Sari la conținut
Forum Roportal
Ovidiu Bufnila

Arenele de imagine I.C.A.N. : strategii conflictuale

Postări Recomandate

Tigrule Dan-Marius, ce faci cu scenariile? Nu le duci la bun sfarsit?

 

Iti dau o tema noua!

Fie propozitia: Noimebrie 2004 a fost hotarat in Octombrie 1989

 

Incearca sa descoperi Clasa de Evenimente in care ar putea intra acest enunt. Descrie toate scenariile posibile sau cele care crezi tu ca sunt posibile. Stabileste Domeniul in care poate functiona corect acest enunt.

::): 

Bafta.

La munca!

::): 

Ovidiu Bufnila

consilier de imagine

 

E simplu, exista doua posibilitati:

1) cineva a urmarit mereu acest moment, in care ne aflam acum, si a facut tot ce i-a stat in puteri ca sa ajunga la el. Daca Octombrie 1989 a ajutat, atunci ::):

2) timpul nu exista. Am pe pagina mea o povestire asemanatoare acestui subiect (volumul Furnizorul de vise, "O problema de timp"). Cititi-o, nu pot intra acum in detalii (lipsa timpului).

 

PS Ce a fost in Octombrie 1989?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta deschidere conflictuala.

Daca am fi fost doi intr-unul cum ai fi deschis, Deea_s?

 

 

Ovidiu Bufnila

www.liternet.ro

 

 

Atmosfera de scandal pe aici.hmmmm...ovidiu bufnila

cine esti si ce vrei ? :o:) Sunt de acord cu tine ......joci un rol.Mi se pare ca prea vrei sa fii in centrul atentiei prin modul in care vb aici.Vrei sa pari un neinteles si iti si place chestia asta.Vad ca le analizezi la toti vorbele ca si cum noi toti am gresi si numai tu ai avea dreptate.sa-ar putea sa ma insel......dar mie impresia asta imi lasi sincer.

[snapbacca]12558[/snapbacca]

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am, dimpotriva, un sentiment de solidaritate cu voi toti, cu navigatorii din oceanul digital. Tocmai de aceea hoinaresc prin forumuri in loc sa ma prostesc la insipide lansari de carte de hartie, cu scriitori gomosi si rataciti. A nu cere raspunsuri inseamna a naviga de fapt umar la umar incu alti navigatori incercand sa descoperi tu singur. Scoala de tip fabrica a sucit mintile si a deformat spiritele.

 

Ovidiu bufnila cu prietenie navigatoare

 

Domnule Bufnila, probabil ca esti un mare neinteles si poate ca ai asa un sentiment de superioritate fata de noi...ceilalti...muritorii de rand. Da-mi voie sa te contrazic. A cere raspunsuri nu inseamna ratacire. A cere raspunsuri inseamna a CONSTIENTIZA. A nu cere raspunsuri, a nu-ti pune intrebari este acelasi lucru cu a ignora tot ceea ce te inconjoara. Numai cel care le stie pe toate nu cere raspunsuri. Iar cel care le stie pe toate nu-si mai afla locul in aceasta lume. A pune intrebari si a cere raspunsuri inseamana EVOLUTIE. Chiar daca ai ajunge sa le cunosti pe toate tot ar mai ramane o intrebare la final...."Oare mai exista ceva pe care/despre care sa nu fi aflat inca?"

cat despre.....

 

care era de fapt ideea? ca drept sa spun am cam intrat in ceata.

  :De asta am si facut. Mai mult decat atat am "taiat toate legaturile" pentru ca stiu cum sa fac asta. 8) Mie imi este foarte bine din acest pdv; imi mai ajung la urechi doar zvonuri, asa din cand in cand. Insa pentru mine nu mai au de foarte mult timp nici o importanta :band:

[snapbacca]10664[/snapbacca]

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deea, lucrez de treizeci de ani in domeniile Imaginii. Hai sa incercam sa gandim ALTFEL. Intre noi doi e un raport de comunicare? daca da, e de natura euclidiana sau nu? Eu sunt un A care transmite un mesaj si tu esti un B care receptioneaza mesajul? Asta e ideea clasica despre comunicare. dar daca nu e tocmai asa? Ce este o fiinta si ce este de fapt un raport de comunicare dintre doua fiinte? Nu e greu.

