Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna seara

Prietena mea are un nepotel cu ADHD si as dori sa aflu cit mai multe despre aceasta boala si ce asociatie din Iasi se ocupa de acesti copii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De mica nu ma puteam concentra cand cineva vorbea cu mine. La scoala nu mai zic, eram mereu cu gandul la altceva in afara de lectie, il tineam de vorba pe colegu', iar invatatoarea ma muta mereu. Vroiam sa ma ridic de pe scaun, sa sar, sa rad etc. Cu toate acestea, nu am avut probleme niciodata cu notele, ba chiar pot spune ca m-am descurcat excelent. Anii au trecut si am ajuns in clasa a douasprezecea. Mi-e cam teama de Bac si nu numai (mai e si admiterea...)...mi-e greu sa invat, iar problema mea nu este memoria (ma pot "lauda" cu o memorie buna) ci faptul ca eu in conditii normale chiar nu ma pot concentra (am "nevoie" de stress, ca sa zic asa)...incerc sa invat si pur si simplu incep sa ma gandesc in acelasi timp la alte 3-4 lucruri si se duce naibii totu'(nu mai zic ca la scoala, la ore, niciodata nu sunt atenta). Nu mai simt nevoia sa alerg, sa rad si sa sar, dar am ramas cu deficitul de atentie. Stiu ca medicamentele ma ajuta dar parca nu as vrea ca toata viata sa mi-o redresez cu ajutorul lor, schimbarea ar trebui sa inceapa din mine. Cred ca e important de mentionat faptul ca sunt bipolara, sufar de anxietate, spasmofilie, atacuri de panica. Sugestii?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Simtul datoriei de sine...aproape lipsa( de asta ai senzatia ca nu te poti concentra, esti cu gandul in 3-4 parti, spui ca esti neatenta.In realitate este asa...nu te concentrezi si nu esti atenta pentru ca simtul datoriei are probleme.)

Responsabilitate...f mica.( idem ca la primul...fara responsabilitate, nu isi face nimeni constiincios datoria)

Incredere in sine ...scazuta.

Sentiment al valorii de sine...injust trait.

Sentimente...cele mai multe false, care ti-au inlocuit pe cele autentice( de aici ai anxietati,atacuri de panica si boala bipolara afectiva).

Astea sunt punctele la care ai de lucrat din greu ca sa le recuperezi. Ti-ar merge o terapie combinata...la inceput AT, apoi cognitiv comportamentala si gestalt. Prima sa fie axata pe AT, ca sa recuperezi problemele legate de sentimente, si increderea in sine.

Bafta!

Editat de Laughlin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De mica nu ma puteam concentra cand cineva vorbea cu mine. La scoala nu mai zic, eram mereu cu gandul la altceva in afara de lectie, il tineam de vorba pe colegu', iar invatatoarea ma muta mereu. Vroiam sa ma ridic de pe scaun, sa sar, sa rad etc. Cu toate acestea, nu am avut probleme niciodata cu notele, ba chiar pot spune ca m-am descurcat excelent. Anii au trecut si am ajuns in clasa a douasprezecea. Mi-e cam teama de Bac si nu numai (mai e si admiterea...)...mi-e greu sa invat, iar problema mea nu este memoria (ma pot "lauda" cu o memorie buna) ci faptul ca eu in conditii normale chiar nu ma pot concentra (am "nevoie" de stress, ca sa zic asa)...incerc sa invat si pur si simplu incep sa ma gandesc in acelasi timp la alte 3-4 lucruri si se duce naibii totu'(nu mai zic ca la scoala, la ore, niciodata nu sunt atenta). Nu mai simt nevoia sa alerg, sa rad si sa sar, dar am ramas cu deficitul de atentie. Stiu ca medicamentele ma ajuta dar parca nu as vrea ca toata viata sa mi-o redresez cu ajutorul lor, schimbarea ar trebui sa inceapa din mine. Cred ca e important de mentionat faptul ca sunt bipolara, sufar de anxietate, spasmofilie, atacuri de panica. Sugestii?

 

Laughlin are dreptate.

Cea mai buna solutie e sa te apuci de terapie.

Vezi ca e o duduie prin tiglina care isi face treaba ok.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ti-as spune eu cateva... de fapt ti-am spus... pune osul la treaba, ciocul mic si joc de glezne. si mainile la vedere :(

 

Da, stiu :). Dar e cam greu sa te schimbi, stiindu-te asa de cand erai mic.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×