Sari la conținut
Forum Roportal
Cute Catalina

Adoptia, povara sau binecuvantare?!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Adoptia este o binecuvantare, pot spune unii, dar poate fii si o povara, o crruce pe care trebuie sa o duci?

 

 

 

 

Adoptarea este decizie voluntara !!! Nu inteleg de ce-l agravezi cu cruce ca sa-l duci ???

Daca vrei sa spui ceva, atunci da afara din ascunzis sa avem despre ce vorbi !!!

Ai adoptat pui nedorit ??? Unii l-au dat inapoi !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

adoptia este un subiect destul de delicat . e un pas pe care il faci doar daca esti foarte bine pregatit asta insemnand ca trebuie sa stii de la inceput ca iti asumi multe riscuri. cunosc povesti frumoase de familii care au adoptat si care sunt fericite cum la fel cunosc si latura inversa ...

nu consider adoptia ca fiind ungest nobil si ii detest pe cei care afiseaza asta in societate si care ceresc propriu-zis admiratie pentru maretul gest pe care l-au facut !

in schimb consider adoptia ca un gest izvorat din dragoste pentru familie si copii si numai cine intr-adevar isi doreste o familie fericita si implinire poate face aces lucru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adoptia este o binecuvantare, pot spune unii, dar poate fii si o povara, o crruce pe care trebuie sa o duci?

 

huh?? :tease:

 

 

Adoptarea este decizie voluntara !!! Nu inteleg de ce-l agravezi cu cruce ca sa-l duci ???

Daca vrei sa spui ceva, atunci da afara din ascunzis sa avem despre ce vorbi !!!

Ai adoptat pui nedorit ??? Unii l-au dat inapoi !!!

 

 

da chiar asa, nu'i al meu, il duc inapoi... ca la piata.... :lol2:

 

 

deci sa mor io daca nu ma socheaza!!! Nu'mi vine sa cred ... vorba multora de pe aici...continui sa ma minunez...

Editat de Anca/Maria

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adoptia este o binecuvantare, pot spune unii, dar poate fii si o povara, o crruce pe care trebuie sa o duci?

:tease:

un lucru pe care il faci din OBLIGATIE, il poti denumii povara !

 

iar adoptia presupune dorinta unui cuplu , care in mod evident nu pot avea copii, sa faca acest pas din DRAGOSTE si pentru inchegarea unei familii !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da chiar asa, nu'i al meu, il duc inapoi... ca la piata.... :tease:

deci sa mor io daca nu ma socheaza!!! Nu'mi vine sa cred ... vorba multora de pe aici...continui sa ma minunez...

 

 

 

Poti sa te dezumfli si sa te minunezi cat vrei, daca n-ai auzit inca de asa ceva ??? nu inseamna ca nu exista.

 

S-a intimplat in San Diego cu niste copii de tigani adoptati de familii americane tinere, ca prin anii '90 au fost adusi foarte multi in State de o firma.

Nu se punea conditii cine le adopta insa toti aproape s-au inselat ca parca au adoptat dusmanii lor pe viata.

 

O colega de servici a adoptat doi copii deodata si pe urma au avut ei copii lor, trei, si era o mare problema ca adoptatii bateau violent fratii ca si parintii pana intr-o zi ..... cand de la scoala le-a venit telefon ca sint arestati copii si atunci s-au debarasat de ei.

 

Cu cutit au atacat un copil in scoala in toaleta, fara motiv.

 

Aveau 6-7 ani cand au fost adoptati si nu-i mai putea stapani cu vorbe americane de honey si sweety.

Si cu copii mai mici au avut probleme ca firea lor nu corespunde cu cea locala si nu le placea.

 

In gradinitele americane daca un copil nu este la nivelul cerut, nu este acceptat !!! trebuie dus la cel handicapat sau ceva privat ca sa nu distrube activitatea celor normali, iti convine sau nu.

Si cei care nu vorbesc inca sau cu dificultate pana la 5 ani, n-au ce cauta cu copii dezvoltati normali si cu o cunostinta minima de cerinte.

 

Exceptie fac copii noilor imigranti. Daca in trei luni nu se da pe brazda, raman repetenti.

Am lucrat voluntar cu acesti copii la diferite scoli.

 

Mai este o chestie in Amerika, cand un copil devine agresiv si parintii naturali, cei care l-au facut, se tem de el, se poate renunta la acel copil care va fi eliminat din familie. Sint mii de cazuri cand familia prefera sa faca asa decat sa fie gasiti morti sau ei de nervi sa faca ceva copilului.

 

Si nu-mi spune ca in RO nu exista lepre din astea !!! Ca au fost mereu, doar comunistii acopereau daca era al cuiva iar restul intra in scoala de corectie de langa puscarie !!! acum iti amintesti ???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa fii intru totul convinsa si sa iti doresti cu adevarat sa adopti un copil.

 

Nu vad de ce ar fi o povara, va fi ca sange din sangele tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Copilul isi incepe existenta in burtica mamei, acolo traieste primele 9 luni :lol2: .

Eu as vrea ca el sa stie cine e...exista o varsta potrivita sa ii faci cunoscut asta... ohohho...dar mai e pana acolo. :lol2:

 

Off: ma duc la nani :tease: , eu mi-s de prin europa :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×