Cu prietenie,

Ovidiu Bufnila

 

PS: La Multi Ani! Un an nou plin de bucurie!

 

Atmosfera de scandal pe aici.hmmmm...ovidiu bufnila

cine esti si ce vrei ? :santa2:) Sunt de acord cu tine ......joci un rol.Mi se pare ca prea vrei sa fii in centrul atentiei prin modul in care vb aici.Vrei sa pari un neinteles si iti si place chestia asta.Vad ca le analizezi la toti vorbele ca si cum noi toti am gresi si numai tu ai avea dreptate.S-ar putea sa ma insel......dar mie impresia asta imi lasi sincer.

 

 

Deea, lucrez de treizeci de ani in domeniile Imaginii. Hai sa incercam sa gandim ALTFEL. Intre noi doi e un raport de comunicare? daca da, e de natura euclidiana sau nu? Eu sunt un A care transmite un mesaj si tu esti un B care receptioneaza mesajul? Asta e ideea clasica despre comunicare. dar daca nu e tocmai asa? Ce este o fiinta si ce este de fapt un raport de comunicare dintre doua fiinte? Nu e greu.

Cu prietenie,

Ovidiu Bufnila

 

PS: La Multi Ani! Un an nou plin de bucurie!

 

Atmosfera de scandal pe aici.hmmmm...ovidiu bufnila

cine esti si ce vrei ? :lol:) Sunt de acord cu tine ......joci un rol.Mi se pare ca prea vrei sa fii in centrul atentiei prin modul in care vb aici.Vrei sa pari un neinteles si iti si place chestia asta.Vad ca le analizezi la toti vorbele ca si cum noi toti am gresi si numai tu ai avea dreptate.S-ar putea sa ma insel......dar mie impresia asta imi lasi sincer.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

OK. Ce inseamna deschidere pentru tine? Cum vezi aceasta deschidere?

 

ovidiu Bufnila

consilier de imagine

 

OK. Dar in momentul in care faci o afirmatie de genul 'idei prafuite' ar trebui sa aduci si un minim de argumentatie, un minim de explicatii. Altfel este egal cu 0 (zero)... :friends:

Sunt de acord cu tine in ceea ce priveste gandirea libera, curajoasa. Nu cred ca cei ce discutam aici despre aceste subiecte suntem inchisi la minte! Ba dimpotriva...

Sunt lucruri pe care atat eu cat si altii le stim dar care nu pot fi postate pe un forum public. Sa nu crezi ca eu vorbesc din carti. De multe lucruri m-am convins prin practica, exercitiu si observatie cum spui tu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca n-as fi spus nimic, OK, n-ai fi postat acest mesaj haios. De ce simti nevoia sa folosesti acest imperativ? La ce iti foloseste? Stii ca in comunicare e de fapt un punct vulnerabil?

 

ovidiu Bufnila

consilier de imagine

 

ovidiu bufnila, sper sa nu patesti si aici ceea ce ai patit pe unele forumuri din .RO unde ai fost banat tocmai datorita acestui fel de a te exprima si de a nu spune nimic.

Daca poti vorbi pe intelesul muritorilor de rand, atunci fa-o.

Daca nu, rezuma-te la citit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Literatura sau Fictiunea? Marea provocare in Era Complexitatii!

eseu de

Ovidiu Bufnila

 

Postmodernismul a murit. Moartea lui pune o intrebare: Literatura sau Fictiunea? O intrebare complicata. Sigur ca un text ne poate parea literar dar multe texte NU SUNT LITERARE. Realitatea asa cum incercam sa o intelegem este un TEXT. Una e Scriitorul de LITERATURA alta e Constructorul de FICTIUNI. Literatura este un biet artificiu pe cand Fictiunea este un proces, o profunzime. Ani de-a randul am incercat sa fac delimitarile si, de exemplu, atunci cand am scris despre alti scriitori, cand am dat note de zece in ateliere literare sau cenacluri sau cand am laudat in mesaje de email sau la telefon, sau cand am ascuns dragostea mea pentru scriitorii SF din Romania in conflicte bizare si imposibile CONSTRUITE pe riscul meu, am luat cu asalt FICTIUNEA. Avem nevoie de un nou CONCEPT SCIENCE FICTION. Cred ca sunteti teribil de talentati si de motivati si de pasionati ca sa descoperiti in felul fiecaruia, original si riscant, se intelege, drumul catre un nou concept SF. Sfaramarea liniaritatii, fie ea si LITERARA, e abia la inceput. In multe din TEXTELE construite de voi sunt dovezi clare de FICTIUNE. A fi Constructor de fictiuni inseamna a-ti asuma riscuri inimaginabile. Literatura e o croaziera nevinovata si un artificiu pe cand Constructia Fictiunii e insurgenta, e zbatere nebuna, sansa, haos si semantica perversa si nu numai atat...e viata.

