Sari la conținut
Forum Roportal
daniela popescu

BIOS

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Un update la bios nu este chiar atat de banal precum pare. Trebuie sa ai cateva cunostiinte de engleza si sa stii crea o discheta/cd de boot. Poate ar fi mai bine sa ceri ajutorul unui prieten sa te ajute personal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil poti mari frecventa procesorului doar prin overclock (supratactare), functie pe care BIOSul actual nu o suporta. Bineinteles, odata cu supratactarea, vine si o incalzire mai puternica a procesorului, plus o uzare mai rapida; evident, deoarece il fortezi. Nu cred sa obtii mai mult de 200 mhz in plus de la el, si nu cred ca merita. In fine, daca tu decizi ca e cazul s-o faci, am sa incerc sa caut informatii.

Insa, cum bine spune Argv, daca nu stii engleza si esti incepator, mai bine mergi la o firma ce se ocupa cu operatiuni de genul asta. Eu am reusit sa omor o placa de baza astfel, datorita unui fapt aparent insignifiant: nu am verificat voltajul chipului de BIOS. Your choice :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am incercat sa intru in windows setup pentru ca am vrut sa ma asigur ca optiunea usb este activata dar mi se cere o parola...vreau sa stiu si eu cum pot afla parola pentru ca nu am nici o ideea...mersi mult

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai cand aprind calculatorul dau delete si imi apare panoul cu toate chestiile alea cand vrei sa iti reinstalezi windowsu...dar mie mi se cere sa introduc parola.ma poti ajuta pls sa aflu si eu care e parola???plssss...:spiteful:(

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ala este de fapt bios-ul. Daca ai parola pe setup in general poti sa o resetezi daca desfaci calculatorul si scoti bateria. Dar spune-ne ce model de bios este, poate se gaseste o parola care merge..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mersi mult de ajutor...Am facut asa cum mi-ai zis tu si anume am scos bateria si am lasatu afara pentru 10 minute dupa care am pus totul la loc....Am avut norocul sa scap de parola care mi se cerea in BIOS....spun ''noroc'' pentru ca am auzit ca la unele persoane nu li so resetat calculatorul chiar daca si-au scos bateria....Inca o data multumesc!!!!!!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
..Am avut norocul sa scap de parola care mi se cerea in BIOS....spun ''noroc'' pentru ca am auzit ca la unele persoane nu li so resetat calculatorul chiar daca si-au scos bateria....

Dacă au scos bateria, dar au lăsat conectat cablul de alimentare cu energie electrică, degeaba au scos-o :yahoo: :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag pe un joc si dupa un timp procesoru se ridica la 100%si nu ar trebui pt ca este un pentium dual core la 3GHz si nu ma joc cine stie ce jocuri(FIFA , Counter Strike si C&C 3) sa fie virus ?? sau din cauza calduri dar notific acesta nu ma avertizeaza ca este la overheat deci mie greu sa cred ca este din cauza caldurii va rog dati-mi si mie un raspuns

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cauzele pot fi multe

incerc sa enumar cateva:

caldura din ultimele zile

praful depus in timp

sursa insuficienta

ventilarea deficitara

incarcarea sistemul cu alte aplicatii

incarcarea cu diverse module (tunner tv;placa sunet;doua cititoare optice; mai multe HDD-uri etc)

RAM insuficient

si inca multe altele.....din pacate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×