Totusi zici ca ai inotat lent, n-ar fi normal... Mai poate fi si o hipoglicemie daca cumva ai inotat fara sa fi mincat de ceva vreme. Nu pot sti cu exactitate ce ai patit, dar daca te-ai simtit bine dupa citeva zeci de secunde sau minute nu cred ca ai motive de ingrijorare.

 

Apa nu a fost foarte rece dar cred ca ai dreptate cu urechea interna!Oricum dupa 1 min nu mai aveam nimic dar eram totusi curios.

Ms pt. raspuns

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A fost o iarna. Nu grea, dar iarna. De obicei, in anotimpul asta reducem turatiile. Eu unul stiu ca din Mai merg iarasi la inot, 3 intrari pe saptamana, abonamentul pe o luna fiind 100 ron. Vi se pare mult? :pleasantry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×