Prabusirea Vechilor Canoane ii orbeste pe multi cu praful injghebarilor desuete care lasa lumina noilor adevaruri sa patrunda. Voi aveti tarnacopul si bagheta magica.

Vechile canoane ? Astazi vorbim despre o hyper-fiintare sau o hyper-functionare noi nestiind daca suntem fiinte sau suntem fiinte-in-functiune, pe potriva faptului ca viata ar fi fie autoorganizata fie un construct. Ne zbatem intre doua mari idei astfel. Dar hyper este un alt drum. De la hyper-textualitatea cautata a postmodernismului la descoperirea unei noi functionari/fiintari a unui black hole, totul anunta moartea liniaritatii, a Big Bangului! Daca dintr-un black hole putem totusi extrage o Informatie atunci poate ca acea categorie filosofica de NIMIC este de fapt un ptroducator de realitate. Din ce extragem realul? Din ce vin toata instructiunile de consistenta a Viului? Iar Viul este intr-adevar Viu sau este o Ipostaza Dinamica pe care, popular sau vulgar o numim o Aparenta?

 

Paradox

http://www.hgwells.ro/autori/florea/fortarea/fortarea.htm

Proscris

http://proscris.web1000.com/Ps11-12/moreaugarin11a.htm

Sferaonline

http://www.sferaonline.ro/sectiuni/eseuri/article/?id=261

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-un oras oarecare din Romania se intampla in aceasta clipa o ghidusie: intr-o institutie un tip a fost prins la mijloc. Il lucreaza toata lumea. S-a pus nashpa cu sefu cel mare, cu maharu. Maharu a dat ordin ca omu sa fie ras, tuns si frezat. Omu a inceput sa aiba tot felu de probleme. Cu alte cuvinte, o sa fie ras. Asa merge Istoria.

 

Intr-o buna zi, cate un om de pe planeta Pamant, din varii motive, intra pe invers cu Sistemu. Si omul moare in cele din urma. Nu e ca in filme. Pur si simplu moare, tigrilor.

 

Daca intr-o buna zi intrati in conflict cu vreun Sistem, oricare ar fi acela, incercati sa va gasiti rapid ICAN-ul si sa deveniti luptatori ICAN. Numai un luptator ICAN poate invinge un Sistem Pervers si Abil.

 

Daca nu ati aflat cum arata un om infrant de Sistem, OK, va spun. Arata ca dracu: e dezamagit si plictisit, gras si LEGUMA, suspicios, dus cu pluta, scenarist intre scenarist paranoic sau, mai nasol, e sub forma de tablita scrisa cu negru.

 

Imi sunteti dragi pentru ca sunteti anecdotici, haiosi si nepretuit de liberi. Va doresc sa ramaneti asa toata viata.

 

Daca insa vreun Sistem de pe lumea asta o sa puna ochii pe voi, atunci incercati sa nu va pierdeti cu firea, incercati sa va salvati viata in toate formele ei, incercati sa va bateti pe viata si pe moarte.

 

SISTEMELE sunt Cei Mai Perversi MANIPULATORI.

 

Povestea spune ca nu poti scapa viu din Actele Manipulatorii ale unui SISTEM. Unii insa au scapat. Oamenii aceia sunt cei mai buni.

 

Asta va doresc, sa devenit Cei Mai Buni. Sa fiti Cei Mai Buni deslusitori ai Imagologiei indiferent care va fi aceea.

 

Cu asta va spun la revedere si va transmit cele mai bune ICAN-uri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×